Hírlevél feliratkozás
Katona Hajnalka
2020. március 1. 12:24 Tech

Akármit is dolgozunk, nem veszik el a robotok a munkánkat

Sokan régóta fenntartásokkal figyelik a technológiai fejlődést, mivel félnek attól, hogy el fogják miatta veszíteni az állásukat. Hasonló a helyzet a robotizáció és a mesterséges intelligencia jelenlegi térnyerésével, főleg, hogy ezektől a folyamatoktól már nemcsak a kétkezi munkások tartanak egy kicsit, hanem mindenki, aki rutinfeladatot végez.

A közgazdaságtanban elterjedt elmélet szerint a technológiai változás képességektől függően hat a munkások életére. Korábban ezt úgy jellemezték, hogy azokat érinti jobban a változás, akik nem szakképzettek, de ma már elterjedtebb az a vélekedés, hogy azok érintettek, akik rutin típusú munkát végeznek, hiszen ezt egy mesterséges intelligencia is könnyen meg tudja tanulni.

Giacomo Domini és szerzőtársai annak jártak utána, hogy vajon valóban veszélyben van-e az állása ezeknek az embereknek a jelenleg zajló technológiai változások miatt. Francia cégszintű adatokon vizsgálták, hogy a vállalatok mikor ruháznak be automatizációs technológiákba, és ezzel párhuzamosan milyen változások történnek a munkavállalók körében.

Csak azokat a vállalatokat vizsgálták, amelyek gyártást végeznek, és csak az importált technológiát azonosították automatizációs beruházásként. A munkavállalók között három kategóriát hoztak létre, amik mentén vizsgálták a technológia hatását: képesített és nem képesített munkások, rutin vagy nem rutin feladatot végzők, és végül külön megnézték azokat, akiknek a munkája a technológia adaptálása és használata.

Az elemzésben 2002 és 2015 között éves szinten több mint 35 ezer céget vizsgáltak meg, ezeknek nagyjából évente 10 százaléka ruházott be automatizációs technológiába. Jellemzően a vizsgált időszakban ez a cégek nagy részénél egyszer történt meg, de ha valamelyik cég többször is importált ilyen technológiát, akkor is volt egy, amely messze nagyobb értéket képviselt, mint a többi kisebb beruházás.

Ezeket azonosították beruházási időszaknak, ezek előtt és után három évvel nézték meg a foglalkoztatás alakulását.

A teljes foglalkoztatást nézve a beruházás időpontja előtt jellemzően egy-két százalékos növekedés figyelhető meg, míg utána pár százalékos visszaesés.

Az is látszik, hogy a céget elhagyók aránya nagyjából állandó, ezért a változások alapvetően abból fakadnak, hogy a felvételek hogyan alakulnak.

Amikor foglalkoztatás típusa szerint vizsgálták a munkavállalók számát, akkor az derült ki, hogy alapvetően a fentihez nagyon hasonlóak az eredmények, azt leszámítva, hogy a beruházás előtt jóval megnő a képesítés nélküli kékgalléros munkások felvétele, majd a beruházás után ugyanúgy megnő az ő körükben a céget elhagyók aránya. Érdekes módon ez a technológia implementálásával foglalkozó emberek körében nem volt megfigyelhető. Amikor a rutin és a nem rutin munkát végzőket hasonlították össze, akkor azt látták, hogy közöttük nincs lényegi eltérés a technológiai beruházásból fakadóan.

Összességében a szerzők szerint a fenti eredmények azt mutatják, hogy a technológiai változás pozitívan hat a munkavállalókra, mivel előtte és közben is növekszik a cégeknél a munkavállalók száma*Igaz, utána visszaáll nagyjából a korábbi szintre, a hatás tehát csak átmeneti.. Ráadásul nem jelennek meg jelentős különbségek a munkavállalók típusától függően, tehát a kutatók véleménye szerint nem lehet azt mondani, hogy bizonyos rétegeket jobban érintene a technológiai fejlődés.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMunkába állt az első kocsmáros robot JapánbanA külföldiek munkavállalását korlátozó intézkedések enyhítése ellenére nem találni munkaerőt a japán szolgáltatószektorban. Megoldásnak marad az automatizáció.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMegvan a tökéletes megoldás a reptéri csomagfosztogatás ellenA szingapúri reptéren mindent robotizálnak az utashidak mozgatásától a bőröndök pakolásáig, ami nemcsak gyorsítja, de biztonságosabbá is teszi a folyamatot.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSok új munkahelyet is teremtenek majd a robotokA robotok terjedésével nem csak megszűnnek, hanem létre is jönnek munkahelyek. Tömeges munkanélküliség helyett inkább tömeges átképzésekre lehet számítani.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech automatizáció automatizálás robot robotizálás Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Pletser Tamás
2024. november 10. 06:08 Tech, Vállalat

Atom- és gázenergia fogja táplálni a jövőt meghatározó technológiát

Versenyt futnak az energiaellátásért a mesterséges intelligencia fejlesztésére hatalmas összegeket költő amerikai informatikai vállalatok.

Vermes Nikolett
2024. november 2. 06:06 Tech, Vállalat

A Temu ellen derül ki igazán, mennyit érnek az új uniós szabályok

Már egy éve formálják az ágazatot az új digitális piaci szabályok, amelyeket most a kínai e-kereskedelmi behemót ellen vet be az Európai Bizottság.

Torontáli Zoltán
2024. október 10. 16:44 Élet, Tech

Úgy tiltották be az erkélynapelemeket, hogy nyitva hagytak pár kiskaput

Mi az erkély, a loggia és az előtető? Ez a kérdés kulcsa.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.