Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. szeptember 6. 08:22 Pénz

Az Aldi fizeti a legtöbb készpénzt, mégis a Lidlnél lehet a legjobban keresni

A jelentős kiskereskedelmi láncok közül utolsóként múlt héten az Auchan is leadta 2017-es beszámolóját, így már teljes képet lehet alkotni a vállalatok legutóbbi évéről. Ezért megnéztük, hogyan alakultak a fizetések azoknál a láncoknál, amelyek jelentős részben élelmiszert árulnak.

Ugyan a sajtóban időről-időre megjelennek információk a láncok által kínált juttatásokról, de ezek gyakran csak az olyan kiemelt pozíciókban elérhető fizetésekről szólnak, mint a bolt- és a területi értékesítési vezető. Vagy éppen arról lehet olvasni, hogy az újonnan belépőknek mennyit kínálnak a cégek. Azt azonban, hogy a teljes vállalat szintjén mennyit keresnek az alkalmazottak, csak a beszámolóból lehet megtudni, amelyben közölni kell a létszám- és juttatási adatokat.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHavi nettó 540 ezret ad az Aldi azoknak a kezdőknek, akik nem is a pénz miatt mennek hozzáA cégnél eltöltött kilencedik évtől bruttó 1,3 millió forintra emelkedik a regionális vezetők fizetése.

 

Igaz, az összehasonlítás még így sem tökéletes, mert a listánkban szereplő vállalatok közül a Lidl, a Tesco és az Auchan üzleti éve nem esik egybe a naptárival, előbbi kettőé február, utóbbié március végén zárul. Ez némileg torzíthatja a viszonyokat, hiszen ha dinamikusan nőnek a fizetések, akkor nem mindegy, hogy a beszámolási időszak két vagy három hónapja már a következő évről szól. Főleg olyan esetben, amikor egy láncnál sokak fizetését kell emelni kötelezően a minimálbér, illetve a garantált bérminimum változása miatt.*Ezek 2017-ben nagyjából 15 és 25, 2018-ban pedig körülbelül 8 és 12 százalékkal emelkedtek. Jelenleg a minimálbér bruttó 138 ezer, a szakképzettséghez kötött munkakörben dolgozókra vonatkozó garantált bérminimum pedig 180,5 ezer forint.

A kötelező béremelés értelemszerűen azoknál a láncoknál volt fontos, ahol kevesebbet keresnek az alkalmazottak. Náluk jól láthatóan meg is ugrottak a fizetések tavaly. Az élen álló diszkontoknál ennek nincs jelentősége, és náluk nem is feltétlenül kötődik a fizetésemelés sem január 1-jéhez. Igaz, olyan kiélezett helyzetben, mint ahogy most a Lidl és az Aldi áll, még így is lehet jelentősége az eltérő beszámolási időszaknak. Érdekes, hogy ha csak a bért nézzük, akkor valamelyest az Aldi vezet, ha viszont minden juttatást figyelembe vesszük, akkor a Lidl kerül az élre.*A grafikonon szereplő összegek a cégeknél folyósított bruttó bérek, valamint az – egyebek mellett a cafeteriát tartalmazó – személyi jellegű egyéb kifizetések éves összege, elosztva az átlagos statisztikai létszámmal és az év 12 hónapjával. (A Lidlnél csak 11-el, mert esetében pont változott a beszámolási időszak.) A részmunkaidősök teljes állományon belüli aránya befolyásolja az eredményt, mert ők a statisztikában teljes embernek számítanak, miközben fizetést nyilván csak a 4-6 óra után kapják. Ahol külön feltüntették a beszámolóban, ott az inaktív, tartósan (például gyesen) távol lévő dolgozók létszámát nem vettük figyelembe, mivel torzítanák az adatokat, hiszen csak minimális juttatást kapnak.

 

Az előző évhez képest a SPAR rendesen megnyomta a béremelést, és ezzel több helyet előrelépett. A lánc a saját munkavállalói állományának adatával szerepel, a franchise partnereknél foglalkoztatottak nélkül, hiszen ők más cégek alkalmazottjai. A magyar franchise-láncok (CBA, Coop, Reál) még széttagoltabbak, ezért mindegyiknél kiválasztottunk egy-egy jelentős méretű tagot: a Coop-Szolnok hovatartozását a neve is mutatja, a Kisalföld Füszért a Reál, a Krupp és Társa a CBA cégére alatt tevékenykedik. Az utóbbi viszonylag előkelő helyezése meglepetés lehet, ám valószínűleg felfelé lóg ki az országos CBA-mezőnyből, hiszen boltjai Budán és annak agglomerációjában működnek, ahol egyébként is magasabbak a keresetek.

A mezőny szemmel láthatóan megosztott a béren kívüli juttatások szempontjából, néhol ennek alig van szerepe, máshol viszont nagyon is jelentős. A SPAR például azért is tudta megelőzni a Penny Marketet, mert az utóbbinál a jelentős béremeléssel párhuzamosan csökkentették az egyéb kifizetésekre szánt összeget. Utóbbi beszámolójából az is kiderül, hogy magas szintről ugyan, de sikerült csökkenteni a fluktuációt: a kilépő oldalt nézve 61 százalékról 46 százalékra.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Aldi auchan CBA Coop fizetések kiskereskedelem Lidl Penny Market Reál Spar Tesco Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Jandó Zoltán
2024. május 6. 05:32 Pénz, Vállalat

Nem a Gazprommal lesz a politikai haszonszerzés eszköze a Fradi és a magyar labdarúgás

Mert már régen az. A magyar futballban soha nem alakult ki valódi szponzoráció. A Fidesz hatalomra kerülését követően a baráti pénzeket a politikai motiváció váltotta fel.

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. május 7. 11:08 Adat, Közélet

Magyar egészségügy 2024: inkasszó, eszközhiány, 100 milliárdos adósság

A magyar tulajdonban lévő egészségügyi beszállító cégek lehetnek a kórházi adósságállomány folyamatos növekedésének vesztesei. Több vállalat is elhagyhatja a piacot.

Jandó Zoltán
2024. május 6. 14:24 Adat, Vállalat

Most látszik, mennyire megütötte az oroszokat, hogy nem veszik a gázukat Európában

Az európai piac összeomlása miatt lett közel negyed évszázadnyi nyereséges működés után 2023-ban veszteséges a Gazprom orosz gázóriás.

Torontáli Zoltán
2024. május 5. 05:32 Élet, Világ

Már egészen messziről is átjárnak a magyarok Szlovákiába élelmiszerért

Tényleg megéri 80-100 kilométerről rendszeresen kijárni cigiért, sörért, sajtért és sok minden másért? Egyre többen gondolják úgy, hogy igen.