Hírlevél feliratkozás
Wiedemann Tamás
2018. április 23. 12:03 Közélet, Pénz

Az uniós pénzekkel tarthatja sakkban a magyar kormányt az EU

Magyarország lehet az egyik nagy vesztese a következő uniós támogatási ciklusnak, ha tényleg úgy rendezik át a pénzosztó rendszert, ahogyan a Financial Times információi szerint tervezik. Az Európai Unió kevésbé fejlett régióinak felzárkóztatását szolgáló kohéziós alapokból az Európai Bizottság a lap értesülései szerint több tízmilliárd eurót irányítana át a kelet-közép-európai országból a válság sújtotta déli államokba, elsősorban Spanyolországba és Görögországba.

A 2021-2027-es uniós költségvetésről jelenleg is zajlik a vita. Brüsszel májusban teszi közzé az első terveket, köztük a 350 milliárd eurós összegű támogatást tartalmazó kohéziós alapról is. A kelet-közép-európai országok, köztük Magyarország szempontjából is ennek van a legnagyobb jelentősége.

Nem kevés pénzről van szó. A mostani, 2014-2020-as költségvetési ciklusban Magyarországnak 22 milliárd eurós forráshoz jutott a kohéziós alapokból, ez a közel hétezer milliárd forint teszi ki a hazánk járó uniós támogatások 75 százalékát.*Lengyelország a 2014-2020-as költségvetési időszakban 77 milliárd eurót, Szlovákia 14 milliárd eurót kapott a kohéziós alapból. 

A fennmaradó támogatások megítélését a jövőben az európai alapértékekhez akarja kötni a bizottság. Már a kezdeményezés munkacíme is sokatmondó: kohézió és értékek.

Budapestet és Varsót sokszor kritizálták az Európai Unió tagállamai a jogállamiság leépítése és a demokratikus normák be nem tartása miatt. Brüsszel a források kihelyezését emiatt az uniós alapértékek betartásához fogja kötni. Emellett az EU szakít a korábban többször kritizált támogatási rendszerrel is, az egy főre jutó GDP alapján számított támogatási intenzitás mellett egyéb mutatókat is figyelembe vesznek. Ilyen fiatalok munkanélküliségi rátája, az oktatás helyzete, a migráció témaköre és az innováció támogatása.

Ezenkívül szigorodnak a felhasználás feltételei is, az EU több konkrétumot is meg fog határozni azzal kapcsolatban, hogy mire lehet és mire nem szabad közösségi forrásokat költeni.

Az biztosnak látszik, hogy az elmúlt harminc év legkeményebb vitája várható az új uniós költségvetéssel kapcsolatban. Nagy-Britannia kilépésével egy jelentős nettó befizető tagállam távozik az EU-ból. Ahhoz, hogy szinten lehessen tartani a támogatásokat, a többieknek – franciáknak, németeknek, hollandoknak és néhány másik gazdag országnak – kellene mélyebben a zsebükbe nyúlni. Günther Oettinger, az EU költségvetéséért felelős biztos arra számít, hogy 5-10 százalékkal kevesebb pénz lesz majd a fejletlenebb régiók és országok támogatására.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkCsak a magyarok álltak rá az uniós padlássöprésre a régióbanKét év alatt eldöntötte a kormány, hogy melyik cégek kapják meg az összes uniós támogatást.

A folyamatosan érkező uniós támogatások nélkül nehéz elképzelni azt a politikai-gazdasági rendszert, amit a Fidesz az utóbbi nyolc évben létrehozott. A magyar gazdaság elképesztő mértékben függ a beáramló uniós pénzektől, a beruházások alakulása és a gazdasági növekedés is nagy mértékben függ az EU-s források beáramlásától. 2016-ban, amikor ciklus váltás volt az uniós források esetében, drasztikusan, a korábbi 3-4 százalékos ütemről 2 százalékra esett vissza a GDP-növekedés üteme, a beruházások hatezer milliárd forint feletti szintről egy év alatt 5,3 ezer milliárd forintra estek vissza (különösen a költségvetési szférában).

Nem meglepő tehát, hogy az Európai Bizottság is felfedezte, hogy a magyar kormányt az uniós támogatásokkal tudja sakkban tartani. Az Európai Csalás Elleni Hivatal, az OLAF idén öt olyan ügyet hozott elő, amely igen érzékenyen érintette a kormányt, illetve az Elios botrány esetében vején, Tiborcz Istvánon keresztül személyesen Orbán Viktort is. Politikai szempontból azért is vehető üzenetértékűnek, mert a kormányzati korrupciós ügyeket a hazai országgyűlési választások előtt hozta nyilvánosságra az OLAF.

 

Magyarország elképesztő ütemben hívja le a 2014-2020-as ciklus uniós támogatásait. Tavaly év végén már 96 százalékos forráselosztásnál járt Magyarország, miközben a régiós országok 35-50 százaléknál tartottak. Ezt az őrült iramot csak úgy bírja a kormány, hogy a pályázatok nagy részét a költségvetés saját forrásaiból előlegezi meg. A számlákat csak később küldi meg Brüsszelnek. Emiatt Budapest nagyon kiszolgáltatott az Európai Bizottság felé. Nem lenne teljesen meglepő, ha a brüsszeli bizottság élne is ezzel nyomásgyakorlási lehetőséggel.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkBrutálisan függ az állam az uniós forrásoktól, a cégeknek járó pénzt is magának akarjaDróton rángatja a magyar beruházási számokat az EU-s források beáramlása.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Pénz elios zrt Orbán-kormány tiborcz istván uniós támogatások Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Fazekas Dóra
2025. április 6. 06:01 Közélet

Trump fúj ébresztőt a klímapolitikának?

A háborús gondolkodás, a kockázatok kiszámítása nagyobbat lendíthet a klímaváltozás elleni erőfeszítéseken, mint az összes eddigi próbálkozás együttvéve.

Hajdu Miklós
2025. április 4. 13:19 Közélet

2026-ra tolhatja a hazai nagyberuházások beindulását Trump vámháborúja

Az ipar válságának elhúzódása miatt eljöhet az a pont is, amikor a gyártók már nem tartalékolják tovább a munkaerejüket.

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Fontos

Jandó Zoltán
2025. április 7. 11:29 Pénz

Mészáros Lőrinc is tízmilliárdokat bukik éppen Trump vámjai miatt

Donald Trump vámjai olyan tőzsdepánikhoz vezettek világszerte, amilyet az utóbbi években a covid és az ukrajnai háború kezdetén láthattunk.

Al-Hilal István
2025. április 5. 06:05 Világ

Milyen világgazdasági hatásai lesznek Trump vámjainak?

Az amerikai vámok komoly fenyegetést jelentenek a globális növekedésre, de sok múlik majd az országok válaszreakcióin is.

Mészáros R. Tamás
2025. április 4. 06:03 Világ

Orbán ellenzi, de Európa tovább pénzelné a védvonalnak tekintett ukrán hadsereget

Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.

Többéves mélypont közelébe süllyedt az olaj ára az amerikai vámintézkedések nyomán bizonytalanná váló gazdasági környezetben, és az árcsökkenést a váratlanul intenzív olajkitermelés is fokozza. A benzinkutakon mégis drágulás következhet, ha az orosz energiahordozókat vásárló országokra vonatkozó 500 százalékos vámot elfogadja a kongresszus.

Tovább olvasom

Az üzemeiket jelentősen a kapacitásaik alatt működtető európai autógyártók a védelmi ipar felé nyitva keresnék a kiutat az iparágat érintő lassulásból. Egyelőre azonban inkább csak nyilatkozatokról és nem konkrét együttműködésekről van szó, raádásul még a nagyobb szereplők közül sem ért mindenki egyet azzal, hogy a védelmi ipar lehetne a járműipar megmentője.

Tovább olvasom

A magyar gazdaságpolitika örök célja a hazai tulajdonú kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) megerősítése, ami egy ponton túl nem képzelhető el anélkül, hogy ezek a cégek a külpiacokon is értékesítsenek. Ezen a téren bőven lenne még tennivaló, Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért felelős államtitkára szerint bár 15 ezer exportképes magyar kkv van, de Ausztriában és Szlovéniában arányaiban háromszor nagyobb a számuk.

Tovább olvasom

20 százalékos általános vámot vetett ki Donald Trump az Európai Unióból érkező termékekre szerdán. Az amerikai elnök korábban kivetett, autóipart érintő 25 százalékos vámja csütörtöktől lép érvénybe, míg az általános vám április 9-én. Egyes elemzések szerint komoly rövid távú piaci zavarokra lehet számítani.

Tovább olvasom

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.

Tovább olvasom

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Tovább olvasom

458 millió euró (közel 184 milliárd forint) bírságot szabott ki az Európai Bizottság 15 autógyártóra, amiért kartelleztek a ronccsá váló kocsikkal összefüggő kérdésekben.

Tovább olvasom

Rontania kellett a kormánynak egy sor fontos idei gazdasági előrejelzést az év első hónapjainak adatai és folyamatai miatt.

Tovább olvasom

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Tovább olvasom