Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2020. február 6. 14:53 Tech

Munkába állt az első kocsmáros robot Japánban

Megkezdte a próbaidejét Japán első robotkocsmárosa egy tokiói kocsmában. Ha beválik, akkor máshol is bevezethetik a megoldást, ugyanis az elöregedő japán társadalomban a komoly munkaerőhiány miatt nagy az igény az automatizálásra a gazdaságban.

A Joronataki étteremlánc által üzemeltetett kocsmában egy átalakított ipari robot szolgálja ki a vendégeket. Az átalakítás során gyakorlatilag annyi történt, hogy az ipari robotkarhoz hozzácsatoltak egy táblaszámítógépet, amin egy animált arc jelenik meg. Ez kommunikál a vendégekkel. A vendégek arckifejezéseit négy kamera segítségével ismeri fel a robotba épített mesterséges intelligencia. A QBIT Robotics által gyártott robot 40 másodperce alatt önt ki egy sört, és egy perc alatt kever meg egy koktélt. 

A Reutersnek nyilatkozó éttermi dolgozó azt mondta, a robot lehetne kicsit gyorsabb, de az mindenképp előny, hogy a pultosok munkája néha elég stresszes a részegek miatt, egy robotnak viszont ez nem jelent problémát.

A japán szolgáltatószektorban annak ellenére is egyre nehezebb munkaerőt találni, hogy a kormány enyhítette a vízumkorlátozásokat annak érdekében, hogy több külföldi vállaljon munkát az országban.

Az országban a népesség 65 évnél idősebb része hamarosan a teljes népesség harmadát teszi majd ki, tehát egyre kisebb a népesség munkaerőpiacon aktív része. Ráadásul az idősödő népesség növeli a keresletet az egészségügyi szolgáltatások iránt, ami további munkaerőhiányt okoz az egészségügyi rendszerben.

A harminc embert foglalkoztató kocsmában két hónapig tart majd a robot tesztje, ezt követően a cég értékeli az eredményeket. A Joronotaki menedzsere szerint egyelőre vannak még megoldandó problémák a robotot illetően, például kezdeniük kell valamit azzal, hogy túl sok helyet foglal, de egyébként remélik, hogy beválik. A robot nagyjából 9 millió jenbe, átszámolva nagyjából 25 millió forintba kerül, ami nagyjából egy pultos három évnyi bérköltségének felel meg Japán.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech automatizáció Japán kocsma munkaerőhiány robot Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Debreczeni Anna
2025. április 28. 10:43 Támogatói tartalom, Tech

Most teljesen ingyen juthatnak saját honlaphoz a vállalkozások, ha gyorsan lépnek

Az állami pályázat 9 milliárd forintos támogatási keretösszegéből már csak 3 milliárd forint maradt, ezért érdemes gyorsan lépniük az érdeklődő cégeknek.

Vermes Nikolett
2025. április 20. 06:48 Élet, Tech

Az online csalók kedvencei a férfiak lettek

Egy friss magyar kutatás szerint másfél év alatt megduplázódott a károsult férfiak aránya, akik a hamis biztonságérzetük miatt sebezhetőbbek, mint a nők. 

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Fontos

Jandó Zoltán
2025. április 29. 11:28 Adat, Közélet

Eltűntek a száj- és körömfájás vizsgálati eredményei a Nébih oldaláról

A járvány kezelése során nagyon fontos a hatóságokkal szembeni bizalom, de ezen a korábban közölt adatok elhallgatása javítani biztosan nem fog.

Jandó Zoltán
2025. április 29. 05:55 Pénz, Vállalat

Lesz még hatása az árrésstopnak, de nem Nagy Márton új bejelentése miatt

Fontos részleteket árult el a G7-nek a KSH arról, hogyan mérik az inflációt. Ebből következtethetünk arra, milyen hatás várható még az árrésstoptól.

Stubnya Bence
2025. április 28. 06:01 Adat, Közélet

Túl korán lőtte fel a kormány a sikerrakétát, de már valami megmozdult

A repülőrajt erős túlzás volt a gazdasági adatok és a fogyasztói hangulat alapján, de a bizalmi index áprilisi javulása reményt adhat a Fidesznek.