Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2019. május 6. 09:39 Élet

Kísérlet bizonyítja, hogy nem bomlanak le a lebomlónak nevezett műanyagzacskók

A környezetbarátnak nevezett bio-, öko- vagy komposztálható műanyagzacskókat valószínűleg el kell felejtenünk, ha tényleg csökkenteni akarjuk a környezetünkbe kerülő hulladék mennyiségét. Egy most megjelent angol kutatás legalábbis azt az eredményt hozta, hogy három évvel a földbe vagy tengerbe kerülésük után ezeknek a műanyagoknak a jelentős része annyira nem mutatja a bomlás jeleit, hogy akár még használható is lenne.

Ahogy az az alábbi angol nyelvű videós beszámolóban is jól látható, a kutatók által három év után a földből vagy tengervízből előbányászott zacskók ugyan nem túl esztétikusak, de sokkal jobban egyben vannak, mint azt gondolnánk.

Tényleg nagyon el voltam képedve azon, hogy három év után a zacskók még mindig képesek voltak megtartani egészen sok cuccot. A legmeglepőbb az volt, hogy a biolebomlónak címkézett zacskók is képesek voltak erre. Amikor ilyen feliratot látsz, azt várod, hogy sokkal gyorsabban lebomlik, mint egy hagyományos műanyagszatyor, de a kutatásunk arra utal, hogy ez nem feltétlenül van így

mondta a The Guardiannek Imogen Napper, a kísérlet vezetője.

Az eredmények kapcsán a szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy a lebomlónak nevezett műanyagok a valóságban csak akkor viselkednek környezetbarátabb módon, ha a hulladékfeldolgozókba bejutnak és ott megfelelő módon kezelik őket.

A közfelfogással ellentétben a bio-nak, környezetbarátnak, komposztálhatónak vagy lebomlónak minősített zacskókat nem lehet egyszerűen csak eldobni, mert a környezetbe kijutva általában nem kerülnek olyan ideális viszonyok közé, mint az erre felkészült hulladékkezelőkben, és ezért korántsem bomlanak le gyorsan. Általában még a komposztálható elnevezés sem jelenti azt, hogy otthon bárki bedobhatja a zacskót a saját házi komposztálójába, mert a gyors lebomlást csak a professzionális, erre a célra épített ipari komposztálókban érhetik el.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMiért nem tesznek azért a magyar boltok, hogy ne csak műanyag zacskókban lehessen gyümölcsöt venni?A kormány meghátrált, az EU puha a mindent elborító, egyszer használatos műanyag zacskókkal vagy inkább a vegyipari lobbival szemben. Pedig teljes tiltás nélkül nagyon nehéz lesz változást elérni.

A kutatás eredményei arra utalnak, hogy minden eddigi erőfeszítés ellenére a bioműanyagok fejlesztése nem tart azon a szinten, hogy megnyugtató alternatívája legyen a hagyományos műanyagoknak. Amíg ezt a szintet nem érik el, addig szakértők szerint jobb lenne más módszerek és anyagok felé fordulni.

Az Európai Unióban egyébként napirenden van az egyszer használatos műanyagok elleni küzdelem, és ezek használata a jogszabályoknak köszönhetően Magyarországon is vissza fog szorulni. Ebben a kérdésben a fogyasztók véleménye sokkal támogatóbb, mint a szemetelési gyakorlatuk, de ez is elég ahhoz, hogy a nagy kereskedelmi láncok egy része már magától is a műanyagok kiváltásán dolgozzon.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHa te is dilemmáztál már azon, hogy mit dobhatsz a szelektívbe, itt a segítségHova dobjuk az olajos flakont vagy az elviteles kávéspoharat? És a csokis vagy chipszes zacskót? Vége a bizonytalankodásnak szemétválogatás közben!

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAmíg agyon van csomagolva minden, aligha szabadulunk a műanyagoktólHiába terjed a fejlett világban a csomagolást mellőző környezettudatos szemlélet, a műanyagoktól mégsem fogunk megszabadulni egyhamar. Túl nagy üzlet van benne ahhoz, hogy csak úgy eltűnjön.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet bioműanyag kísérlet komposzt környezetvédelem lebomló műanyag zacskó Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Váczi István
2024. április 3. 15:52 Élet

Új korszak előtt a G7

Ahogy múlt héten beszámoltunk róla, új tulajdonoshoz kerül portálunk, ez a folyamat ma lezárult, így új kiadó működteti tovább a G7-et.

Debreczeni Anna
2024. április 3. 10:22 Adat, Élet

Lettországban él a legtöbb, Görögországban a legkevesebb gyermek állami gondozásban lakosságarányosan

Magyarországon a 20 463 állami gondozott gyermek 70 százaléka családoknál, 30 százaléka intézményekben élt a 2021-es adatok szerint.

Fontos

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.