A haladás felől a kockázatkerülés felé mozdult el a nyugati társadalom az elmúlt 60 évben
A nyugati társadalom a haladás kultúrája felől az óvatosság, az aggodalom és a kockázatkerülés kultúrája felé mozdult el az 1960-as évek óta. Az erről szóló tanulmányról beszámoló John Burn-Murdoch, a Financial Times szerzője szerint ez lehet a nyugati világ egyik legnagyobb kihívása.
Mi történt? Egy decemberben publikált tanulmányban több mint 170 ezer, 1500 és 1900 között Angliában publikált könyv tartalmának elemzésével azt vizsgálták meg, hogy különböző kifejezések mennyire gyakran fordultak elő ebben az időszakban.
A 17. század elejétől kezdve, tehát már az ipari forradalmat megelőzően jelentősen megnőtt a haladással és az innovációval kapcsolatos kifejezések használata.
Miért fontos ez? Joel Mokyr gazdaságtörténész 2016-os könyvében amellett érvelt, hogy kulturális változások alapozták meg az ipari forradalmat Angliában a 18. század végén.
Mokyr szerint a haladás kultúrája vált dominánsá, amely a tudományt és a kísérlezést jelölte meg az emberi jóllét növelésének kulcsaként. A tanulmány empirikus eredményei ezt az elméletet támasztják alá.
Tágabb kontextus: a Financial Times szerzője spanyol és francia könyvekre is kiterjesztette a vizsgálatot, és egészen a közelmúltig megnézte, hogy mi foglalkoztatta a szerzőket a szavak előfordulása alapján.
NEW: analysis of millions of books published over the centuries suggests western society is shifting away from a culture of progress, and towards one of caution, worry and risk-aversion.
A haladással, javulással és jövővel kapcsolatos kifejezések gyakorisága az 1960-as évek óta mintegy 25 százalékkal csökkent, míg a fenyegetésekkel, kockázatokkal és aggodalmakkal kapcsolatosak többszörösére nőttek.
„A haladás és bőség elvei köré szerveződő társadalmak építenek, a kockázatok köré épülőek megakadályozzák, hogy dolgok épüljenek. A mi társadalmunk egyre inkább az utóbbira hasonlít” – kommentálta a cikkét X-en Burn-Murdoch.
Szerinte hiba lenne a kockázatok irányába mozdulni a prioritásainkkal, mert a modern világ előtt álló kihívásokat úgy lehet megoldani, ha jobban összpontosítunk a fejlődésre, nem pedig ha kevésbé.
„Az iparosodás előtti világot tömeges konfliktusok, kizsákmányolás és szenvedés jellemezte. Ha el akarjuk kerülni a visszacsúszást, az innováció, a növekedés és a bőség híveinek le kell győzniük a világvégehívőket” – írta.