Hírlevél feliratkozás
Nagy Zsolt
2022. augusztus 26. 15:23 Világ

Harci drónokkal próbálja felvenni a küzdelmet az aszállyal a kínai kormány

Világszerte komoly kihívásokat okoz az idei, szokatlanul száraz időjárás. A kínai Szecsuan tartományban már olyan súlyos az aszály, hogy drónok bevetésével próbálnak esőt csiholni – írja a Business Insider. A 2015-ben kifejlesztett, 11 méter hosszú, 20 méteres szárnyfesztávolsággal rendelkező Wing Loong 2-es típusú katonai drón felderítésre, megfigyelésre és precíziós csapásmérésre is alkalmas, közülük kettőt arra használnak majd, hogy ezüst-jodidot juttassanak a légkörbe, ezzel segítve a csapadékképződést. 

Az ezüst-jodidot alapvetően a jégesők elhárítására szokták használni, illetve nagy mennyiségben valóban képes előidézni esőt, cserébe rengeteg félreértés és álhír jelenik meg a használatával kapcsolatban – legutóbb Magyarországon is volt ebből konfliktus, Békés megyében több gazda is úgy vélte, hogy a jégkárelhárító rendszer okozza az aszályt. 

A drónokat azért vetik be, mert Szecsuan tartomány az ország egyik fontos hidroenergetikai területe, az itt lévő vízerőművek látják el villamos árammal például Sanghajt, ám a hetven napja tartó szárazság miatt az erőművek kapacitása 50 százalék alá esett, az esetleges áramkimaradások pedig tovább ronthatják az egyébként is aránylag nehéz helyzetbe került kínai gazdaságot. Bár arról nem írnak, hogy ez a projekt mennyibe kerül, a 24.hu korábbi cikkében foglalkoztak azzal, hogy Magyarországon akár csak egy megyényi területen egy ilyen jellegű esőgerjesztés akár ezer milliárd forintot is felemésztene.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMintha kiszáradna a Balaton és a Duna - van, ahová már megérkezett a durva klímaváltozásDél-Amerika középső-déli részén olyan súlyos az aszály, hogy van, ahol már hetente csak egyszer tudnak fürdeni, és a terméseredmények is drasztikusan romlottak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAszály mindig volt, de az emberi tevékenység miatt egyre többre és rosszabbra kell számítaniNem csak a klímaváltozás okozza a szárazságot, de egy új tanulmány szerint az ember jelentősen hozzájárul az egyre hosszabb és súlyosabb aszályokhoz.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ aszály drón Kína klímaváltozás Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Avatar
2024. október 31. 11:41 Világ

Európa elveszíti az amerikai védőernyőt, az orosz energiát és a kínai exportot

Egy új, többpólusú világ van kialakulóban, és biztosan nem Európa lesz a központja - mondja Bogdan Góralczyk korábbi budapesti lengyel nagykövethelyettes.

Mészáros R. Tamás
2024. október 29. 05:18 Világ

Putyin nem kapott szankciókerülő pénzrendszert, csak önfényezési lehetőséget

Az orosz elnök megmutathatta, hogy nincs elszigetelődve a nemzetközi porondon, de fontosabb kezdeményezései langyos fogadtatást kaptak a kazanyi BRICS-csúcson.

Kovács Márton Attila
2024. október 25. 15:08 Pénz, Világ

Egyre jobban pörgeti az élelmiszerek drágulását a klímaváltozás

Már az utóbbi években is hozzájárult az inflációhoz az éghajlatváltozás, a jövőben pedig csak még inkább erősödik majd ez a hatás.

Fontos

Bukovszki András
2024. október 31. 15:03 Pénz

Jó erőben van az amerikai gazdaság a választás előtt, nem valószínű recesszió

A vártnál sokkal ellenállóbbnak bizonyult az amerikai gazdaság még a magas kamatkörnyezetben is, nem látszik a recessziós kockázatok emelkedése.

Stubnya Bence
2024. október 30. 15:53 Vállalat

Durva intézkedések jöhetnek a lefulladt Volkswagen újraindítása érdekében

A német autógyártó számai nagyon csúnyán néznek ki, már nem egy, hanem legalább három német üzemet zárnának be, és csökkentenék a béreket is.

Stubnya Bence
2024. október 30. 10:54 Adat, Közélet

Olyan ütést kapott a magyar gazdaság, hogy a kormány szerint csak egy év múlva áll talpra

Újra recesszióba került a gazdaság, és Nagy Márton arra számít, hogy csak 2025 második felében következhet be nagy ugrás a teljesítményében.