Átfogó kutatásban vizsgálta meg a Szent István Egyetem, hogy a munkahelyi fluktuáció mely ágazatokat viseli meg leginkább, és mely munkakörökben, szakmákban okozza a legnagyobb problémát. A kutatást – melyben közreműködött a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, a Humán Szakemberek Országos Szövetsége valamint a Selye János Egyetem, támogatóként a BDO Magyarország, és 150 vállalat megkérdezésén alapult – itt lehet pdf-ben elolvasni.
A kutatásból úgy tűnik, a versenyszféra fizikai dolgozói között volt a legnagyobb mozgás, a közszféra fizikai munkavállalói között viszont kevésbé. Csak a válaszadók fele jelzett 10 százaléknál alacsonyabb fluktuációs mértéket (fluktuációs százalék egyenlő az adott munkaköri csoportból kilépők száma osztva a munkaköri csoport átlagos állományi létszámával, utóbbit 100 egységgel szorozva).
A felmérés szerint a versenyszférában a szolgáltató szektorban okozza a legnagyobb kihívást a munkaerő elvándorlása. A kutatás szerint a következő munkakörökben volt a legégetőbb probléma a munkaerő pótlása:
Ennél is konkrétabban: az orvosok, állatorvosok, értékesítő menedzserek, betanított munkások, adminisztrátorok, pincérek-felszolgálók, informatikusok, felsővezetők álláshelyeinek betöltése miatt fő a leginkább a fejük a munkaadóknak.
Ha csak a versenyszférát nézzük, így fest a lista:
Külön az iparra is készült rangsor:
A közszférában pedig rájuk van a legnagyobb szükség:
A közszférában főleg a szakképzett gépészmérnökök és műszaki mérnökök iránt van nagy kereslet, az egészségügyben pedig az orvosokon kívül a szakápolói és közegészségügyi szakértői posztok betöltése nem megy könnyen.
Mi az oka, mit lehet tenni?
Az okok között leginkább a bérviszonyokat említették, továbbá a versenytársak munkaerő-elszívó hatását. (A kutatás 2018 harmadik negyedévében készült, azóta egyébként tovább emelkedtek a bérek.) De beszéltek a külföldi munkavállalásról és az oktatási rendszer problémáiról is, miközben a közlekedési infrastruktúrát kevésbé okolják.
A megoldás a teljesítménybérezés, a munkával összefüggő továbbképzés biztosítása, a megfelelő ösztönzési rendszerek és állami támogatások lehet a válaszadók szerint. A kutatás külön kitér a Z generáció igényeire: számukra egyre fontosabb a családbarát hozzáállás, a kellemes munkahelyi légkör, a képzési programok, egyéni fejlesztési tervek és a szakmai elismerés.
Adat
Fontos