(A szerző a HOLD Alapkezelő privát bankára.)
Ha Oroszország teljesen el is foglalná a holdbéli tájjá bombázott Donbaszt, akkor is kérdéses, hogy ez hadászati szinten fordulópontot jelentene-e az ukrajnai háborúban. Az invázióról, a gazdasági szankciókról és a Putyin utáni Kremlről Rácz András, a Stratégiai Védelmi Kutatóintézet tudományos főmunkatársa, történész, egyetemi oktató, Oroszország-szakértő beszélt.
A szankciók nem romba döntik Oroszországot, hanem egy hosszú távú lejtmeneti pályára állítják, amely eredményeként a posztszovjet korszakba lép vissza. Az orosz elitnek a szakértő véleménye szerint egyszerűbb lenne Putyin nélkül, mint Putyinnal, ez azonban nem jelenti azt, hogy mindenáron el akarnák mozdítani az elnököt, de a legközelebbi alkalommal (2024-ben), amikor legitim módon esély lesz a leváltására, meg fogják lépni azt – vélekedett Rácz András a HOLDBLOG-on olvasható interjúban.
Arra a kérdésre, hogy Oroszország miért nem hirdet háborút, miért különleges katonai műveletről beszél, a szakértő úgy válaszolt, hogy amíg különleges katonai művelet zajlik, addig nem kell totális vagy részleges mozgósítást elrendelni az országban. A különleges katonai művelet sokkal szűkebb mozgásteret ad ugyan az orosz kormánynak a hadiállapothoz képest, de a gazdasági károk is kisebbek. A hadiállapot bevezetésével a még megmaradt külföldi befektetők is kimenekülnének az orosz piacról, az orosz tőzsdéről.
Arról pedig, hogy Oroszország vajon elérheti-e céljait Ukrajnában, annyit mondott, hogy ezt azért nehéz megítélni, mert azok folyamatosan – a hadszíntéri események függvényében – változnak.
Ahogy jönnek a sikerek, úgy nőnek a területi ambíciók.
Arról, hogy
részletesen olvashatsz a teljes interjúban a HOLDBLOG-on.
A szerző korábbi cikkei innen érhetőek el.
Világ
Fontos