Minden eddiginél többet tudunk az orosz és az ukrán hadsereg veszteségeiről
Új veszteségadatok jelentek meg az Ukrajnában szemben álló hadseregekről az utóbbi napokban.
Mi történt? Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta, hogy országa eddig 31 ezer katonát veszített biztosan a két éve tartó háborúban, ami nagy veszteség, de töredéke az orosz állításoknak.
A sebesültek számáról nem akart beszélni, míg az eltűnt katonák számát 15 ezerben tartja számon az ukrán belügyminisztérium.
Ha az utóbbiak nagy része szintén elesett, akkor az így kialakuló szám közel van ahhoz, amit közvetett információk alapján becsülni lehet.
Igen, de: a New York Times név nélkül nyilatkozó amerikai kormányzati forrásai tavaly augusztusban 70 ezerhez közel tették az elesett ukrán katonák számát.
Számokban: ami az orosz oldalt illeti, a Meduza független orosz portál frissítette korábbi – főként a név szerint azonosított halottak számán és az orosz hagyatéki statisztikán alapuló – számítását, amelynek középértéke szerint tavaly év végéig 75 ezer orosz katona eshetett el Ukrajnában.
Ennél szintén vannak forgalomban nagyobb számok, a New York Times említett forrásai fél éve 120 ezer orosz halottat említettek.
Zelenszkij szerint 180 ezer orosz katona halt már meg.
Felülnézet: a friss információk alapján a két fél veszteségei közelebb lehetnek egymáshoz, mint ahogyan az sok más forrásban – ahol egyébként gyakran keveredik a halottak és sebesültek száma – szerepel, de továbbra is rengeteg a bizonytalanság.
A Meduza számításaiban például valószínűleg nincsenek benne a 2014 óta megszállt területekről besorozott, az orosz hadsereg oldalán harcoló ukrán állampolgárok. Ezeket a területeket csak 2022 őszén annektálta Oroszország, és meglepő lenne, ha a hagyatéki nyilvántartást már összefésülték volna, főleg visszamenőleg.
A lap szerint az eltűntek nem befolyásolják jelentősen a számításuk pontosságát, de ez meglepő az ukrán arányok (31 vs. 15 ezer), illetve az alapján, hogy beszámolók szerint az orosz hadsereg nem siet az elesettek összegyűjtésével. Az eltűnés után másfél év is kellhet a halottá nyilvánításhoz, bár tavaly egyszerűsítettek az eljáráson.
Miért fontos ez? A halottak, eltűntek és súlyos sebesültek száma jelentősen befolyásolja a hadseregek és a mögöttük álló társadalmak erejét, állóképességét.
Míg a 2022. őszi mozgósításig az orosz hadsereg szenvedett létszámhiányban, most már jól feltöltött, és folyamatosan magas veszteségeket is képes egyelőre elviselni.
Az ukrán hadseregbe a háború elején rengetegen jelentkeztek önként, most viszont a lőszerhiány mellett az elégtelen harctéri létszám a legsúlyosabb gondja. Az új hadkiegészítési törvény elfogadása késik, így ez a helyzet egy ideig biztosan így marad, ami növeli a kisebb-nagyobb orosz győzelmek esélyét.