A törvény szerinti pénteki határidő lejárta után kedd reggel elkezdte kifizetni a Dunaferr dolgozóinak bérét az indiai-brit Liberty Steel, amely tavaly vette át a bajba került céget. Nem ez volt az első alkalom, hogy a megmentőként beharangozott tulajdonos nem időben fizette ki az alkalmazottjait vagy beszállítóit.
Mi történt? Kedd reggel megkezdődött az elmaradt bérek kifizetése a Dunaferrnél a dolgozók hétfői tüntetését követően. A dolgozók kedd reggel újabb demonstrációra gyűltek össze a dunaújvárosi Vasmű előtt.
- Egyre több helyről kapnak visszajelzést arról, hogy odaért az elmaradt bér, ugyanakkor a korábban beígért egyszeri 150 ezer forintnyi bónuszról továbbra sincs információjuk – mondta Magyar Zoltán, a Dunaferr DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke a Telexnek.
- A helyzet viszont még nem rendeződött, a szakszervezet szerint szerdán fognak tárgyalni a cégvezetéssel, ahol biztosítékokat szeretnének kapni arra vonatkozóan, hogy többé ilyen helyzet ne forduljon elő.
Előzmények: az egymást kiszorítani próbáló orosz és ukrán tulajdonosok helyett kormányzati közvetítéssel 2023-ban kerültek az indiai-brit Liberty Steel kezébe a felszámolás alatt álló vállalat eszközei és dolgozói. A Liberty Dunaújváros márkanév alatt két cég, a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. és a Dunarolling Dunai Vasmű Kft. vette át a Dunaferr eszközeit.
- Két kohó működött korábban az üzemben, ezeket azonban leállították. A Népszava cikke szerint a gyárban érdemi termelőtevékenység jelenleg nem zajlik.
- Az acél- és a kokszelőállítást végző Duna Furnace alkalmazottai állásidőn vannak, a Dunarolling alkalmazottjai pedig bejárnak, „de nem sokat dolgoznak” a lap forrásai szerint. Utóbbi cég elvileg félkész vasbugából készíthetne hengerelt termékeket, de egyelőre nem érkezett meg a termeléshez szükséges alapanyag.
Tágabb kontextus: a helyi szakszervezet vezetője a Népszavának most azt mondta, olyan sokan mondtak fel a cégeknél, hogy „a gyárat ebben a formában talán már akkor sem lehet újraindítani, ha erre lenne szándék”.
- 3200 alkalmazott érintett a fizetések csúszásában a szakszervezet tájékoztatása szerint, ez a szám nagyjából megegyezik azzal az alkalmazotti létszámmal, amit a Liberty Steel májusra vonatkozóan júniusban adott meg (3170), tehát úgy tűnik, azóta nem változott lényegesen a létszám. A helyzet megítélését nehezíti, hogy a Liberty nem ad havi létszámadatokat a NAV-nak, a számokat így nem lehet visszamenőlegesen ellenőrizni.
Mi várható? Ahogy arról részletesebben is írtunk, a cégek termelése tavaly nagyrészt leállt, a bevétele nagy része az ennek nyomán megmaradt szén-dioxid-kvóták eladásából származott.
- A Liberty Dunaújváros kohójának jövőbeli újraindítását az üzemben gyártott koksz helyett harmadik fél által biztosított koksszal végeznék el, amihez a csoportnak már vannak beszállítói – írta a Telexnek a cég júniusban.
- A Liberty azt is kommunikálja, hogy az üzemben zöld acélt fognak gyártani. Ehhez elektromos nagyolvasztót építenének kínai partnerük, a CISDI segítségével.
- Erről a projektről augusztus elején annyi derült ki, a cég arra kapott előzetes szándéknyilatkozatot egy szintén kínai állami export- és hitelbiztosítótól, hogy hozzájut a pénzéhez, ha szállít a Dunaferrnek. A HVG cikke szerint azonban a Dunaferr csak hitelből fejleszthet, és a bizonytalan pénzügyi háttere, illetve a körülötte sűrűsödő negatív hírek közepette kérdéses, hogy találna-e egyáltalán hitelezőt.
Igen, de: nem sok bizakodásra adnak okot a Liberty régiós üzemeinek közelmúltbeli történései. A zöld acél gyártására vonatkozó terveket ezekben a gyárakban is belengették.
- A tavaly év végén becsődölt csehországi üzemét ugyanakkor a cég eladná, a romániai Galatiban májusban alapanyaghiányra hivatkozva leállították az egyik nagyolvasztót, és csak júliusban indították újra.
- Nem a dunaújvárosi fizetések esetében volt először gondja a cégnek azzal, hogy időben fizessen, korábban többször is késett a beszállítói kifizetésével, bizonytalan pénzügyi helyzetére pedig több európai szakszervezet is panaszkodott már.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHatmilliárdos kedvezménnyel szabadulna az állam a nyakán maradt Dunaferr-leánycégtőlMiközben a dunaújvárosi acélmű új tulajdonosa bejelentette kokszoló kemencéinek leállítását, az állam másodszor is nekifutott egy nyakán maradt kereskedőcég eladásának.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÚgy megmentették a Dunaferrt, hogy egyre kevesebb marad belőleNem gyárt vasat és acélt az egykori Dunai Vasmű, tavaly a bevételek nagy része a leállított termelés miatt megmaradt szén-dioxid-kvóták eladásából származott.
G7 támogató leszek!
Egyszeri támogatás / Előfizetés
Vállalat acélipar Dunaferr Dunaújváros Liberty Steel Olvasson tovább a kategóriában