Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2020. október 13. 12:16 Adat

Miért ugrik meg minden kedden a fertőzöttek aránya Magyarországon?

Kedden újabb rekordot döntött Magyarországon a járványszakértők által talán leginkább követett mutató, az elvégzett tesztek és az új fertőzöttek aránya. A mai adatközlés szerint az előző 24 órában nagyjából minden hetedik mintavétel hozott pozitív eredményt. Ez egy hajszállal magasabb a korábbi rekordnál, amit múlt hét kedden mértek, de már az ezt megelőző két kedd is az addigi legmagasabb értéket hozta.

 

Nem a valós adatokat látjuk

Az új fertőzöttek, illetve az elvégzett tesztek arányának emelkedése egyáltalán nem új keletű dolog, hetek óta megfigyelhető folyamat, aminek a hátterében az áll, hogy nem tudjuk a járvány terjedését a mintavételekkel lekövetni. Az elmúlt hetekben járványügyi szakértők többször felhívták a figyelmet, hogy az esetszám látszólagos kontroll alatt tartását nem az okozza, hogy a koronavírus lassabban terjedne, mint korábban, hanem hogy a PCR-teszteknél elértük a kapacitáskorlátot. Ezt erősítették meg korábban a lapunknak nyilatkozó laboratóriumok és magánegészségügyi intézmények is.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkJóval kevesebb tesztet végeztetnek az emberek, amióta nem lehet vele szabadulni a karanténbólSzeptember közepén a rendszert szinte szétfeszítették a lakossági igények, de mivel már nem lehet negatív teszttel szabadulni a karanténból, az érdeklődés alábbhagyott.

Megfelelő mennyiségű mintavétel elvégzése nélkül az esetszám logikusan csak bizonyos keretek között tud emelkedni, és a járvány terjedését ilyenkor az mutatja, hogy ugyanannyi tesztből mindig egy kicsit több lesz pozitív. Az elmúlt hetekben itthon még ezt a növekedést is részben ellensúlyozta, hogy a magánszolgáltatóknál elvégzett tesztek száma csökkent. Azaz jelenleg úgy van itthon szinte napról-napra több fertőzött, hogy közben a mintavételek száma csökken vagy jobb esetben stagnál.

 

Hétvégén alig működnek magánszolgáltatók

A fent említett hét eleji kiugrásokat is a tesztelési gyakorlat okozza. Ahogy egy korábbi cikkünkben bemutattuk, az operatív törzs által közölt adatokban nemcsak a központilag elvégzett mintavételek vannak benne, hanem azok is, amiket az emberek saját zsebből fizettek magánszolgáltatónál. Szeptember elején ez hajtotta fel a tesztelést: a külföldről hazatérők és a karanténból szabadulni vágyó kontaktszemélyek viszonylag nagy számban végeztettek el magukon önfinanszírozású PCR-tesztet.

Igen ám, de a magánegészségügyi szolgáltatók többségénél hétvégén nem nyújtanak ilyen szolgáltatást.

Az általunk megkeresett tíz intézményből hatnál szombat-vasárnap egyáltalán nem végeztek mintavételt,

illetve további egynél mondták azt, hogy bizonyos esetekben, kijelölt időpontokban ugyan van ilyen szolgáltatás, de jelenleg nincs kijelölt hétvégi időpont. A maradék három szolgáltatóból egy helyszíni kiszállással, egy a rendelőben vállalt tesztelést mindkét nap, a harmadik helyen azonban csak szombaton volt mintavétel.

Bár a magánszférában a leletkiadást a legtöbb helyen még most is csak két napra (48 órára) vállalják, ráadásul – mivel a laborok közül sem mindegyik működik hétvégén – mindezt munkanapban kell érteni, az eredmény ennél korábban is bekerülhet a rendszerbe. Egy teszt átfutási ideje a minta levétele után egy-két nap, ami azt jelenti, hogy a hétvégén kieső kapacitás a hétfő-keddi adatokban jelenik meg.

 

Ez elég jól lekövethető az elmúlt hetek számain is: a hét elején rendre kevés mintavételről adott hírt az operatív törzs, és a számok mindig a hét második felére futottak fel. Mindez azt jelenti, hogy

a szokottnál kevesebb hétfő-keddi tesztből arányaiban sokkal többet végeztetnek központilag. Márpedig állami szinten ugye azokat tesztelik, akik tüneteket produkálnak,

így sokkal nagyobb eséllyel fertőzöttek annál, aki csak úgy betéved egy magánrendelőbe, vagy mondjuk a munkáltatója teszteli le.

Máshol is így van, de nálunk valami nem stimmel

Ez egyébként véletlenül sem csak magyar jelenség, igaz, a globális adatok inkább egy nappal előbb, vasárnap, illetve hétfőn mutatnak látványos visszaesést az új fertőzöttek számában*Ebben szerepet játszhat, hogy a magyar adatot rendre a közlés napjához rögzítik, miközben azok elvileg az előző 24 óra számait mutatják, de a napoknál vélhetően máshol is van kavarodás.. A régiós országokban is hasonló a helyzet: a tesztek száma hétvégén  Csehországban és Szlovákiában is a felére esik vissza. Más kérdés, hogy ez náluk nem törvényszerűen jár a fertőzött/teszt arány kiugrásával, ami arra utalhat, hogy ezekben az országokban hétköznap is más arányban tesztelhetnek tüneteseket, mint itthon.

A ténylegesen betegek tesztelésében egyébként nálunk – ahogy ezt korábban bemutattuk – a jelenlegi protokoll jelent nagyon kemény korlátot. A magukon tüneteket észlelőkhöz ugyanis a háziorvos kezdeményezésére az Országos Mentőszolgálat megy ki mintát venni, de a mentősök kapacitásai erősen lehatároltak, a korábbi válaszaik alapján napi néhány ezer mintavétel elvégzésére lehetnek képesek a rendelkezésükre álló egységek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÚgy tűnik, mintha tömegesen kerülnének kórházba a magyar koronavírus fertőzöttek, de nincs ígyA hivatalos adatok szerint három nap alatt annyival nőtt a kórházban kezelt betegek száma, mint előtte egy hónap alatt összesen, a háttérben azonban adminisztrációs hiányosságok állhatnak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAusztria helyett most már sajnos Csehországot tekinthetnénk koronavírus labornakA régiós adatok alapján úgy tűnik, hogy Magyarország egy-két hét csúszással a cseh járványlefutást követi, és nem az osztrákot.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTúl sikeresen terhelte rá a kormány a tesztelési költségeket az állampolgárokraAz év középső harmadában alig egymilliárd forinttal költött többet az állam PCR tesztelésre, mint tavaly, amikor nem volt koronavírus-járvány.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat fertőzöttek száma koronavírus tesztelés Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.