Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2020. január 28. 09:39 Világ

Úszószemüveg az utcán és térddel megnyomott liftgomb, ilyen az élet a járvány gócpontjában

„A vírus teljesen felforgatta a hétköznapjaimat. A kollégiumban ragadtam, magányos vagyok, és kényelmetlenül érzem magam. Ha sokáig nem változik a helyzet, akkor az összes itteni diák étele el fog fogyni” – írta egy Vuhanban élő mongol egyetemista, aki a Facebookon keresztül számolt be arról, hogy milyen hatással van az életére a koronavírus terjedése.

A 11 milliós kínai városban jelent meg először a tüdőgyulladás-járványt okozó koronavírus, amely miatt már több mint egy tucat kínai város került karanténba. Az országban keddig mintegy 4500 fertőzöttet regisztráltak, a halottak száma 106-ra emelkedett; a kínai egészségügyi minisztérium szerint a vírus egyre hevesebben terjed, és már legalább 11 országban megjelent.

A vírus terjedésének megállítása érdekében Vuhanban lelassították az életet. A repülőtér bezárt, az utcákon alig látni embert, a tömegközlekedés nem működik, mindössze néhány taxi van szolgálatban. Ebben az is közrejátszik, hogy a polgármester szerint a város lakosságának közel fele, ötmillió ember elment Vuhanból a karantén kihirdetése előtt.

A helyiek igyekeznek feltölteni a tartalékaikat, és minél kevesebbet mozdulnak ki. „A város lezárása előtt elmentem ételt venni egy hétre, azóta nem voltam az utcán. Mindennap csomó rossz hírt hallok. Most csak azzal foglalkozom, hogy egészséges maradjak” – írta nekem a mongol tanuló.

Gyalogos Vuhanban. Fotó: AFP

Az interneten számos videót találni a város mostani életéről. Egy angoltanár szemléletes videón mutatta be, hogy hogyan kell elképzelni egy vásárlást. A szinte mindenki által hordott szájmaszk mellett kesztyűt és úszószemüveget is felvett magára, a lift gombját pedig a térdével nyomta meg. Egy Vuhanban élő magyar férfi az RTL Híradónak azt mondta, hogy mivel csak szellős helyre hajlandó menni, még a liftbe sem száll be.

A legtöbb bolt bezárt, de a gyógyszertárak és a nagyobb áruházak jellemzően nyitva vannak Vuhanban. Az angoltanár videóján az látható, hogy nincs különösebb áruhiány, azonban több olyan videó is felkerült az internetre, amelyek üres polcokat vagy a termékekért civakodó embereket mutatnak. Sok gyógyszertár pedig arcmaszkból és kézi fertőtlenítőből fogyott ki.

A BBC több külföldi diákkal is beszélt arról, hogy milyenek a hétköznapok most Vuhanban. „Azt javasolták nekünk, hogy minden órában mossunk kezet, ne együnk a kollégiumon kívül, és mindig vegyük fel a maszkot, ha kilépünk a szobánkból” – mondta egy tanuló, aki szinte az egész napját a szobájában tölti, vagy legfeljebb a közeli szobákban lévő barátait látogatja meg. Volt, aki arra panaszkodott, hogy túl sok információ köröz az interneten és a különböző chatszolgáltatóknál, és nehezen eldönthető, hogy melyik igaz vagy hamis.

Az élet mindenesetre nem állt le teljesen, például elképesztő ütemben zajlik egy ezer fős kórház építése, amelyet a tervek szerint egy hét alatt akarnak megépíteni a semmiből a koronavírussal fertőzöttek számára.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Kína koronavírus Vuhan Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.