Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. november 30. 09:57 Pénz

Az autósokon kívül Matolcsyék is örülhetnek az olcsóbb benzinnek

Miközben pár hónapja jó néhány elemző a 100 dolláros olajár visszatérését jósolta, azóta az árak az ellentétes irányba mozogtak, a Brent típus 85 dollárról 60 körülre esett vissza. A nagy olajkitermelő államok ennek természetesen nem örülnek, míg az importálók számára ez gazdaságélénkítő hatással jár. Donald Trump amerikai elnök megfogalmazásában: ez olyan, mint egy adócsökkentés.

Az olcsóbb olajnak köszönhetően csökkentek a hazai üzemanyagárak is, az így megmaradó pénzt pedig másra tudják elkölteni az emberek, ami a karácsonyi időszak előtt különösen jól jön. Ezzel a hatással szintén számolnak Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban, ahol a lassuló gazdasági növekedésnek adhat támaszt az olcsóbb üzemanyag – jegyzi meg a Bloomberg elemzése.

A kevesebbe kerülő olaj különösen jól jön a kereskedelmi mérleghiánnyal küzdő országoknak, például Dél-Afrikának és Törökországnak. Magyarország ugyan nem tartozik ebbe a táborba, de az utóbbi legalább egy évben fokozatosan csökkent a kereskedelmi mérleg többlete. Mivel ez hosszabb távon a forint árfolyamát is megingathatja, így ebből a szempontból is jól jön az olcsóbb olaj.

Még ennél is fontosabb a Magyar Nemzeti Bank számára, hogy az üzemanyagárak visszaesése visszafogja az inflációt, amely az utóbbi hónapokban már folyamatosan a jegybank 3 százalékos célszintje fölött volt (de még a 4 százalékos tűréshatáron belül).

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem véletlenül érzed úgy, hogy egyre kevesebbet ér a pénzed, hat éve nem volt ekkora drágulásFélelmetes paradicsom-, hagyma-, krumpli- és káposztadrágulás söpört végig az országon.

Ennek nyomán egyre több elemző vetette fel, hogy már ideje lenne változtatni az MNB kamatpolitikáján, miközben a jegybank arra hivatkozott, hogy az infláció jelentős részben átmeneti hatások – például a mostani árzuhanás előtt sokáig folyamatosan dráguló üzemanyagok – miatt emelkedett. A kritikus hangok most egy időre elhalkulhatnak.

Az más kérdés, hogy mennyire lesz tartós a mostani olajár. Oroszországnak, Szaúd-Arábiának és a többi nagy olajexportőrnek nem kedvező a mostani árszint, Donald Trump azonban folyamatosan nyomás alatt tartja a szaúdiakat, hogy ne próbálják a termelés visszafogásával felhajtani az árakat. A Dzsamál Hasogdzsi újságíró megölésével magát több mint kellemetlen helyzetbe manőverező szaúdi vezetés pedig nem engedheti meg, hogy elengedje a füle mellett legfőbb szövetségese kérését.

Az ár előre jelzése azonban nehéz – a 100 dolláros jóslatok besülése is mutatja –, mindenesetre középtávon leginkább az fogja meghatározni az árat, hogy folytatódik-e a világ nagy részén a gazdasági növekedés lassulása. Ebben az esetben ugyanis az igények sem nőnek majd annyira, mint ahogyan azt akár egy negyedévvel ezelőtt gondolták volna.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkJól járhatnak a magyar lakáshitelesek a rosszabb gazdasági kilátásokkalHa a lassuló növekedés miatt elhalasztja a kamatemelést az Európai Központi Bank, akkor az MNB is hasonlóan járhat el, és tovább maradnak olcsók a lakáshitelek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz benzin gázolaj infláció mnb olajár Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Torontáli Zoltán
2025. április 8. 16:02 Pénz

Most látszik, miért kényszeríti a befektetési alapok pénzét is állampapírba a kormány

Eladtad az állampapírodat és befektetési alapot vettél helyette? Jó eséllyel így is állampapírban landolt a pénzed egy része.

Pletser Tamás
2025. április 8. 14:36 Pénz

Az arany lehet a menekülőeszköz Trump gazdaságpolitikája elől

Az arany a turbulens politikai és gazdasági idők legjobb befektetése, mivel értékállósága miatt véd a leértékelődéssel szemben.

Jandó Zoltán
2025. április 7. 11:29 Pénz

Mészáros Lőrinc is tízmilliárdokat bukik éppen Trump vámjai miatt

Donald Trump vámjai olyan tőzsdepánikhoz vezettek világszerte, amilyet az utóbbi években a covid és az ukrajnai háború kezdetén láthattunk.

Fontos

Bucsky Péter
2025. április 10. 13:34 Világ

Ezek az országok nyerik a legtöbbet azzal, hogy Trump visszavonulót fújt

Szegény, fejlődő országok lettek volna a „kölcsönös" vámok legnagyobb vesztesei, számukra nagyon nem mindegy, mi lesz a 90 napos felfüggesztés után.

Mészáros R. Tamás
2025. április 10. 10:25 Világ

Nagy a fellélegzés, de így is marad bőven az amerikai vámokból

A szerdán életbe lépett vám megfeleződik az EU-val szemben, az ágazati tarifák azonban maradnak, Kína pedig még durvább sarcot kapott.

Hajdu Miklós
2025. április 10. 06:08 Adat, Közélet

Az egy lábon álló gazdaság doppingolásával fordul rá a választásokra a kormány

Példátlanul hosszú ideje a fogyasztás a magyar gazdaság egyetlen húzóereje, és a gazdaságpolitika ennek további erősítésére koncentrál.