A vártnál kisebb, 3,4 százalékos volt az éves alapú infláció augusztusban a KSH friss közlése szerint, ami a nyugdíjasok számára is fontos információ.
Számokban: tavaly, amikor az idei januári 6 százalékos nyugdíjemelésről döntöttek, még konszenzus mutatkozott abban, hogy a 2024-es éves átlagos infláció valahol 4-6 százalék között, de inkább a sáv felső részében lesz.
- Azóta a kormány, az elemzők és a jegybank is többször lefelé módosították a várakozást, ahogy a havi adatok sorra érkeztek. Bár a júliusi 4,1 százalék váratlanul magas volt, és a decemberi is felkúszhat még 5 százalék közelébe, a teljes éves adatot az elemzők már csak 3,8-3,9 százalékra várják.
Miért fontos ez? A kormány a jogszabályok szerint minden évben előre, a várható éves átlagos infláció mértékével emeli a nyugdíjakat (idén ez volt a januári 6 százalék). Ehhez képest novemberben csak akkor ad korrekciót, ha a valós érték ennél várhatóan magasabb lesz.
- Mivel a nyugdíjak csökkentése gyakorlatilag elképzelhetetlen, valószínű, hogy idén összességében pár százalékkal emelkedik a nyugdíjak reálértéke.
- Ennek lehetősége alapvetően kikerült a rendszerből, amikor a svájci indexálást*Ennél az infláció mellett a béremelkedést is figyelembe vették a nyugdíjemelés meghatározása során. az inflációkövetés váltotta fel. Igaz, azóta ismét bevezették a 13. havi nyugdíjat, és legalább 3,5 százalékos gazdasági növekedés esetén nyugdíjprémium is jár. (Utóbbi az idén esélytelen.)
Tágabb kontextus: a korábbi alacsony inflációs időszak kiszámíthatósága elveszett a koronavírus-járvány és az utána következő nagy inflációs hullám során, így a nyugdíjasok több esetben is tulajdonképpen hitelezték az államot, míg meg nem érkezett a visszamenőleges novemberi emelés.
Mi várható? Varga Mihály pénzügyminiszter jelezte, hogy a jelenlegi számítások szerint januártól a nyugdíjak a 3,2 százalékra becsült 2025-ös infláció mértékével emelkedhetnek majd.
- A jegybank legutóbb 2,5-3,5 százalék közé várta a jövő évi pénzromlást, az elemzők azonban egyelőre ennél kedvezőtlenebb forgatókönyvvel, 4 százalékot kissé meghaladó mértékkel számolnak. Ez esetben a 3,2 százalékra tervezett januári emelés nem tartaná szinten a nyugdíjak értékét.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNőtt a magyar nyugdíjak értéke, de így is leszakadt a lengyel és román szinttőlA hazai átlagnyugdíj 43 százalékkal ér többet, mint 2004-ben, de így is messzebb kerültünk az uniós átlagtól, egyebek mellett a román és lengyel nyugdíjak nagyon gyors növekedése miatt.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÍgy lehet magyar átlagnyugdíjból élni a spanyol tengerpartonRomantikus álom vagy nagyon is kivitelezhető valóság? Mekkora tőke és nyugdíj kell hozzá? Megkérdeztük azokat, akik már kint élnek, és azokat, akik segítenek a kiköltözőknek.
G7 támogató leszek!
Egyszeri támogatás / Előfizetés
Adat Pénz augusztus infláció nyugdíj nyugdíjemelés nyugdíjkorrekció Olvasson tovább a kategóriában