Elsőként 2024-ben lépte át a Föld éves átlaghőmérséklete a párizsi klímaegyezményben meghatározott 1,5 fokos felmelegedési értéket. A Copenicus Éghajlati Információs Szolgálat szerint a tavalyi volt a legmelegebb év a mérések kezdete óta, 1,6 fokkal haladta meg az ipari forradalom előtti átlaghőmérsékletet. Az elmúlt tíz év egyben a tíz legmelegebb is volt.
Miért fontos ez? A leginkább érintett országok számára élet-halál kérdése, hogy sikerül-e a 1,5-2 fokos szinten tartani a felmelegedés mértékét. Az élővilág pusztulása, az intenzív hőhullámok és a tengerszint emelkedése egyaránt óriási kockázatot jelent.
Alulnézet: a szélsőséges időjárási jelenségek, hőhullámok mellett az olyan heves esőzések, áradások gyakoriságát is növeli a felmelegedés, mint ami szeptemberben Közép-Európát sújtotta. A Boris mediterrán ciklon euró milliárdokban mérhető kárt okozott a környező országokban.
Számokban: Ürge-Vorsatz Diána klímakutató a Portfolionak azzal egészítette ki a friss jelentést, hogy 2024 Magyarország történetében is a legmelegebb év volt.
Felülnézet: a 2015-ben elfogadott párizsi klímaegyezmény szerint azt kell elkerülni, hogy a bolygó átlaghőmérséklete tartósan, több éven keresztül 1,5 fok felett maradjon az ipari forradalom előtti átlaghoz képest. A szén-dioxid kibocsátása azonban rekordot döntött az elmúlt évben, ami növeli az esélyt arra, hogy az egyezmény ne legyen teljesíthető.
Reakció: Antonio Guterres ENSZ-főtitkár éghajlati összeomlásnak nevezte a közelmúltbeli hőmérsékleti rekordok sorozatát. Újévi beszédében azt is elmondta, nem maradt vesztegetni való időnk, le kell állnunk a üvegházhatású gázok kibocsátásával.
Mi következik? A felmelegedés mértéke a tudósokat is meglepi. A BBC-nek nyilatkozó klímakutató szerint alulbecsülhették a klímaváltozás és az El Nino jelenség hatásait, azt pedig egyelőre nem tudják, hogy az elmúlt egy-két év trendjei tartósak maradnak-e.
Adat
Fontos