Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2020. január 20. 10:51 Világ

Kína is elkezdte betiltani az egyszer használatos műanyagokat

Az egyszer használatos műanyagok visszafogását célzó intézkedések sorra érik egymást az elmúlt hónapokban, és vasárnap az eddigi talán leglátványosabb lépést jelentette be Kína. Az ország gazdasági tervezéséért felelős nemzeti fejlesztési és reformbizottság egy olyan tervet tett nyilvánossá, amely jelentősen csökkentené az egyszer használatos műanyagok gyártását és használatát a következő öv évben.

A nem lebomló műanyagzacskókat már idén kitiltják az áruházakból a nagyobb kínai városokban, a kisebb településekről pedig 2022-ig vezetik ki őket. A piacokon 2025-ig lehet használni zacskókat a friss áruk számára. Az egyszer használatos szívószálakat még szintén idén betiltják az éttermekben, amelyeknek 30 százalékkal kell csökkenteniük az egyszer használatos műanyagok használatát 2025-ig.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKísérlet bizonyítja, hogy nem bomlanak le a lebomlónak nevezett műanyagzacskókLegalábbis úgy biztosan nem tűnnek el a környezetből, ahogy képzeli egy vásárló. Ez azt is jelenti, hogy a műanyagoknak valószínűleg nem alternatívája a bioműanyag.

Kínában rohamosan fejlődik az e-kereskedelem és az ételrendelés, az Alibaba például napi egymilliárd csomagot ad fel. Az új szabályozás értelmében a házhoz szállításoknál is jelentősen csökkentik az egyszer használatos műanyagok mennyiségét. A nagyobb városokban, mint Peking vagy Sanghaj, 2022-ig használhatnak nem lebomló műanyag csomagolást az ételrendeléseknél, országosan pedig 2025-ig.

Kína szerepe azért különösen fontos, mert a legnagyobb műanyagelőállító és -szennyező. Egy tavalyi tanulmány szerint a világ összes műanyagának 29 százalékát gyártják Kínában, és már 2010-ben is magasan a legnagyobb szennyező volt. A világ folyói közül a kínai Jangce szállítja a legtöbb hulladékot az óceánba.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAmíg agyon van csomagolva minden, aligha szabadulunk a műanyagoktólHiába terjed a fejlett világban a csomagolást mellőző környezettudatos szemlélet, a műanyagoktól mégsem fogunk megszabadulni egyhamar. Túl nagy üzlet van benne ahhoz, hogy csak úgy eltűnjön.

A mostani tiltás mellett Kína több lépést is tett, hogy fejlessze a hulladékgazdálkodását. 2018-ban korlátozta az országba érkező hulladékimportot, néhány nagyobb várásban pedig tesztelés alatt áll az újrahasznosítás rendszere.

Az óceánokba jutó összes műanyaghulladék fele öt délkelet-ázsiai országban képződik (Kína, Indonézia, Fülöp-szigetek, Thaiföld, Vietnam), és Kína mellett több ázsiai ország is elkezdett fellépni a mindent elárasztó szemetelés ellen. Thaiföld szintén idén jelentette be, hogy 2021-ig betiltja a műanyagzacskók használatát. Idén nyártól Indonézia fővárosában, Jakartában, illetve Balin is betiltják a nagyobb áruházakban a műanyagzacskók használatát.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ egyszer használatos műanyag hulladék hulladékgazdálkodás Kína Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Torontáli Zoltán
2024. május 5. 05:32 Élet, Világ

Már egészen messziről is átjárnak a magyarok Szlovákiába élelmiszerért

Tényleg megéri 80-100 kilométerről rendszeresen kijárni cigiért, sörért, sajtért és sok minden másért? Egyre többen gondolják úgy, hogy igen.

Mészáros R. Tamás
2024. május 2. 04:32 Világ

Egyre több az elektromos autó, egyre több a panasz is Kínában

A kínai vásárlók nagyobb hatótávolságot és jobb tölthetőséget várnak, nő az elektromos autókkal elégedetlenek aránya. Délkelet-Ázsiában ugyanakkor egyre jobban megy a biznisz a kínai gyártók számára.

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. május 7. 14:03 Tech, Vállalat

Elmegy a piac a magyar e-kereskedők mellett

Vége annak az egyszerű korszaknak, amikor a Kínából nagyban megvett árut kettes szorzóval itthon simán el lehet adni.

Jandó Zoltán
2024. május 7. 11:08 Adat, Közélet

Magyar egészségügy 2024: inkasszó, eszközhiány, 100 milliárdos adósság

A magyar tulajdonban lévő egészségügyi beszállító cégek lehetnek a kórházi adósságállomány folyamatos növekedésének vesztesei. Több vállalat is elhagyhatja a piacot.

Jandó Zoltán
2024. május 6. 14:24 Adat, Vállalat

Most látszik, mennyire megütötte az oroszokat, hogy nem veszik a gázukat Európában

Az európai piac összeomlása miatt lett közel negyed évszázadnyi nyereséges működés után 2023-ban veszteséges a Gazprom orosz gázóriás.