Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2024. január 28. 13:21 Adat, Élet

Kiemelkedik a magyar minimálbér-emelés az uniós mezőnyből

Az uniós mezőnyben is kiemelkedő tavalyi reálbércsökkenés után idén már reálbérnövekedés jöhet, és az ilyen összehasonlításban szintén kiemelkedő minimálbér-emelés jelentős reálbér-növekedést jelenthet majd a hazai minimálbéreseknek.

Mi történt? 2023-ban a minimálbéresek reálbére számos uniós tagállamban csökkent a magas infláció miatt, ugyanakkor 2024-ben már reálbér-növekedésre számíthatnak a legkevesebbet keresők a legtöbb EU-tagállamban – derül ki a Eurofound gyűjtéséből.

 
  • Abból a 22 tagállamból, ahol állami szinten határozzák meg a minimálbért, nominális értelemben Magyarországon volt a negyedik legmagasabb emelés az idén, és várhatóan reál értelemben is legmagasabbak között lesz a növekedés.

Tágabb kontextus: Magyarországon egyévnyi csökkenés után tavaly szeptemberben nőtt éves alapon először a bérek értéke reál értelemben.

  • Csak három EU-tagállamban volt nagyobb a reálbércsökkenés, mint Magyarországon az Európai Bizottság munkaerőpiaci jelentése szerint 2023 második negyedévében.
  • Idén viszont már növekedés lehet, a jegybank decemberi Inflációs jelentése például 2,8-3,7 százalékos reálbér-növekedéssel számol az idén.

Felülnézet: a G7 gyűjtése alapján az előrejelzések átlagában idén mintegy 11 százalékkal fognak nőni a bruttó keresetek átlagosan, ami alacsonyabb a minimálbér 15 százalékos emelkedésénél.

Miért fontos ez? Az Eurostat adatai szerint 2017-ben a magyar minimálbér még az átlagbér 44,5 százalékát tette ki, 2021-ben viszont már csak a 40,5 százalékát.

  • 2022-ben az arány 42 százalékra nőtt, 2024-ben pedig az előrejelzések alapján újra az átlaghoz való közeledésre lehet számítani.
  • A régiónkban 2010-hez képest a közelmúltig minden országban felzárkóztak a legkisebb bérek az átlagbérekhez, a legnagyobb mértékben Romániában, a legkisebb mértékben Magyarországon.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem csak Magyarországon ér majd többet a minimálbér, de vannak ennek kockázatai isAz eddigi tervek és véglegesített emelések alapján a lengyel, a román, a bolgár és a cseh minimálbér vásárlóereje is nőhet jövőre a magyaré mellett.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA rendszerváltás óta nem volt még olyan, mint amit most a minimálbérrel terveznekMár decemberben emelkedhetnek a legalacsonyabb fizetések, más kérdés, hogy ezzel az érintettek rosszabbul járnának, mint egy sima bérkompenzációval.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA 32 százalékos tanárbéremelés csak némi korrekció, ha távolabbról nézzük10 helyett 32 százalékos tanárbéremelés jöhet, de ha így lesz, valójában egyelőre az is csak egy évek óta zajló lecsúszás mérséklését hozhatja el.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Élet bér bérek béremelés Európai Unió minimálbér minimálbér-emelés Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Hajdu Miklós
2024. július 24. 12:40 Adat

Hiába nőnek meglepően a fizetések, nem merjük elkölteni

A jelenlegi helyzet jó példát mutat arra, hogy aligha csak a jövedelmek alakulásán múlik, mennyire visszafogott a háztartások fogyasztása.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.