Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2024. január 26. 10:10 Vállalat

Csődben van, nem termel a Dunaferr cseh testvérvállalata

A Liberty Steel csoport által októberben megvásárolt Dunaferrel kapcsolatban az utóbbi hónapokban pozitív hírek láttak napvilágot, legutóbb, január 8-án az, hogy a vállalat újraindította hengerműveit, valamint a horganyzottlemezeket előállító galvanizáló sort.

Közben azonban a csoport csehországi érdekeltsége – amely a Liberty dunaújvárosi tulajdonszerzése előtti hónapokban hozzásegítette a magyar céget a termelés korlátozott fenntartásához – komoly bajba került: karácsony óta egyáltalán nem termel, és csődvédelem alatt próbálja újraszervezni a működését.

A Liberty ostravai érdekeltsége egy évi 3,6 millió tonna kibocsátásra képes komplex acélmű, de előbb az elszállt energiaárak, majd a kereslet gyengesége, az alacsony acélárak miatt régóta nem termel teljes kapacitással. Az acélgyártás alapját biztosító három nagyolvasztója (kohója) közül az utolsóként működőt októberben állította le. Ezt követően más egységek még működtek, de ezek is leálltak a december 22-én, amikor a dolgozókat szabadságra küldték.

Azóta folyamatosan a jövőbe tolódó dátumokat ír a cseh, illetve a nemzetközi sajtó azzal kapcsolatban, hogy mikor kezdhetik újra a munkát, de ez egyelőre továbbra sem történt meg. Legfőképpen azért, mert a kifizetetlen számlák miatt az acélmű energiaszolgáltatója megszüntette az ellátást, és csődöt jelentett. Egy ostravai bíróság december 21-én az acélművet is csődvédelem alá helyezte három hónapra, ami azt jelenti, hogy ebben az időszakban nem kell kifizetnie tartozását a beszállítói felé. Egyben egy csődgondnokot is kirendelt, hogy segítsen a társaság talpra állításában, működésének újjászervezésében.

Az ostravai acélmű teljes tartozásállománya mintegy kétmilliárd korona (31 milliárd forint), a cseh kormány jelenleg azon dolgozik, hogy ne okozzon csődhullámot a kisebb beszállítók körében a Liberty nem fizetése. Az acélműben és az energiaszolgáltatójánál egyébként mintegy hatezren dolgoznak.

Mindez nem feltétlenül jelent rosszat a Dunaferr közeljövője szempontjából, de jelzi, hogy milyen problémákkal küzd a Liberty-csoport, illetve általában a gyenge kereslettel szembesülő európai acélipar. Az olasz állam nemrég szánta el magát a tarantói acélmű államosítására, amelybe az ArcelorMittal csoport már nem akart több tőkét pumpálni. Ironikus módon egyébként 2019-ben pont azért kellett eladnia az ArcelorMittalnak az ostravai acélművet a Libertynek, mert megvásárolta a tarantói komplexumot.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkDarabokban árulják az egyik legnagyobb magyar cégetGarázsok, lakóház, külterületi raktárépületek, kultúrház sport- és ipartelep, céges részesedések. Így zajlik a végkiárusítás a Dunaferrnél.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAcélipari óriás mentheti meg a DunaferrtAz ismert – de nem teljesen makulátlan hírű – acélipari megmentő 21 milliárd forintos ajánlattal vihette el az egyik legnagyobb magyar vállalatot.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat acél acélgyártás acélipar Csehország csőd csődvédelem Dunaferr Dunaújváros Liberty Steel Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Stubnya Bence
2024. szeptember 6. 10:24 Vállalat

A szenvedő magyar iparnak is jó hír, hogy a németek visszahozzák az e-autók állami támogatását

Nagy Márton uniós szintű támogatást szeretne, de a németnek is örülhet, mert a német e-autó piac az uniós piac harmadát tette ki júliusban.

Jandó Zoltán
2024. szeptember 6. 05:12 Pénz, Vállalat

Hogyan kerülhet egy címeres papírra több ezer milliárd forint, ha nem is létezik a pénz?

Elég sok embernek kellett félrenéznie, hogy T. János György meghekkelhesse a rendszert ezermilliárdos, brazil kötvényes cégeivel.

Miklós László
2024. szeptember 4. 15:44 Közélet, Vállalat

Hernádi különadó-kritikája tetszetős, de hamis és félrevezető

A Mol-vezér látszólag nekiment a kormánynak, de valójában azt a kormányzati narratívát támasztja alá, hogy a válság terheit nem a lakosságra hárítják.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. szeptember 6. 14:08 Adat

A szép magyar alma elmehet külföldre, jöhet helyette az olcsóbb külföldi

Ha nem kapja össze magát az időjárás, akkor a szezon indultával legalábbis eléggé félő, hogy ez fog történni.

Stubnya Bence
2024. szeptember 5. 15:03 Élet, Közélet

Költeni kéne rá, hogy ne főjenek meg a diákok az iskolákban

Káoszt hozott a szeptemberi hőség a magyar közoktatásban, de globálisan már évek óta sok idő esik ki a tanévből a globális felmelegedés miatt.

Mészáros R. Tamás
2024. szeptember 5. 05:31 Világ

A politika szereti a kisvállalkozókat, de nem biztos, hogy messzire jutunk velük

Magasabb életszínvonalhoz nagyobb termelékenység kell, de az olasz példa azt mutatja, hogy ezt nehéz elérni a mikro- és kisvállalkozások túlsúlyával.