Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2023. április 28. 14:24 Világ

Sok ezer kilométeres kerülővel köt ki az orosz olaj európai kocsik tankjában

Decemberben az Európai Unió szinte minden tengeri nyersolajimportot megtiltott Oroszországból, és két hónappal később a finomított üzemanyagokra is kiterjesztette az intézkedést. A szabályok azonban nem akadályozzák, hogy az olcsó orosz olajat Európán kívüli országok megvásárolják, majd üzemanyaggá finomítsák, és végül az unióba szállítsák – ezt a lehetőséget kihasználva vált India ebben a hónapban Európa legnagyobb gázolaj-beszállítójává, miközben rekordmennyiségű orosz nyersolajat importál a Bloomberg elemzése szerint.

Az uniós tagállamok legfontosabb dízelbeszállítója ugyanis Oroszország volt, kénytelenek tehát pótolni az innen korábban közvetlenül behozott gázolajmennyiséget. Ám erre végül több szerencsétlen következmény árán kerül csak sor: emelkedik az üzemanyag szállításának költsége, az olcsó orosz olajhoz hozzáférni nem tudó európai finomítók versenyhátrányba kerülnek, ugyanakkor az Oroszországban kitermelt nyersanyag iránti kereslet nem csökken.

Április során Indiából már több finomított üzemanyagot vásárolt Európa, mint Szaúd-Arábiából, miközben az indiai olajimportban közel 44 százalékra nőtt az Oroszországból érkező áru részaránya. Az orosz olajért ráadásul az ázsiai országok vélhetően a G7-csoport által szabott 60 dolláros hordónkénti árplafont meghaladó összegeket fizetnek egyes esetekben, és a nyugati országok szállítmányozással kapcsolatos szolgáltatásait – a biztosításnak van leginkább jelentősége – is igénybe veszik az Oroszországból induló tankerek, hiába vonatkozik erre tilalom.

Az európai embargó mindenesetre inkább segít az orosz olaj árának letörésében, mint a G7-es árplafon az amerikai lap által idézett kutatási eredmények szerint. Oroszország csak árengedmények révén tudta indiai és kínai megrendelőkkel pótolni az Ural típusú olaj legnagyobb felvásárlójaként számon tartott Európai Uniót, és az árazásban a szállítmányozás megemelkedett költségeit is ellensúlyozni kellett az orosz kitermelőknek.

Ugyanakkor az árplafont sem tekintik sikertelennek az amerikai kormányban a Bloomberg forrásai szerint. A 60 dolláros korlátozás bevezetésétől ugyanis azt várták a G7-es országok, hogy az Ural olaj továbbra is elérhető marad a nyugati országok számára, így azok energiaellátását nem fenyegeti hiány, miközben Oroszország kevesebb bevételhez jut – e célok végül is teljesültek a lapnak nyilatkozó kormányzati tisztviselő szerint.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMegfelezték Oroszország olajbevételeit a szankciókAz orosz olajexport mennyisége nem esett vissza, de sokkal kevesebbet kerestek vele februárban, mint egy évvel korábban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMegüzente az olajkartell, hogy nem szabad leírniAz OPEC továbbra is az árakat meghatározó szereplő szándékozik lenni a piacon. A drágább olaj miatt az infláció elleni küzdelem is nehezebb lesz.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkPutyin elvesztette a gázháborút, de az olajon még rengeteget kereshetA világ egyik legsikeresebb energiakereskedője szerint Vlagyimir Putyin elvesztette az energiaháborút, Európa számára pedig véget ért a gáz- és áramválság legrosszabb időszaka.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ india kőolaj olaj olajembargó Oroszország szankciók Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. július 25. 05:15 Világ

Kifürkészhetetlen, hogy milyen gazdaságpolitika jön, ha Trump nyer

Egyszerre védené a „dolgozó emberek", a hazai ipar és a milliárdos befektetők érdekeit, újabb vámháborút ígér, ami az exportfüggő Magyarországnak is fájhat.

Hajdu Miklós
2024. július 24. 17:39 Világ

A Lukoil-blokád csak újabb ürügy az ukrajnai magyar vétóra, meddig mehet ez?

A fegyverszállításokat ugyan nem tudja blokkolni Magyarország, de a támogatások kifizetését igen, és minden jel szerint meg is teszi, amíg lehet.

Jandó Zoltán
2024. július 22. 16:23 Adat, Világ

Mennyi esélye van Kamala Harrisnek legyőzni Trumpot?

A fogadóirodák oddsai alapján 38 százalék, de az elmúlt hetekben már minden felmérés azt mutatta, hogy több, mint a regnáló elnöknek.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.