Tovább durvul a kereskedelmi háború, és még kész sincs az EU válasza
Legalább 104 százalékosra emelkedtek szerdán az Egyesült Államok kínai termékekre kivetett vámjai a 34+50 százalékos emelés életbe lépése nyomán. A CNN számítása szerint a tényleges terhelés ennél is magasabb, az USA teljes kínai importjára vetítve átlagosan 125 százalékos.
Kína sem késlekedett sokáig a válasszal, és az előző (34 százalékos) körhöz hasonlóan lemásolta az amerikai lépést, azaz 50 százalékkal emelte az amerikai import vámját, összesen 84 százalékra.
Miért fontos ez? Az Egyesült Államok második legnagyobb szállítója Kína, tavaly 439 milliárd dollár értékben érkezett termék Kínából az USA-ba. Ezek nagy része játék, okostelefon, számítógép, elektronikai cikk, így ezeknél jelentős áremelkedés várható az USA-ban.
Reakciók: Kína kereskedelmi minisztériuma az állami tévében bejelentette, hogy válaszlépéseket tesznek, és a végsőkig fognak harcolni az amerikai intézkedésekkel szemben.
Ebből lett az 50 százalékos vámemelés, pedig egy nem sokkal korábban kiadott közpolitika iránymutatás még arra utalt, hogy a kínai kormány nyitott a párbeszédre és egy többfordulós konzultációra az amerikai féllel.
Számokban: kedden az S&P 500 amerikai tőzsdeindex 1,57 százalékos mínuszban zárt, a Nasdaq technológiai tőzsde értéke pedig 2,15 százalékot esett. Az S&P 500 értéke közel 19 százalékot esett a februári csúcsértéke óta, jórészt a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott kereskedelmi háború miatt.
Szerdán is világszerte esnek a tőzsdék, cikkünk megjelenése előtt nem sokkal az S&P 500 -2 százalék közeli nyitást jelzett előre, míg a német tőzsde 5 százalék körüli mínuszban van.
Alulnézet: Donald Trump egy olyan rendeletet is aláírt kedd éjjel, amivel 90 százalékos vámot vet ki a 800 dollár (közel 300 ezer forint) alatti, Kínából importált termékekre május 2-től. Ez érintheti az olyan amerikai egyéni rendelések többségét, amiket például a Sheinen, a Temun vagy az Aliexpressen adnak le.
Ezek az online áruházak főként a fiatal amerikai vásárlók körében népszerűek.
Mi következik? Az EU tagállamai szerdán szavaznak a korábban kivetett 25 százalékos amerikai acélipari vámokra adandó válaszról, a várakozás szerint egyebek mellett amerikai élelmiszerek, ruházati cikkek és motorok esetén jöhet 25 százalékos vámemelés több lépcsőben.
Az erre adott amerikai reakció megmutathatja, hogy mennyire érdemes keménynek lennie az EU-nak, amikor a 25 százalékos autóipari és a 20 százalékos általános vámokra ad választ. A vita lényege jelenleg ugyanis az, hogy a keménység vagy a kompromisszumkészség vihet-e közelebb az amerikai vámok csökkentéséhez.
Trump ráadásul ismét arról beszélt, hogy következő alkalommal az importált gyógyszerekre fog kivetni vámokat, ami szintén érzékenyen érinti az EU-t.
A kínai áruk amerikai megvámolása miatt a kínai export növekvő része más gazdaságokba, például az Európai Unióba terelődhet.
Válsághelyzetekben eddig dolláreszközökbe, amerikai kincstárjegyekbe menekültek a befektetők, most azonban egészen mást látunk, ami megkérdőjelezi az eddigi viszonyítási pontokat.
Az ország egyik legnagyobb bankjában az MNB-botrány kulcsszereplőihez köthető alapoknak is jelentős részesedése van, a tét több százmilliárd forint lehet.