Hírlevél feliratkozás
Avatar
2017. december 22. 06:52 Közélet, Vállalat

Mennyi adót fizetnek a magyar vállalatok egy munkahely után?

(A cikk szerzői: Muraközy Balázs, Reizer Balázs)

Sok erős elképzeléssel találkozhatunk arról, hogy melyik vállalatok járulnak vagy nem járulnak hozzá megfelelően az államkassza gyarapításához. Tipikus vélemények szerint a kicsik nem jelentik be dolgozóikat, a külföldi tulajdonban lévők pedig hatalmas társasági adókedvezményeket kapnak vagy transzferárazással tüntetik el nyereségüket. Ezek az kérdések nem csak a közbeszéd szempontjából fontosak, hanem formálhatják a gazdaságpolitikát is.

Miközben az ilyen vélemények gyakran egyedi történetek alapján formálódnak, szerencsére rendelkezésre állnak adatok is arról, hogy melyik vállalat mennyi adót fizet. Ezeket vizsgáltuk meg a Közgazdasági Szemlében megjelent cikkünkben. Elemzésünkhöz a legalább egy főt foglalkoztató vállalatok adóbevallásait használtunk fel 2014-ből, és háromféle, a vállalatok által fizetett adót számszerűsítettünk: a társasági nyereségadót, a helyi iparűzési adót és a munkáltatói járulékot. Ebben az elemzésben ezt a három adót neveztük együttesen vállalati adónak.*

A fő kérdésünk az, hogy mennyi adót fizetnek a különböző vállalatok egy-egy dolgozó után. Az ilyen számítások fontosak lehetnek a gazdaságpolitikának, mert – sok más tényező mellett – befolyásolják, hogy mennyi pénzt érdemes arra áldozni, hogy egy multi új leányvállalatot hozzon létre hazánkban, vagy mennyi EU-forrást ér meg, hogy egy KKV új munkahelyeket „teremtsen”.

Számításaink szerint a vállalati adókból származó bevétel túlnyomó többségét, nagyjából 70 százalékát, a munkáltatói járulék adta, és 15-15 százaléka származott nyereség- és iparűzési adóból. Vagyis az adóbevétel szempontjából a járulék sokkal lényegesebb, mint például a nyereségadó. Kissé leegyszerűsítve: amelyik vállalat magasabb béreket (és így járulékot) fizet, az jó eséllyel egyben magasabb vállalati adót is fizet.

Hatalmas eltérések vannak az éves, egy főre jutó vállalati adófizetésben. 2014-ben az eloszlás alsó részéhez (10. percentilis) tartozó vállalatok 200 ezer forint körüli, az eloszlás közepén lévő vállalatok 500 ezer forint körüli, míg a felső egy százalékba tartozó cégek több mint 4 millió forint egy főre jutó adót fizettek. Ez a húszszoros különbség megmutatja, hogy az államháztartás szemponjából közel sem mindegy, hogy milyen vállalat teremt új munkahelyeket.

De milyen jellemzők magyarázzák, hogy melyik vállalatok fizetnek több adót? Az alábbi ábra mutatja, hogy átlagosan mennyivel több adót fizetnek a különböző méretű hazai és külföldi tulajdonban lévő cégek az azonos iparágban lévő 1-10 fős hazai tulajdonban lévő vállalatokhoz képest. Minél nagyobb egy vállalat, annál több adót fizet átlagosan: egy nagyvállalat több mint kétszer annyi adót fizet, mint egy 10 főnél kisebb. Egy külföldi tulajdonban lévő vállalat további 40 százalékkal magasabb adót fizet, mint hasonló méretű hazai társa. Ezek az összefüggések a járulék és a másik két adó esetében is igazak. Átlagosan egy nagy multi által létrehozott munkahely ugyanannyi adóbevételt generál, mint két és fél hazai kisvállalati munkahely.

(Ezek a számok azonban csak átlagok. Az iparág, méret és tulajdon összesen 10 százalékát magyarázza meg az egy főre jutó adóbevétel eltéréseinek: ezeken a kategóriákon belül is nagyon különböznek az egyes vállalatok.)

A nagyobb és a külföldi tulajdonban lévő vállalatok magasabb adófizetése mögött elsősorban az áll, hogy ezek a vállalatok általában termelékenyebbek – vagyis ugyanannyi dolgozó és tőke felhasználásával magasabb hozzáadott értéket állítanak elő. A termelékenyebb vállalatok magasabb béreket fizetnek, nagyobb az egy főre jutó hozzáadott értékük és a nyereségük, így mindhárom vállalati adó alapja nagyobb. A termelékenység valóban nagyon erősen összefügg a vállalati adófizetéssel: a termelékenység-eloszlás felső 10 százalékába tartozó vállalatok átlagosan több mint ötször annyi adót fizetnek, mint az eloszlás alsó 10 százalékába tartozók.

Éppen ezért megvizsgáltuk azt is, hogy mennyiben különbözik a hazai és külföldi tulajdonban lévő vállalatok egy főre jutó adófizetése akkor, ha kiszűrjük a termelékenység-különbségek hatását. Azt kaptuk, hogy a külföldi vállalatok még ebben az esetben is mintegy 15 százalékkal magasabb egy főre jutó vállalati adót fizetnek, mint hazai tulajdonban lévő, hasonló méretű és termelékenységű, ugyanabban az iparágban működő lévő társaik. Ezt a 15 százalékos többlet abból származik, hogy a külföldi vállalatok – elsősorban eltérő bérpolitikájuknak köszönhetően – magasabb béreket fizetnek, mint az ugyanolyan termelékenységű hazai vállalatok, ezért több járadékot fizetnek. Eközben az egy főre jutó társasági- és iparűzési adóban nincs különbség, miután kiszűrjük a termelékenység hatását.

Összességében tehát – a költségvetés szempontjából (és persze más szempontból sem) – közel sem mindegy, melyik vállalatok hoznak létre új munkahelyeket. A legtermelékenyebb vállatok munkahelyei után annyi vállalati adót fizetnek, mint 5-10 alacsony termelékenységű munkahely után. Nem látunk arra utaló nyomot, hogy a külföldi tulajdonban lévő vállalatok kevésbé járulnának hozzá a magyar állam bevételeihez, mint a hazaiak – sőt, magasabb béreiknek köszönhetően még akkor is magasabb adót fizetnek, ha hasonlóan termelékeny hazai vállalatokkal hasonlítjuk össze őket.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkIjesztő a különbség a multik és a magyar cégek közöttA multiknál dolgozó 690 ezer ember több értéket termet, mint a magyar tulajdonú vállalkozások közel kétmillió alkalmazottja.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA magyar tulajdonú cégek lesznek a bérverseny veszteseiHiába nő a gazdaság, ha közben lehetetlen helyzetbe kerülnek a magyar vállalatok.

A vállalati adó általunk használt definíciója elég önkényes. Egyrészt a generált bevételek szempontjából ugyanilyen fontos, hogy mennyi adót fizet a bér után a munkavállalaló. Másrészt a vállalati adóterhek nem elhanyagolható részét teszik ki a különadók és mindenféle kisadók. Harmadrészt a nagyobb árbevételű vállalatok szintén több áfát fieztnek. Ez utóbbiakról sajnos nincsen adatunk. További adatproblémák is felmerültek. A mintát tisztítottuk, és kizártuk belőle az olyan vállalatokat, amelyeknek valamelyik kulcsváltozója hiányzott, vagy negatív volt a hozzáadott értéke. A vállalatok közötti adófizetés-különbségeket mind a két ügy lefelé torzítja: a nagyobb vállalatok más adókból is többet fizetnek, a negatív hozzáadott értékűek pedig kevesebbet.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat adó bérek hazai cégek hozzáadott érték külföldi cégek multik termelékenység vállalat Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Hajdu Miklós
2025. április 4. 13:19 Közélet

2026-ra tolhatja a hazai nagyberuházások beindulását Trump vámháborúja

Az ipar válságának elhúzódása miatt eljöhet az a pont is, amikor a gyártók már nem tartalékolják tovább a munkaerejüket.

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Fontos

Mészáros R. Tamás
2025. április 4. 06:03 Világ

Orbán ellenzi, de Európa tovább pénzelné a védvonalnak tekintett ukrán hadsereget

Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Az üzemeiket jelentősen a kapacitásaik alatt működtető európai autógyártók a védelmi ipar felé nyitva keresnék a kiutat az iparágat érintő lassulásból. Egyelőre azonban inkább csak nyilatkozatokról és nem konkrét együttműködésekről van szó, raádásul még a nagyobb szereplők közül sem ért mindenki egyet azzal, hogy a védelmi ipar lehetne a járműipar megmentője.

Tovább olvasom

A magyar gazdaságpolitika örök célja a hazai tulajdonú kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) megerősítése, ami egy ponton túl nem képzelhető el anélkül, hogy ezek a cégek a külpiacokon is értékesítsenek. Ezen a téren bőven lenne még tennivaló, Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért felelős államtitkára szerint bár 15 ezer exportképes magyar kkv van, de Ausztriában és Szlovéniában arányaiban háromszor nagyobb a számuk.

Tovább olvasom

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.

Tovább olvasom

458 millió euró (közel 184 milliárd forint) bírságot szabott ki az Európai Bizottság 15 autógyártóra, amiért kartelleztek a ronccsá váló kocsikkal összefüggő kérdésekben.

Tovább olvasom

Rontania kellett a kormánynak egy sor fontos idei gazdasági előrejelzést az év első hónapjainak adatai és folyamatai miatt.

Tovább olvasom

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Tovább olvasom

Kedden hatályba lépett az úgynevezett e-pénztárgép rendelet, ezzel elindult az a jogi folyamat, amelynek végén a bolti vásárlások után a vevők már nem kapnak papírra nyomtatott nyugtát, csak ha külön kérik.

Tovább olvasom

Komoly esély van rá, hogy a kormány banki árstopot vezet be - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy hétfői sajtótájékoztatón. A bankoknak a tavaly év végi bankszámladíjakat kellene visszaállítaniuk.

Tovább olvasom

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Tovább olvasom