Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2023. november 3. 09:18 Közélet

A rendszerváltás óta nem volt még olyan, mint amit most a minimálbérrel terveznek

A rendszerváltás óta nem volt még példa arra, hogy már decemberben emelkedjenek a törvényileg kötelező legalacsonyabb bérek Magyarországon, és habár ezt most beharangozták, az érintettek rosszabbul járnának vele, mint a 100 ezer forintos bérkompenzáció elvetett ötletével.

Mi történt? Hollik István, a Fidesz–KDNP kommunikációs igazgatója is megerősítette Facebookon azokat a sajtóértesüléseket, melyek szerint a dolgozói és munkaadói képviseletek és a kormány lényegében megegyeztek arról, hogy már decembertől emelkedni fog a minimálbér és a garantált bérminimum. (Igaz, a csütörtök reggeli kijelentő módot kora délután feltételes módra változtatta.)

  • Az ötletként felmerülő idei 100 ezer forintos bérkompenzációból nem lesz semmi, mivel ezt a kormány nem támogatta.

Számokban: a minimálbér 15, a garantált bérminimum 10 százalékkal emelkedhet bruttó 232 000 forintról 266 800 forintra (nettó 177 500) és bruttó 296 400 forintról 326 040 forintra (nettó 216 800), bár utóbbi mértékről nincs egyetértés a munkaadók és a munkavállalók között.

  • A decemberi emeléssel ez nettóban mintegy 23 ezer forintos kompenzációt jelentene csak a 100 ezres helyett.

Tágabb kontextus: a Portfolio.hu által megkérdezett közgazdászok szerint jövőre átlagosan 10 százalék körül emelkedhetnek a bérek, tehát a garantált bérminimum ezzel megegyező mértékben, a minimálbér pedig nagyobb mértékben nőne.

  • A Magyar Nemzeti Bank szeptemberi Inflációs jelentése 2024-re vonatkozóan 4-6 százalékos inflációt prognosztizál, az átlagkeresetek 10-11 százalékos növekedése mellett. Az idei csökkenés után tehát jövőre újra reálbérnövekedés várható.

Előzmények: a rendszerváltás óta olyasmire volt már példa, hogy a minimálbér-emelés csak az adott év februárjától (legutóbb ilyen 2021-ben volt, a járvány miatt) vagy márciusától váljon hatályossá, de olyan még nem, hogy az adott év előtti év decemberében.

 

Mi várható? A munkaadók még megvárják a harmadik negyedéves GDP-adat megjelenését november közepén, ezt követően jöhet a végleges jóváhagyás a részükről. 

  • A tárgyalásokon egy hosszabb távú stratégiáról is szó volt, amely alapján a magyarországi minimálbér 2027-re összeolvadna a bérminimummal és 350-400 ezer forintra nőne. Ahogy erról részletesebben is írtunk, ez közép-európai helyben járásra lenne elég.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMegcélozzuk a 400 ezres minimálbért, de mennyit hoz ez be a lemaradásunkból?2010-ben még a második helyen voltak a magyar minimálbérek a régióban az átlagbérekhez képest, 2022-ben már csak csak a cseh minimálbéreket előzték.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet bérek fizetés minimálbér minimálbér-emelés reálbér Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Fontos

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.