Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. április 30. 16:36 Világ

Egyszerű oka van annak, hogy még drágább olajat akar a legfontosabb termelő

Rengeteget emelkedtek az olajárak tavaly december óta, ám a világ első számú exportőre, Szaúd-Arábia még mindig nem elégedett. Pedig Donald Trump amerikai elnök már megelőlegezte, hogy a szaúdiak belementek a kitermelés növelésébe az iráni szankciók szigorításával párhuzamosan, miután az utóbbi lépés múlt héten féléves rekordra vitte fel a világpiaci árat.

A szaúdiak azonban csak azt vállalták, hogy az iráni olajat pótolják bármely vevőnél. Az energetikai miniszter arról beszélt, hogy tartják magukat a decemberi kitermeléscsökkentési megállapodáshoz, és azt akár az év végéig is kiterjeszthetik.

Ahogy a Bloomberg cikkéből is kiderül, a szaúdiak jó okkal akarnak még a mostaninál is magasabb árakat. (Az amerikai könnyűolaj hordója jelenleg 65 dollár körül áll). A Nemzetközi Valutaalap (IMF) hétfőn frissítette számítását, amely azt mutatja, hogy egyes olajtermelő országoknak milyen árakra van szükségük ahhoz, hogy a költségvetésük kiegyensúlyozott legyen.*Oroszországban törvény írja elő, hogy 40 dolláros olajárral kell tervezni a költségvetést. Ha ennél drágább, akkor az ennek köszönhető többlet az állami tartalékalapba kerül.

Szaúd-Arábia esetében a korábbi, szeptemberi számítás 73 dollárt hozott ki, a mostani viszont 85 dollárt. Sőt, az amerikai hírügynökség térségre szakosodott közgazdásza szerint valójában ennél is 10 dollárral magasabb ez az összeg, csak az IMF valószínűleg azzal számol, hogy az állami olajvállalat, az Aramco többet fizet be a költségvetésbe.

Szaúd-Arábiának már csak azért is szüksége van a nagyobb bevételekre, mert növekvő lakosság mellett fenn kell tartani a társadalmi békét, miközben végre kellene hajtani olyan beruházásokat, amelyek az olajbevételektől való függést enyhítik a jövőben. Az idei költségvetés a kiadások 7 százalékos növelését irányozta elő, 4,2 százalékos GDP-arányos hiány mellett. A tervek szerint 2023-ra kellene elérni a hiány nélküli állapotot.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSzertefoszlott a világ legnagyobb olajmezőjének legendájaA szaúdi Ghawar olajmezőről sokáig azt gondolták, hogy napi 5-6 millió hordó kőolajat is ki lehet belőle termelni, de kiderült, hogy ennél csak harmadával kevesebbet.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ hiány költségvetés olajár Szaúd-Arábia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Al-Hilal István
2025. április 5. 06:05 Világ

Milyen világgazdasági hatásai lesznek Trump vámjainak?

Az amerikai vámok komoly fenyegetést jelentenek a globális növekedésre, de sok múlik majd az országok válaszreakcióin is.

Vámosi Ágoston
2025. április 4. 17:49 Világ

Egyelőre inkább csak nyilatkozatok szintjén kacsintgat a hadiipar felé az európai autóipar

Egyre több autógyártó lenne nyitott védelmi ipari megrendelésekre is, de az iparágon belül nem mindenki látja úgy, hogy ez lenne a kiút a válságból.

Mészáros R. Tamás
2025. április 4. 06:03 Világ

Orbán ellenzi, de Európa tovább pénzelné a védvonalnak tekintett ukrán hadsereget

Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.

Fontos

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Nyolc százalékkal csökkent az ipari termelés volumene februárban az előző év azonos hónapjához képest, januárhoz hasonlítva továbbá 1,3 százalékos visszaesés történt, közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ágazat kibocsátása négy éve nem látott mélységbe süllyedt a szezonálisan és munkanappal kiigazított statisztika szerint.

Tovább olvasom

A magyar gazdaságpolitika örök célja a hazai tulajdonú kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) megerősítése, ami egy ponton túl nem képzelhető el anélkül, hogy ezek a cégek a külpiacokon is értékesítsenek. Ezen a téren bőven lenne még tennivaló, Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért felelős államtitkára szerint bár 15 ezer exportképes magyar kkv van, de Ausztriában és Szlovéniában arányaiban háromszor nagyobb a számuk.

Tovább olvasom

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Tovább olvasom

458 millió euró (közel 184 milliárd forint) bírságot szabott ki az Európai Bizottság 15 autógyártóra, amiért kartelleztek a ronccsá váló kocsikkal összefüggő kérdésekben.

Tovább olvasom

Rontania kellett a kormánynak egy sor fontos idei gazdasági előrejelzést az év első hónapjainak adatai és folyamatai miatt.

Tovább olvasom

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Tovább olvasom

Kedden hatályba lépett az úgynevezett e-pénztárgép rendelet, ezzel elindult az a jogi folyamat, amelynek végén a bolti vásárlások után a vevők már nem kapnak papírra nyomtatott nyugtát, csak ha külön kérik.

Tovább olvasom

Komoly esély van rá, hogy a kormány banki árstopot vezet be - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy hétfői sajtótájékoztatón. A bankoknak a tavaly év végi bankszámladíjakat kellene visszaállítaniuk.

Tovább olvasom