Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2025. április 7. 16:42 Közélet, Vállalat

Lázár János úgy csinál, mint aki nem érti, hogyan működik a NER

Törvényjavaslatot nyújt be Lázár János építési és közlekedési miniszter annak érdekében, hogy az állami beruházásoknál feltárhassák a teljes vállalkozói láncot, „egészen addig, aki a nyelét fogja a lapátnak”.

  • A miniszter ezzel szeretné megvédeni a magyar kis- és nagyvállalkozókat. Emellett arra is kíváncsi, hogyan kaphattak külföldi hátterű cégek – Strabag, Swietelsky, Colas – 1200 milliárd forintos alvállalkozói megbízást az elmúlt években. Két éve (egyetlen év alatt) egyébként épp ennyi volt a Mészáros-Szíjj-Garancsi NER-trió legnagyobb építő cégeinek bevétele is.

Miért fontos ez? Az építőipari közbeszerzésekről elég régóta széles körben osztott vélekedés, hogy nagyon erős korrupció jellemzi őket. Emiatt valóban fontos lenne feltárni, hogy milyen láncon keresztül áramlik a pénz, és hol mennyi folyik el belőle.

  • Az ágazati adatok és beszámolók alapján azonban az is egyértelmű, hogy az igazán nagy haszon nem az alvállalkozóknál, hanem a közbeszerzést elnyerő és gyakran csak a sápot lehúzó cégeknél csapódik le.
  • Ezek pedig a NER kiépülése óta nem a nemzetközi hátterű csoportok, hanem a kormányközeli cégek. Ezek a vállalatok évek óta kiugró nyereségrátával működnek, miközben többüknél egyértelmű, hogy tényleges építőmunkát nem végeznek.
  • Az ágazat jelentőségét jól mutatja, hogy a leggazdagabb NER-milliárdosok vagyonának nagy része innen származik. Mészáros Lőrinc, Szíjj László, Garancsi István, Scheer Sándor és Paár Attila is az építőiparban alapozta meg vagyonát.

Felülnézet: az építőipar mindig is úgy működött, hogy a megbízást elnyerő cég részben vagy egészben továbbosztotta a munkát alvállalkozóknak. Az elmúlt másfél évtizedben azonban ez a korábbinál is látványosabbá vált.

  • A közbeszerzéseken leggyakrabban nyertes cégek sok esetben el sem tudnák végezni az elnyert munkát, mert nincs elég alkalmazottjuk hozzá.
  • Míg 2010 előtt sokszor a Lázár János által is emlegetett multik kapták az állami megbízásokat, az elmúlt másfél évtizedben nagyot fordult a világ. Már hat-nyolc éve is hallottunk olyan véleményt, hogy „az osztrák Strabag lett az ország legnagyobb építőipari alvállalkozója”.

Számokban: mindez azt is eredményezi, hogy az elérhető adatok alapján nem a multiknál csapódik le építőipari nyereség nagy része. Ezeknek a cégeknek a nyereségmutatói rendre alacsonyabbak az iparági átlagnál.

  • Ezzel szemben a NER-es cégek bevételéből sokkal több profit marad. Az ilyen vállalatok folyamatosan 2-3 százalékponttal magasabb árbevétel-arányos adózott nyereséget mutatnak ki, mint az iparági átlag. Ebből jóval több mint 100 milliárd forintnyi extraprofitjuk volt az elmúlt tíz évben.
  • Pedig a külföldi hátterű cégek sokkal több alkalmazottat foglalkoztatnak, különösen a fizikai foglalkoztatottaknál nagy az előnyük. Mészáros Lőrinc tavaly 50 milliárdos profitot hajtó V-Hídja például egyetlen fizikai munkást sem foglalkoztatott 2023-ban. De ez volt a helyzet az MNB botrányban érintett Raw Developmentnél is.

Mi várható? A fentiek fényében elég meglepő lenne, ha valóban születne egy ilyen jogszabály, és az adatok nyilvánosak lennének. Ez ugyanis nem elsősorban a külföldi cégeknek, hanem a politikai kapcsolatrendszerüket pénzre váltó NER-es milliárdosoknak lenne kellemetlen.

  • Lázár Jánosnak rövid időn belül ez a második olyan megnyilvánulása, mintha nem 15 éve a NER-ben dolgozna. Március végén arról beszélt, hogy elege van a „luxizásból, a repülőzésből, a jachtozásból”. Mindezt három héttel azután, hogy a miniszterelnök lánya, Orbán Sára egy NER-oligarcha társaságában szállt le egy magángépről.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNagyon megéri Mészáros Lőrincnek dolgozniAz ágazati átlagnál jóval többet fizetnek alkalmazottaiknak a NER-es építőipari cégek. Más kérdés, hogy az alkalmazottak így is főleg a tulajdonosoknak termelnek jövedelmet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÍgy futott versenyt a százmilliárdokért Mészáros Lőrinc, Szíjj László és Orbán Viktor túravezetőjeA 2010 és 2022 között legtöbb nyereséget termelő tizenöt építőipari cég közül négy Mészáros Lőrincé, de van két vállalat, amely külön-külön is 100 milliárd feletti összesített profitot hozott össze.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTaláltunk 117 milliárd forintnyi extraprofitot ott, ahová a kormány nem akar nézniNagyon látványos, hogy mennyivel több nyereséget érnek el az építőiparban a kormánnyal jó kapcsolatot ápoló nagyvállalkozók cégei.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSoha nem volt ennyi pénz az építőiparban, figyelnek is, kihez kerülMészáros Lőrinc és Szíjj László építőipari cégei 8-szor, 10-szer magasabb profitrátával működnek, mint a nagy nemzetközi konszernek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botrányaVoltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat Colas építőipar korrupció közbeszerzés Lázár János Mészáros Lőrinc ner Strabag Swietelsky Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Fazekas Dóra
2025. április 6. 06:01 Közélet

Trump fúj ébresztőt a klímapolitikának?

A háborús gondolkodás, a kockázatok kiszámítása nagyobbat lendíthet a klímaváltozás elleni erőfeszítéseken, mint az összes eddigi próbálkozás együttvéve.

Hajdu Miklós
2025. április 4. 13:19 Közélet

2026-ra tolhatja a hazai nagyberuházások beindulását Trump vámháborúja

Az ipar válságának elhúzódása miatt eljöhet az a pont is, amikor a gyártók már nem tartalékolják tovább a munkaerejüket.

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Fontos

Mészáros R. Tamás
2025. április 7. 05:55 Világ

1909-be viszi vissza az amerikai gazdaságot Trump vámháborúja

Bár egyesek abban reménykednek, hogy lehet tárgyalni a vámokról, Trump nem enged, és a pártja és az amerikai vállalatok sem képesek, vagy hajlandóak hatni rá.

Al-Hilal István
2025. április 5. 06:05 Világ

Milyen világgazdasági hatásai lesznek Trump vámjainak?

Az amerikai vámok komoly fenyegetést jelentenek a globális növekedésre, de sok múlik majd az országok válaszreakcióin is.

Mészáros R. Tamás
2025. április 4. 06:03 Világ

Orbán ellenzi, de Európa tovább pénzelné a védvonalnak tekintett ukrán hadsereget

Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.