Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2023. augusztus 3. 19:05 Adat

A magyaroknak már tényleg túl drága a Balaton

Miközben országos szinten stagnálás jellemezte a hazai turizmust júniusban, a Balatonnál kifejezetten nagyot esett a szálláshelyek forgalma. A csökkenést a magyar vendégek elmaradása okozta: hiába jött az egy évvel korábbinál több külföldi a Balatonhoz, a belföldi turizmus hanyatlását ez nem tudta ellensúlyozni.

Mi történt? A statisztikai hivatal csütörtökön közzétett adatai szerint 2022 júniusában az egy évvel korábbinál ugyan több vendég szállt meg a hazai turisztikai szálláshelyeken, a vendégéjszakák száma azonban csökkent tavaly júniushoz képest.

  • Az ország egyes régiói között nagyon jelentős eltérések voltak. A fővárosi és a közép-dunántúli szálláshelyek forgalma láthatóan nőtt, a Tisza-tónál és a Dél-Dunántúlon azonban 20 százalékos visszaesést mutatnak az adatok.
  • A vesztesek között volt a balatoni térség is. Itt a májusi stagnálás után a június már érezhető hanyatlást hozott, és egyre inkább úgy tűnik, hogy az előrejelzéseknek megfelelően gyenge lesz a nyári szezon a tónál.

Számokban: A Balatonnál a hatodik hónapban összesen 637 ezer vendégéjszakát töltöttek el a turisták. Ez 55 ezerrel kevesebb, mint tavaly júniusban, és bár a két évvel ezelőtti számokat messze felülmúlja, ám 2021 júniusában még erősen érződött a világjárvány hatása.

  • A belföldi és a külföldi vendégek körében ellentétes trendeket láthattunk. A külföldi turisták 11 ezerrel több vendégéjszakát töltöttek el balatoni szállásokon, mint 2022 hasonló időszakában, a magyarok azonban nyolcadával kevesebbet.
  • Mivel a Balatonnál még mindig hazai turistából van több, a külföldi kereslet növekedése nem tudta kompenzálni a hazai visszaesését, így összességében 8 százalékkal csökkent a tó környéki szálláshelyek forgalma.

Felülnézet: A hazai turizmusban hónapok óta láthatóak azok a változások, amelyeket a lakosság elkölthető jövedelmének csökkenése okoz. A szállodák és panziók helyett olcsóbb szálláshelyeket keresnek a magyar turisták. Júniusban a közösségi szálláshelyek kivételével minden szegmensben visszaesés volt.

  • Szintén látványos trend, hogy csökken az átlagos tartózkodási idő, azaz akik utaznak, azok is rövidebb ideig maradnak, mint a korábbi években*Így fordulhatott elő, hogy hiába nőtt a vendégek száma, a vendégéjszakáké kismértékben még csökkent is.. Ez egyébként nem csak a magyar turistákra jellemző, sőt a külföldi vendégek esetében még nagyobb is a visszaesés.

Mit mondanak ők? A balatoni, sőt úgy általában a vidéki tagszállodáktól már májusban az a visszajelzés érkezett a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségéhez, hogy a nyári előfoglaltság jelentősen elmarad az egy évvel korábbitól – mondta a G7-nek Baldauf Csaba, a szervezet tiszteletbeli elnöke, a Balaton-közeli Kolping Hotel igazgatója.

  • Az azóta eltelt időszak ezt megerősítette: májusban és júniusban is érezhető volt a visszaesés a hoteleknél a belföldi forgalom csökkenése miatt – tette hozzá a szakember.

Mi várható? Bár hivatalos adatok júliusról még nincsenek, az augusztusnál pedig egyelőre csak előrejelzésekre lehet támaszkodni, de egyre inkább úgy fest, hogy a tavalyinál érezhetően gyengébb lesz a szezon.

  • Az Aranyparton egy étteremben a G7 kérdésére július közepén azt mondták, hogy sokkal kevesebb a vendég, mint tavaly, szombat-vasárnap vannak annyian, mint amennyien az előző nyáron hétköznapokon jöttek.
  • A Kolping Hotelben a júniusi visszaesés után júliusban már a tavalyihoz hasonlóan alakultak a számok elsősorban annak köszönhetően, hogy a belföldi vendégek elmaradását sikerült a külföldiek többletforgalmával ellensúlyozni – mondta Baldauf Csaba. Az augusztusi foglaltság azonban egyelőre ismét jó 10 százalékkal gyengébb, mint egy éve ilyenkor.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNekünk a Balaton drága, a németeknek és cseheknek az AdriaEgy gombóc fagyi három euró, egy pizza 18 euró - a turisták panaszkodnak, horvát turisztikai szakemberek pedig óvatosságra intenek az árak megszabásánál.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAkik olcsóbb szállodában nyaraltak, azok mondtak le most a BalatonrólA belföldi vendégek száma csökkent, miközben a külföldieké megnőtt az év elején a Balaton körül is.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkDugig vannak a hazai szállodák külföldiekkel, miközben egyre több magyarnak már csak kempingezésre futjaA külföldiek jól jártak a forint árfolyamának beborulásával, miközben a reálbérek csökkenése a hazai fogyasztást alaposan visszaveti.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Balaton szálloda turizmus Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. május 16. 16:16 Adat, Vállalat

Nem ért véget a magyar cégek szenvedése a tavalyi csődhullámmal

Korlátozott forgalomnövekedés, csökkenő árrés és az exportáló cégek szenvedése a kereslet hiánya miatt: ezek lesznek a legnagyobb idei céges kihívások.

Stubnya Bence
2024. május 16. 13:47 Adat, Közélet

Újra lesz pénzünk fogyasztani, de még mindig túl nagy a lyuk a költségvetésen

Ugyan több előrejelzés is kicsit borúsabban látja az idei növekedési kilátásokat, mint pár hónapja, de legalább reálbér-növekedésre és több fogyasztásra számítanak.

Jandó Zoltán
2024. május 16. 10:27 Adat, Közélet

Veresége ellenére pénzügyileg más ligában focizik a Fradi, mint a többi magyar csapat

A Fradi annyi pénzből gazdálkodik, hogy még a svájci és a belga bajnokságban is a gazdagabb csapatok közé tartozna, a Paks büdzséje viszont itthon is szerénynek számít.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. május 17. 05:48 Pénz, Vállalat

Hiába szeretnék sokan, nem lehet csak úgy lejönni a földgázról

Bár jelentősen csökkent a magyar vállalatok földgázfelhasználása, az ipari szereplők nagy része, ha akarna, sem tudna szabadulni a földgáztól.

Torontáli Zoltán Stubnya Bence
2024. május 16. 05:35 Élet, Világ

Így lehet magyar átlagnyugdíjból élni a spanyol tengerparton

Romantikus álom vagy nagyon is kivitelezhető valóság? Mekkora tőke és nyugdíj kell hozzá? Megkérdeztük azokat, akik már kint élnek, és azokat, akik segítenek a kiköltözőknek.

Al-Hilal István
2024. május 15. 19:01 Pénz

Teljes gőzzel haladnak az ázsiai gazdaságok, de odafigyelnek az egyensúlyra is

A nagy ázsiai gazdaságok óvatosan próbálják stabilizálni helyzetüket, miközben a belső egyensúlyhiány és a geopolitikai kockázatok továbbra is fennállnak.