Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2023. augusztus 15. 14:46 Közélet

Hiába kell 30 százalékkal többet fizetni a gyorshajtásért, pár éve jóval többet értek a bírságok

Harminc százalékkal nőnek a gyorshajtásért járó pénzbírságok szeptembertől egy hétfő esti kormányrendelet alapján. A látszólag jelentős emelés azonban valójában jelentősen elmarad az inflációtól, mivel 15 éve nőttek legutóbb a bírásgok. 

Miért fontos ez? A statisztikák szerint a gyorshajtás okozza a legtöbb balesetet. A legfrissebb, 2021-es adatok alapján az EU-n belül hat ország volt, ahol többen haltak meg közúti közlekedési balesetben lakosságarányosan, mint nálunk.

 

Számokban: az eddigi 5-150 ezer forintról 6,5-200 ezer forintra emelkedik a 15 km/órásnál kisebb túllépés büntetési tétele. A 15 km/óra fölötti, jelentősebb túllépéseknél a bírságok az eddigi 30-300 ezer forintról egységesen 30 százalékkal, 39-390 ezer forintra emelkednek.

 

Igen, de: az eddigi bírságok durván elinflálódtak az elmúlt 15 évben, ugyanis a hatályban lévő 30-300 forint közötti bírságrendszer 2008 óta változatlan. Az átlagbérek viszont ez alatt több mint duplájára nőttek, az infláció pedig 76 százalékos volt 2008 és 2022 között.

  • Ha az inflációt követte volna a bírságok mértéke, a 39-390 ezerre emelt sáv 53-530 ezer forint lenne. 

Mi változik még? Májustól megszüntették a traffipaxoknál automatikusan feltételezett pár százalékos mérési hibahatárt. Korábban ez a gyakorlatban pár km/órás toleranciát jelentett a megengedett sebességhatárhoz képest, az eljárásokban pedig eleve levonták a bemért értékből. 

  • Ha tehát valaki 53 km/órával hajtott 50-es táblánál, május előtt nem volt büntethető. Ma már az. 

Tágabb kontextus: Nagy általánosságban a nyugat-európai országokban magasabbak a gyorshajtási bírságok. Finnországban és Svájcban a kiszabott bírságot a jövedelem alapján számítják ki – Finnország egyik leggazdagabb emberének ezért került 44 millió forintnál is többe az, hogy 50-es táblánál 82 km/órával haladt. Nagy-Britanniában a fizetéstől függő bírságot akkor alkalmazzák, ha a sofőr tagadja bűnösségét. 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA katasztrofális közúti közlekedési morál és az állam ignoranciája Európa egyik legveszélyesebbjévé teszi a magyar utakatA csapnivaló közlekedési morál és a kormányzati közlekedésbiztonsági politika szinte teljes hiánya is felelős a hazai utakon a balkáni és posztszovjet viszonyokért.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet büntetés gyorshajtás közlekedés Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Fontos

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.