Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2024. január 18. 14:52 Pénz

Alig maradt olyan szomszédunk, ahol ne lenne olcsóbb a tankolás, mint itthon

A jövedéki adó emelése után már alig maradt olyan szomszédos ország, ahová ne érné meg átjárni tankolni. A helyi fizetések vásárlóerejéhez képest a tankolás esetében még a visegrádi országok között is jelentős az elmaradásunk.

Mi történt? A határ közelében élők mostanában átjárnak a szomszédba tankolni a magas hazai üzemanyagárak miatt. Az ATV riportja szerint akik Szlovénia, Horvátország és Románia határához közel élnek, egy liter üzemanyagon átlagosan 60-100 forintot tudnak megspórolni a tankolással.

Tágabb kontextus: Péntektől a benzinért 3, a gázolajért 4 forinttal kell majd többet fizetni Magyarországon. A benzin literenkénti ára így 581 forint, a dízelé 614 forint lesz.

  • A jövedéki adó emelése miatt az év elején (két lépcsőben) összesen 41 forinttal nőtt a benzin és a gázolaj ára itthon.

Számokban: A Holtankoljak.hu adatai alapján szerdán a szomszédos országok közül csak Ausztriában és Szlovákiában volt átlagosan drágább a benzin, mint itthon. A gázolaj pedig csak Szerbiában és Ausztriában volt drágább.

 

Felülnézet: Már nemcsak az üzemanyagot, hanem sok minden mást is érdemes megvenni a határon túl, mert az inflációs különbözetekkel számolva a forint sokat erősödött. 

  • Budapestről nyilván nem indulnak el külföldre tankolni, bevásárolni emiatt, de mivel az erős forint miatt olcsó az import, ez fájni fog a hazai termelőknek. Buró Szilárd, az Equilor pénzügyi innovációs vezetője szerint emiatt a második félévben már gyengülni fog a forint, az Equilor az év végén 395 forintos euróárfolyamra számít.

Előzmények: Tavaly januárban összevetettük, hogy az egyes uniós tagállamok havi nettó átlagfizetéseiből hány liter benzint lehet vásárolni: ebből akkor az derült ki, hogy a régióban csak a bolgárok, és a horvátok vásárlóereje volt alacsonyabb a magyarokénál, ha tankolásról van szó.

 
  • A legfrissebb, 2022-re vonatkozó összehasonlítható fizetési adatokat a január közepi benzinárakkal összevetve az látszik, hogy a magyar vásárlóerő a bolgár és a horvát mellett a románnál is nagyobb. 
  • A nagykép lényegében azonban nem változott, ezen belül pedig külön érdekes, hogy a visegrádi négyek mezőnyében még a lengyel és cseh vásárlóerőhöz képest is viszonylag jelentős a magyar vásárlóerő lemaradása.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÚjabb időutazásra készülhet a magyar pénztárcák vásárlóereje januártólAz üzemanyagok jövedéki adójának emelésével bukják a magyarok a plusz litereket, amik a szeptember óta tartó árcsökkenésből és bérnövekedésből jöttek volna ki.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz benzin fizetés gázolaj régió tankolás vásárlóerő Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Avatar
2024. november 14. 10:36 Pénz

Futóhomokra épül az adócsökkentő dubajozás

Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.