Hírlevél feliratkozás
Wiedemann Tamás
2018. május 29. 13:51 Élet, Pénz

Sokkal jobban keresnek a csehek és a szlovákok, a magyarok lemaradtak

Hiába lőttek ki a munkaerőhiány miatt a magyar bérek, az itthoni keresetek még régiós összevetésben is alacsonynak számítanak. Különösen, hogy a foglalkoztatottság a térség több országában is hasonlóan alakul.

A Bloomberg például egy mai cikkében arról írt, hogy a cseh munkások lassan megnyerik a csatát az alacsony bérek ellen. Ez pedig jórészt annak köszönhető, hogy náluk a legalacsonyabb a munkanélküliek aránya az Európai Unióban: a ráta a legfrissebb adatok szerint 2,2 százalék. Márpedig az alacsony munkanélküliség és a magas foglalkoztatottság természetes velejárója a gyorsabb ütemű béremelkedés. Ráadásul Csehországban közmunkaprogram sincs, azaz szemben Magyarországgal teljesen piaci alapon foglalkoztatnak szinte mindenkit. 

Egyébként a munkanélküliség itthon is kifejezetten alacsony a KSH ma közölt adatai szerint 3,8 százalék. Ennek itthon is jótékony hatása van a bérek alakulására: Magyarországon tavaly 12,9 százalékkal emelkedtek a bruttó és nettó keresetek egyaránt. A növekvő munkaerőhiány miatt ugyan idén is további növekvés várható, ám ennek ütem nem lesz elég arra, hogy utolérjük a V4-ek bármelyikét.

Az elmúlt másfél évtizedben ugyanis Magyarország igencsak lemaradt a bérek tekintetében. A fenti grafikonból is látszik, hogy a csehek orrhosszal ugyan, de megnyerték a négy visegrádi ország bérversenyét. Mi viszont úgy is az utolsó helyen végeztünk, hogy 2004-ben még nálunk lehetett a legjobban keresni.

Ezek az adatok ráadásul a munkáltatók által fizetett összegeket mutatják, azaz, ha azt nézzük mennyi pénz marad az alkalmazottaknál még nagyobb a lemaradásunk. Az Eurostat adatai szerint ugyanis a hazai bérekre 49 százalékos adó-és járulékteher rakódik, miközben Csehországban csak 39,9, Szlovákiában 38,8, Lengyelországban pedig 33,7 százalék az elvonás mértéke.

A cseh bérek egyébként csak a tavalyi utolsó negyedévben nyolc százalékkal nőttek, ami még inflációval korrigálva is 5,3 százalékos emelkedésnek felel meg. Ezzel megközelítették a portugál és görög fizetéseket. A jelenlegi előrejelzések szerint Csehországban a következő három-négy esztendőben is folytatódik a trend: 3-5 százalékkal emelkedhetnek a reálbérek minden évben.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Pénz bérek Csehország Lengyelország Magyarország Szlovákia Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Váczi István
2024. május 7. 16:33 Élet

Elkezdődött a G7 új korszaka

Újult erővel, több és frissebb cikkel térünk vissza.

Torontáli Zoltán
2024. május 5. 05:32 Élet, Világ

Már egészen messziről is átjárnak a magyarok Szlovákiába élelmiszerért

Tényleg megéri 80-100 kilométerről rendszeresen kijárni cigiért, sörért, sajtért és sok minden másért? Egyre többen gondolják úgy, hogy igen.

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. május 7. 14:03 Tech, Vállalat

Elmegy a piac a magyar e-kereskedők mellett

Vége annak az egyszerű korszaknak, amikor a Kínából nagyban megvett árut kettes szorzóval itthon simán el lehet adni.

Jandó Zoltán
2024. május 7. 11:08 Adat, Közélet

Magyar egészségügy 2024: inkasszó, eszközhiány, 100 milliárdos adósság

A magyar tulajdonban lévő egészségügyi beszállító cégek lehetnek a kórházi adósságállomány folyamatos növekedésének vesztesei. Több vállalat is elhagyhatja a piacot.

Stubnya Bence
2024. május 7. 05:38 Közélet, Világ

A románok fogyasztanak, a magyarok beruháznak, de ki lesz ettől gazdagabb hosszú távon?

Románia fogyasztásorientált gazdasági stratégiával hagyta le egy főre eső GDP-ben Magyarországot. A magyar gazdaságpolitika viszont még inkább a beruházásokra fókuszálna.