Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. május 7. 11:18 Világ

Gyorsan fagyossá vált az amerikai-kínai viszony

Miközben a napokban Donald Trump amerikai elnök magasabb vámokkal fenyegette meg Kínát a nem megfelelően haladó kereskedelmi tárgyalások miatt, külügyminisztere az Északi-sarkvidéki Tanács finnországi ülésén szállt bele a kínaiakba.

Az ügy előzménye, hogy Kína „Arktisz-közeli” államnak nyilvánította magát tavaly év elején, és ennek megfelelően nem szeretné, ha kimaradna az éghajlatváltozás miatt egyre könnyebben megközelíthető régió gazdasági kiaknázásából. Ez egyrészt az ásványkincseket jelenti, másrészt a rövidebb hajózási utat Nyugat-Európa felé, utóbbival kapcsolatban még a „sarkvidéki Selyemút” kifejezést is megalkották.

Az amerikai védelmi minisztériumnak a napokban a kínai fegyveres erőkről megjelent elemzése egyebek mellett Kína növekvő sarkvidéki tevékenységére hívja fel a figyelmet. A Pentagonban egyebek mellett attól tartanak, hogy a jövőben atomfegyverekkel felszerelt kínai tengeralattjárók járőrözhetnek a Jeges-tengeren, amely ebben a fegyvernemben az amerikai-szovjet szembenállás legfontosabb terepe volt a hidegháború alatt.

„Peking sarkvidék-közeli államnak mondja magát, de Kína és az Északi-sarkkör közötti legkisebb távolság 1500 kilométer. Csak sarkvidéki és nem-sarkvidéki országok vannak, nincs köztes kategória. Kína hiába mond mást, ez semmire sem jogosítja fel”

– fogalmazott a tanács ülése előtt az amerikai külügyminiszter a Bloomberg cikke szerint. Mike Pompeo környezeti katasztrófát vizionált arra az esetre, ha Kínát odaengedik az Északi-sarkvidékre. Emellett ismét felhívta a figyelmet a kínai hitelből finanszírozott felesleges infrastrukturális beruházások veszélyeire.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz elolvadt jég helyén egyre jobban látszik, hogy miért megy a harc az Északi-sark környékénOlaj, arany, ritka fémek, halászat és új kereskedelmi útvonalak. Nyolc sarkvidéki ország folyamatosan helyezkedik azért, hogy a megnyíló lehetőségekből minél nagyobb szeletet csikarjon ki magának, kilencediknek pedig megjött a térségtől messze fekvő Kína.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ ásványkincsek egyesült államok északi-sarkvidék hajózás Kína Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Fontos

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.