A mai hírlevélben lesz szó kilakoltatásokról, a legszennyezőbb országokról, a jövő félmilliárdos megavárosáról és egy mezőtúri dj-ről.
A hírlevélre ide kattintva lehet feliratkozni. A email-fiókokba érkező eredeti verziót ide kattintva lehet megnézni, az egyszerűsített pedig így néz ki:
2022. október 29. | Gazdasági sztorik öt percben
A mai részben lesz szó kilakoltatásokról, a legszennyezőbb országokról, a jövő félmilliárdos megavárosáról és egy mezőtúri dj-ről.
A kilakoltatásokat a koronavírus-járvány idején ugyan felfüggesztette a kormány, ám egy ponton mégis újraindultak. Az infláció és a rezsiárak emelkedése miatt így olyanoknak is veszélybe került a lakhatása, akik stabil jövedelemmel rendelkeznek.
Mi változott? Az Utcajogász jogsegélyszolgálat már most azt tapasztalja, hogy aktívan dolgozók veszélybe kerülnek, különösen a közszférában. Az utóbbi időben ügyfeleik között jelent meg kórházi ápoló, tűzoltó vagy tanár is.
Számokban: a kilakoltatások számáról nincsenek nyilvános adatok. Korábban a Bírói Végrehajtói Kar publikálta a kilakoltatások számát negyedévente, de másfél éve megszűnt az adatszolgáltatás.
Ellentmondás: a kilakoltatásokat övező súlyos szabályzási hiányosság, hogy nem kötik a tartozások összegéhez a lakás kiürítését, és a bíróságnak akkor is el kell rendelni a kilakoltatást, ha egyébként az adós időközben megfizette a tartozást.
Alulnézet: erre a jelenségre példa egy belvárosi nő két héttel ezelőtti esete, aki 220 ezer forintos tartozás miatt került hajléktalanszállóra, úgy, hogy ezt az összeget kifizették volna helyette aktivisták. Az eset azért is ellentmondásos, mert:
Felülnézet: nem törvényszerű, hogy egy kilakoltatott hajléktalanná válik, de a kilakoltatás mindenképpen elindítja vagy tovább löki a hajléktalanság irányába.
A néhány éve még apokaliptikusnak ható lehetséges jövőképek egyre kevésbé valószínű, hogy bekövetkeznek – állítja az egyik legismertebb klímaváltozással foglalkozó újságíró, David Wallace-Wells, akinek könyvéről mi is írtunk.
Számokban: néhány éve klímamodellek még azt jósolták, hogy változatlan ütemű kibocsátás mellett 4-5 fokkal emelkedhet az átlaghőmérséklet 2100-ra. Öt év elteltével azonban nagyjából ennek a felére, 2 és 3 fok közé csökkentek a projekciók.
Mi történt? Évtizedek elvesztegetése után érdemi változás: a megújuló energia árának drasztikus esése, globális politikai mozgalmak és a szakpolitikák áthangolása elég volt ahhoz, hogy felére csökkenjen a várható felmelegedés mértéke.
Igen, de: az, hogy a legrosszabbat, mint például az emberi civilizáció végét várhatóan elkerüljük, nem jelenti azt, hogy nem fog alapjaiban megváltozni az életünk, és nem fognak százmilliók állandó szenvedésben élni.
Idézet: „Az emberi faj nem fog kihalni, ha 2 fok fölé megyünk, de valószínűleg lesz sok halott, nagy lesz a migráció, és sok konfliktus lesz területért és vízért” – idézi Nicholas Stern brit közgazdászt Wallace-Wells hosszú cikkében.
Mi következik? A jobb kilátásokkal együtt már a két fokos melegedés nagyban megnövelné az extrém időjárás gyakoriságát. Ugyanakkor a cikk alapján jó hír, hogy továbbra az emberiségen múlik, hogy mennyire fog megváltozni az éghajlat.
A nyolc legszennyezőbb ország közül hét közel-keleti olajmonarchia az egy főre jutó szén-dioxid-kibocsátás alapján. Európában Luxemburg, Oroszország, Csehország és Hollandia a legszennyezőbb.
A 34 éves Sanyi a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Mezőtúron él, és az első, akin élesben tesztelhettük a fotózást kerülők reprezentációjának növelését célzó, kézműves technológiával készült innovációnkat.
Sanyi tíz éve dolgozik elektronikai műszerészként egy helyi gyárban, emellett hangtechnikusi végzettsége is van.
Mi a hobbija? Frederic Filemon néven dj-zik, a Youtube-on több saját számához is készült klip, amelyeket jellemzően egy-kétszáz ember hallgatott meg. Fellépése egyelőre még nem volt.
Mire a legbüszkébb? Az album mellet arra, hogy három éve vett egy 48 négyzetméteres lakást Mezőtúron. Hét évig gyűjtött az önrészre, a fennmaradó részt fix kamatozású hitelből fedezte.
Benkő Fruzsina a borsodi falvakban élő, hátrányos helyzetű gyerekeknek foglalkozásokat tartó InDaHouse Hungary Egyesület alapítója és elnöke.
Milyen cikk volt rá nagy hatással a héten? A Népszava cikke a szociális igazgatásról szóló törvény tervezett módosításáról.
Miért? „A szociális ágazatban dolgozók mindig láthatatlanok voltak a társadalom számára, miközben arra áldozzák az életüket, hogy a legelesettebbeknek, a legnagyobb bajban lévőknek segítsenek. Most az ő munkájukat – és rajtuk keresztül az állam felelősségét – szintén láthatatlanul, egyeztetés és így ellenállás nélkül írja át gyökeresen a belügyminiszter. Úgy tűnik, Magyarországon lassan teljesen magára marad az ember, olyan, mintha az állam mindenhonnan kivonulna, ami az ő felelőssége lenne (oktatás, egészségügy, szociális szféra) és ezzel egy bizarr ‘túlélő valóság show’ résztvevőivé válnánk mindannyian.”
Mikor jelent meg? Az Ujság című délutáni politikai napilap 1922. október 31-i számában.
Mi történt? „A király Mussolinit vasárnap reggel kihallgatáson fogadta és megbízta a kabinetalakítással. Észak- és Dél-Olaszország minden nagyobb városa ellentállás nélkül a fascisták kezébe került. A főhadiszállás Milanóban van. Róma környékén az állomásokat fascisták szállották meg. A hidakat gyalogság és tüzérség őrzi, a hídfőket drótakadállyal biztosítva. Palo és Civita-Vecchia közt kétszáz méter hosszúságban felszedték a síneket. A lapok rendetlenül és korlátozott oldalszámmal jelennek meg. Róma felett fascista repülők keringenek, Dél-Olaszországot elvágták az ország többi részétől s a csapatokat Milánóban és Monte-Rotondóban (Róma mellett) vonják össze.” (Arcanum Adatbázis)
Élet
Fontos