Hírlevél feliratkozás

Ezermilliárdos korrupciógyanús ügyek miatt szankcionálhatták Rogán Antalt

A rendszerszintű magyarországi korrupciójában betöltött vezető szerepe miatt került fel Rogán Antal miniszter az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának szankciós listájára – mondta David Pressman amerikai nagykövet.

Miért fontos ez? Bár az amerikai lépés mögött konkrét és hiteles információkra alapozott Rogán-ügyeknek kell állniuk (nem ismerjük, hogy melyek ezek), a személy kiválasztása annyiban mégis szimbolikus, hogy a teljes rendszer korruptságára kívánja felhívni a figyelmet.

  • Ebben a rövid cikkben azt mutatjuk be, hogy a Rogán Antal felelősségi köréhez tartozó legfajsúlyosabb ügyekben milyen rendszerszintű elemek vethették fel a korrupció gyanúját.

Koncessziók

2022 végén csoportosították át a kabinetirodát vezető miniszterhez az állami koncessziók odaítélésének előkészítési és döntési mechanizmusát, a minisztériumhoz besorolt Nemzeti Koncessziós Iroda (NKI) létrehozásával. A koncessziókat végső soron egy bizottság bírálja el, amelynek alapesetben négy tagja van, ezek egyike az NKI elnöke, szavazategyenlőség esetén (2:2) pedig az ő voksa dönt, a konstrukciót a HVG akkoriban részletesen bemutatta.

  • A kaszinók és dohányboltok működtetésének koncesszióba adása jóval korábban indult, Rogán tárcájához csak az új vagy megújított szerződések tartoznak.
  • Az autópálya-koncesszió azonban például már az NKI-korszak döntése, a tenderen csak két induló volt, a nyertes mögött pedig Mészáros Lőrinc és Szíjj László cégei, illetve (hozzájuk köthető) magántőkealapok állnak. A magyar állam 35 év alatt 15-17 ezer milliárd forintot fizethet a nyertesnek, de ez és a részletek titkosak voltak, perelni kellett értük. A magántőkealapok működése és tulajdonosi szerkezete, annak változása nem nyilvános, így az sem átlátható, hogy az oda befolyó pénzekkel mi történik. Az ügy miatt az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított.
  • A hulladékszállítás és kezelés majdnem teljes, illetve országos koncesszióba adása is az NKI-korszak eredménye. Ez egyben a verseny megszüntetése egy korábban szabad piacon. A tendert a Mol nyerte el, Hadházy Ákos parlamenti képviselő korábban arra hívta fel a figyelmet, hogy Palkovics László egykori miniszter arról beszélt, a Mol ötlete és ambíciója volt az üzlet, Rogán Antal viszont azt mondta, mindig a kormánytól kell jönnie az első szándéknak.

Kommunikáció

Rogán Antal minisztériuma felel azért a Nemzeti Kommunikációs Hivatalért is, amelyen keresztül a kormányzat végső soron egyetlen piaci szereplőhöz csatornázta a teljes állami kommunikációs költést.

Korábbi fajsúlyos ügyek (a Telex gyűjtése alapján)

Nemzetbiztonsági (és amerikai) szempontból vélhetően a letelepedési kötvények ügye lehet a legfontosabb. Ennek elindítását 2012-ben Rogán Antal (akkor a parlament gazdasági bizottságának vezetője) indítványozta.

  • Mintegy 20 ezer EU-n kívüli állampolgár juthatott fejenként 250-300 ezer euróért magyar letelepedési engedélyhez 2013-17 között, a programot döntően offshore hátterű, azaz átláthatatlanul működő vállalkozások bonyolították le.
  • A Direkt36 tárta fel, hogy Habony Árpád köre is hasznot húzhatott a programból, és többek között ezer (nyilvánosan nem ismert hátterű) orosz állampolgár is legálisan bejutott az uniós tagállam Magyarországra, utóbbi kifejezetten zavarhatja akár az Egyesült Államokat is.

Rogán Antal belvárosi polgármesteri időszaka (2006-2010) alatt számos ingatlant adtak el feltételezések szerint a piaci árnál jóval alacsonyabban olyan bérlőknek, akik a polgármester baráti vagy családi köréhez tartoztak.

Rogánnak és Csík Balázsnak van egy közösen jegyzett találmánya, ennek következtében a miniszter eddig már több mint egymilliárd forint juttatást kapott a találmányt használó Csík-cégtől, miközben a jogszabályok rendre egy másik Csík cégnek kedvező módon változnak évről-évre.

A Schadl-Völner korrupciós perben Rogán Antal neve többször szerepel a nyomozati anyagokban, de egyelőre nincs felderítve például az, hogy az emlegetett és elhíresült „Tóni, Barbara és Ádám” hármas kiket takar. Rogán Antal harmadik feleségét mindenesetre Rogán Barbarának, kabinetfőnökét pedig Nagy Ádámnak hívják.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz úthálózat legjobb részét passzolja le a kormány 35 évre, a tönkrement utak maradnak az állam nyakánA gyorsforgalmi tender generációnyi időre bebetonozott nyertese annyi bevételre számíthat 2057-ig, mint az államosított nyugdíjpénztári vagyon.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMonopolizálódott az állami kommunikáció, 75 milliárd mehet egy emberhezA három kormányközeli ügynökségből egy maradt. Egyszereplős "piac" jött létre, ahol úgy áraz az egyetlen talpon maradt cég, ahogy csak akar.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHova tűnik a pénz, ha tényleg mindent hatszorosan túláraznak Rogánék?Miután Magyar Péter három-hatszorosan túlárazott állami kommunikációs költésekről beszélt, megnéztük, mennyi extraprofitja van az érintett cégeknek, és mi lehet a pénz útja.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Balásy Gyula ingatlan koncesszió kötelezettségszegési eljárás letelepedési kötvény Lounge Design New Land Media Rogán Antal Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Hajdu Miklós
2025. január 24. 11:03 Adat, Közélet

Már az elején elvéthetjük az egymilliós átlagbérhez vezető utat

Önmagában nem néz ki rosszul a bérdinamika, de a lassuló trend alapján nagyon meglepő lenne, ha időre elérnénk a kormányzati ígéret kiindulópontját.

Jandó Zoltán
2025. január 23. 11:23 Adat, Közélet

Egyre gyakoribbak az iskolákat célzó tömeges bombafenyegetések Közép-Európában

Több tucat magyarországi iskola kapott fenyegető üzenetet csütörtök reggel. Bulgáriában tegnap történt hasonló, Szlovákiában legutóbb tavaly ősszel.

Jandó Zoltán
2025. január 22. 17:30 Közélet, Vállalat

Rákosrendező-gate: adásvételi szerződést kér Habonyéktól a bíróság

Nem jegyezte még be a cégbíróság Habony Árpád körének tulajdonszerzését annál a cégnél, amelynek elővásárlási joga van a mini-Dubaj területének egy részére.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. január 23. 16:45 Pénz

Jól hangzik a 8 százalékos banki kamat, de az adó elviszi több mint a negyedét

Elsőre jól hangzanak a banki betétakciók, de 28 százalék az adóteher, és ha befektetési jegyet is kell venni, akkor általában a kockázat is magasabb.

Vámosi Ágoston
2025. január 23. 13:43 Pénz, Világ

Jól fizet az orosz biznisz, csak lehet, hogy elveszik a profitot

A Raiffeisen kétmilliárd eurós büntetése jól mutatja, hogy milyen könnyen semmivé válhat az Oroszországban maradt nyugati cégek által megtermelt nyereség.

Mészáros R. Tamás
2025. január 23. 06:00 Világ

A világ negyedik legnépesebb országa is csatlakozott a kínai-orosz klubhoz

A 275 milliós Indonézia BRICS-tagsága jelzi a gazdasági világrendszerváltás igényét, bár rövid távon a kínai pénz és az illiberalizmus védelme a fő motiváció.