Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. április 26. 10:15 Tech

Tovább hasít a szélenergia, leginkább Kínának köszönhetően

Tavaly tíz százalékkal nőttek a szélerőművek kapacitásai a világon a Globális Szélenergia Tanács (GWEC) tanulmánya szerint. Az 52 gigawattos bővülés ugyan hajszálnyival kevesebb a 2016-osnál, de a következő években ismét felgyorsulhat a kapacitásnövekedés.

A szélenergia világszinten az összes energiafelhasználás mintegy négy százalékát adja, a nap mellett a legdinamikusabban terjedő energiaforrás. Két éve Dániában a szélturbinák az áramfogyasztás 42 százalékát termelték meg, Németországban pedig a 13 százalékát. 

 

A GWEC szerint jövőre a szektor visszatér a “drámai bővülési üteméhez” és 2022-ig 50 százalékkal nőhet a kapacitás, a mostani 540 GW-ről 820-ra. Kína kapacitása bővült tavaly a legnagyobb mértékben (19,7 GW-tal), őt követte az Európai Unió (15,6 GW), és az Egyesült Államok (7 GW). Kína fekteti be egyébként a legtöbb pénzt a világon megújuló erőforrásokba, tavaly összesen 127 milliárd dollárt. Ez 31 százalékos növekedést jelentett az előző évhez képest.

 

A jövőben a közepesen fejlett országokban jelentős fejlődés előtt áll a szélenergia a GWEC szerint. Argentínában rohamosan fejlődik az ágazat, rajta kívül Dél-Afrikában, Mexikóban és Indiában is egyre jobban pörög a piac. Oroszországban, Vietnámban és Szaúd-Arábiában is most kezdik felfedezni a szélenergiában rejlő potenciált.

A szélenergia további erősödése azért is tűnik valószínűnek, mert annyira olcsó lett a technológia, hogy már állami támogatás nélkül is megéri szélerőmű farmokat építeni. Az első, magántőkéből megvalósuló szélenergia-beruházást Németországban nyerte el egy cég tavaly, márciusban pedig arról írtunk, hogy egy svéd cég Hollandia partjainál épít fel piaci alapon egy farmot.

A tengeri szélerőmű farmokat építő cégek között éles verseny alakult ki az elmúlt években, elsősorban Németországban és az Egyesült Királyságban húztak fel több szélerőmű farmot.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkZuhan a megújulók ára, drágul az atomA megújuló energia lassan támogatás nélkül is veszteségessé teszi a nukleáris és szénerőművek építését.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech megújuló energia szélenergia szélerőmű Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Bucsky Péter
2024. március 28. 12:41 Támogatói tartalom, Tech

Hidrogén-rásegítéses elektromos autóbuszokkal hatékonyabban zöldíthető a hazai buszállomány

Még keresik az ideális alternatív megoldást a buszüzemeltetők, de a Mercedes-Benz hidrogénes megoldása költséghatékony működésével áttörést hozhat a fenntartható közösségi közlekedésben.

Pintér Róbert
2024. március 15. 04:36 Tech, Világ

Már most is nyomasztó a totális megfigyelőrendszer Kínában, de lesz ez még rosszabb

Az új technológiák lehetővé teszik egy digitális szörnyállam létrejöttét, Kína egyre inkább annak intő példája, hogyan ne akarjunk társadalmat építeni.

Fontos

Mészáros R. Tamás
2024. május 2. 04:32 Világ

Egyre több az elektromos autó, egyre több a panasz is Kínában

A kínai vásárlók nagyobb hatótávolságot és jobb tölthetőséget várnak, nő az elektromos autókkal elégedetlenek aránya. Délkelet-Ázsiában ugyanakkor egyre jobban megy a biznisz a kínai gyártók számára.

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.