Hírlevél feliratkozás
Avatar
2020. május 21. 13:32 Adat

Satufék után padlógáz jön a magyar gazdaságban?

(Erdélyi Dóra a Danube Capital junior makrogazdasági elemzője. A G7 Zéróosztó a G7 elemzői szeglete.)

A KSH előzetes adatai szerint az idei első negyedévben 2,2 százalékkal bővült a magyar gazdaság 2019. első negyedévéhez képest. Az adatban megjelenik az év első két hónapjának kedvező teljesítménye, illetve érdemes azt is figyelembe venni, hogy Magyarországon a veszélyhelyzetet 2020. március 11-én hirdették ki, míg a kijárási korlátozások 2020. március 28-án léptek életbe.

Így az első negyedév jelentős része, két-két és fél hónap még a gazdaság normál üzemmódja szerint zajlott, illetve az első hatások a globális értékláncokon keresztül érvényesültek. Összességében a 2020. áprilisi adatok mutathatják majd a nagyobb gazdasági visszaesést (vagyis a második negyedéves GDP-adatok, amelyeket augusztusban publikál a KSH).

2019 kimagaslóan kedvező volt a hazai gazdaság szempontjából, és ez a lendület még az év első hónapjaiban is kitartott. 2019. negyedik negyedévében 4,5 százalékkal emelkedett a GDP, ehhez képest az első negyedéves adat jelentős lassulást mutat, amely mögött a koronavírus-járvány áll. (Az első járvány által érintett hónapban, márciusban például az ipari szektor teljesítménye 5,6 százalékkal, az építőipari szektoré 3,4 százalékkal esett vissza év/év alapon.)

A KSH első körben csak számadatot közölt a GDP-ről, a részleteket majd május 29-én ismerteti. Ugyanakkor az adatok publikálásával párhuzamosan annyit már közölt a statisztikai hivatal, hogy a koronavírus-járvány miatt kialakult rendkívüli helyzet a legtöbb nemzetgazdasági ág termelésére kedvezőtlen hatást gyakorolt, de a piaci szolgáltatások és kisebb mértékben az ipar továbbra is a növekedés húzóerejét adták az első negyedév egészét tekintve. A Danube Capital várakozása szerint a mezőgazdaság és az ipar mérsékelten, a szolgáltatási szektor nagyobb mértékben járult hozzá az első negyedéves gazdasági növekedéshez. Továbbá az építőipar teljesítményének visszaesése mérsékelte az első negyedévben a bővülés ütemét.

Külső hatások

A koronavírus-járvány jelentős részben a globális értékláncokon keresztül érzékelteti negatív gazdasági hatásait, így érdemes közelebbről is megvizsgálni a külkereskedelmünk alakulását. A külkereskedelmen belül meghatározó a termék-külkereskedelem. A termékexport a kivitel nagyságrendileg 80 százalékát, a termékimport a behozatal körülbelül 85 százalékát adja.

A termék-külkereskedelmi forgalom alakulása szempontjából releváns az eurózóna kereslete. Az euróövezet gazdasági teljesítménye idén 5,5–7,7 százalékkal eshet vissza a piaci prognózisok alapján. Előrejelzésünk szerint az idei évben a nettó export negatívan járul hozzá a magyar GDP változásához.

Mind az áruexport, mind az áruimport volumene visszaesést mutatott 2020 márciusában Magyarországon: az export euróban számított értéke 7,3 százalékkal, az importé 5,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakában. A Magyarország legjelentősebb külkereskedelmi partnerének számító Németország esetében az áruexport 7,9 százalékkal, az áruimport 4,5 százalékkal esett vissza 2020 márciusában – az előző év azonos időszakához képest. Az áruexport havi alapú 11,8 százalékos csökkenése 30 éves negatív rekordnak számít. Az ellátási láncokon keresztül a német export visszaesése a magyar kivitelre is negatív hatással lehet.

Régiós összehasonlítás

A régióban a magyar mellett a várakozásokon felül bővült a lengyel és a román gazdaság, míg a cseh gazdaság teljesítménye elmaradt a várakozásoktól 2020 első negyedévében.

A régióban az első negyedévben leggyengébben a cseh gazdaság teljesített, míg a román gazdaság bővült a legnagyobb mértékben. Az euróövezet részének számító Szlovákia azonban még a cseh gazdaságnál is nagyobb mértékben, 3,9 százalékkal zsugorodott (év/év alapon). Az eurózóna GDP-je az első negyedévben 3,2 százalékkal csökkent év/év alapon, kismértékben felülmúlva a korábbi várakozásokat.

A német gazdasági teljesítmény, amelyhez a legszorosabban kapcsolódnak a régiós országok, 1,9 százalékkal csökkent az idei első negyedévben, alulmúlva a -1,6 százalékos várakozásokat.

Kilátások az idei és a jövő évre

A gazdasági kilátások a korábbiaknál jelentősen képlékenyebbé váltak, így a Danube Capital szakértői csapata egy rendkívül bizonytalan környezetben készítette el makrogazdasági előrejelzéseit. Az előrejelzés készítésének időszakában nem álltak még rendelkezésre ezen időszakra vonatkozóan kézzel fogható indikátorok, adatok a visszaesés mértékét illetően.

Ráadásul azt sem látni egyelőre, mikor ér véget a koronavírus-járvány, mikorra áll helyre a gazdaság a járvány lecsengését követően, melyek jelentősen befolyásolják az előrejelzési pályákat. Mindezek miatt nemcsak egy makrogazdasági előrejelzést készítettünk, hanem egy átfogó alappálya mellett két alternatív pályát is felvázoltunk:

 

Alappályánk esetében a hazai GDP 4 százalékkal annak ellenére csökken 2020-ban a tavalyi évhez képest, hogy az év második felében elindulhat az aktivitás ismételt bővülése a gazdaságban. A korlátozó intézkedéseket feloldják, de a keresleti és kínálati sokkok után csak lassan tér vissza a korábbi pályára a gazdaság. Alappályánk esetében a gazdaság 3-5 hónap múlva indul újra (április közepéhez képest). Várakozásunk szerint 2021-ben tovább folytatódik a gazdaság visszarendeződése, így összességében 3,5 százalékos GDP-növekedést prognosztizálunk a jövő évre, amely a külkereskedelmi forgalom felélénkülésével és a háztartások fogyasztási kiadásainak növekedésével magyarázható.

Első, az alappályánál kedvezőbb feltételekkel rendelkező alternatív pályánk esetében az idei évben stagnálást mutathat a hazai gazdaság, majd jövőre 3,7 százalékkal nő a GDP 2020-hoz képest. Összességében egy gyors, V-alakú kilábalással számolunk, feltételezve, hogy amennyiben a vírus hatása átmeneti lesz, úgy elsősorban 2020. első és második negyedéves makrogazdasági adataiban mutatkozhat meg a koronavírus-hatás mind nemzetközi szinten, mind pedig idehaza.

Korábbi vírusos fertőzések gazdasági tapasztalatai alapján 2020. harmadik negyedévében javulásnak indulhatnak a makrogazdasági mutatók (ez alól egyedül a turizmus lehet kivétel, amely esetében kisebb a valószínűsége a kiesés korrekciójának). A korrekció mértéke azonban függ a járvány lefutásától. Ezen pálya esetében feltételezésünk szerint legkésőbb június végére lecseng a járvány, és az időszak utolsó heteiben elkezdődik a gazdasági aktivitás újraindulása (például a gyárak döntő többsége ismét termel, a home office-ban dolgozók fokozatosan visszatérhetnek a munkahelyekre).

Ugyanakkor a második, az alappályánál kedvezőtlenebb feltételeket támasztó alternatív pálya esetében idén akár 8,2 százalékos GDP-visszaesés is bekövetkezhet, és jövőre is csak 2,4 százalékos gazdasági bővülést várunk. A legpesszimistább szcenárió esetén L-alakú válsággal számolunk a teljes gazdaság esetében, a GDP csak több év után tér vissza a 2019-es szintekre.

Ebben az esetben feltevésünk szerint az utolsó negyedévre cseng le a járvány, a gazdaság 2020 utolsó negyedévében indul újra, így elhúzódó gazdasági visszaeséssel szembesülünk. Hosszú távon megmutatkoznak a globális gazdaság strukturális problémái, amelyet az egyre szűkülő mozgástérrel rendelkező fiskális és monetáris politika nem tud a hagyományos módszerekkel kezelni; súlyos bizalomvesztésre számíthatunk a gazdaságban.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat GDP-növekedés járvány koronavírus Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.