Az USA legnagyobb városaiba indulhatnak közvetlen járatok Budapestről
Észak-amerikai, indiai és délkelet-ázsiai közvetlen járatokat indíthatnak a budapesti repülőtérről még ebben az évben – mondta Francois Berisot, a Budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér vezérigazgatója. Berisot a 32. Turizmus Évadnyitó Gálán beszélt arról, hogy előrehaladott tárgyalásokat folytatnak ezekről a járatokról.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter is beszédet mondott az eseményen, aki azt is hozzátette, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium az Egyesült Államok legnagyobb városai és Budapest közötti közvetlen járatok indításáról tárgyal.
Az már biztos, hogy Kuvaitvárosba júniustól új közvetlen járat indul Budapestről.
Számokban: a budapesti repülőtéren tavaly rekordszámú, 17,6 millió utas és 300 ezer tonna légiáru fordult meg. A korábbi utasszám-csúcs 2019-ben 16,2 millió volt. A vezérigazgató várakozásai szerint az utasforgalom 2030-ra elérheti a 20 millió főt.
Tágabb kontextus: a kínai utasforgalom a háromszorosára növekedett, a Közel-Keletre irányuló forgalom viszont csak 13 százalékos növekedést mutatott tavaly. 2025-ben további növekedésre számítanak Németországból, Franciaországból, Spanyolországból és az Egyesült Királyságból, mert ezekből az országokból sűrűbben indulnak járatok Budapestre.
A külföldi vendégek száma 20, a külföldi vendégéjszakák száma 15 százalékkal múlta felül tavaly a 2023. decemberi forgalmat. A külföldivendég-éjszakák száma legnagyobb mértékben a Pécs-Villány régióban nőtt (33 százalékkal), Budapesten 19 százalék volt a növekedés mértéke.
A legnépszerűbb úticélok Budapestről London, Isztambul, Milánó és Párizs voltak tavaly.
A budapesti repülőtér nem csak a rekordok miatt zárt különleges évet, hanem azért is, mert állami tulajdonba került.
Igen, de: a bécsi repülőtér utasforgalma is rekordot döntött, ott 31,72 millió utas fordult meg tavaly. A bécsi repülőtérre érkező utasok 95 százalékának kevesebb, mint öt percet kellett várakoznia a biztonsági ellenőrzés előtt. A bécsi vezetőség szingapúri közvetlen járat indításáról tárgyal.
Mit mondanak ők? Orbán Viktor arról beszélt két hete, hogy decemberben 212 ezer magyar repült külföldre, december 24. és 31. között pedig 418 ezer magyar rendszámú jármű lépte át a határt. A miniszterelnök ezzel magyarázta, hogy Magyarország nem lehet Európa legszegényebb országa.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) évről évre felméri, hogy a magyar társadalom mekkora része nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást. A legfrissebb, 2023-as adat 39,6 százalék volt.
Az Eurostat tényleges egyéni fogyasztásra vonatkozó adatai közül szintén 2023-as a legfrissebb, ebben Magyarország – Lettországot, Szlovákiát és Bulgáriát követve – utolsó az uniós rangsorban.