A kínai kormány utasította a helyi hatóságokat, hogy biztosítsák a megfelelő élelmiszer-ellátást a téli hónapokban, egyben arra bátorította az embereket, hogy legyen otthon alapélelmiszerekből megfelelő készletük. Míg a dolog első részében semmi meglepő nincs – idén többször is kaptak hasonló iránymutatást a helyhatóságok –, a második része már érdekesebb, hiszen egy ilyen tanács könnyen felvásárlási pánikot okozhat.
A koronavírus-járvány nyomán a világ sok részén megfigyelhető volt, hogy a következményektől – például a lezárásoktól – megrémült emberek megrohanták a boltokat, és vittek szinte mindent az élesztőtől kezdve a konzerveken át a WC-papírig. Vagy egészen friss példa a hazai Adblue-helyzet: a Mol következetesen állítja, hogy nem lenne hiány a korszerű dízelmotorokhoz szükséges adalékanyagból, de mivel pánikvásárlások kezdődtek, ezért a máskor elegendő készletek gyorsan elfogytak a benzinkutakon.
Mivel egy ilyen helyzet nagyon könnyen kialakul, a vállalatok és kormányok mindent meg szoktak tenni ennek elkerülése érdekében – ezért is furcsa a kínai gazdasági minisztérium említett tanácsa. Arról ugyan nincs hír, hogy ez felvásárlási pánikot okozott volna az országban, de az interneten elindult a spekuláció arról, mi lehet a háttérben. Többen egy Tajvannal szembeni közeledő konfliktusra tippeltek, míg mások a járvány várható súlyosbodására gyanakodtak. Miután a minisztériumban látták a felzúdulást, a média igyekezett megnyugtatni a kedélyeket, mondván, csak azért tanácsolták a bespájzolást, hogy ne legyen gond, ha a járvány miatt karanténba kerül valaki.
Egyelőre ugyanakkor talán az időjárás a legnagyobb kockázat az élelmiszer-ellátás szempontjából. Az utóbbi hetek heves esőzései nyomán a zöldségek nagykereskedelmi árai máris sokat emelkedtek, és helyenként már többe kerülnek, mint a hús. Most a héten pedig egy hidegbetörés várható, amely az ország jelentős részén veti majd vissza akár 15 fokkal a hőmérsékletet, ami pedig az élelmiszerek szállítását befolyásolhatja kedvezőtlenül.
Rövid távon a kormányzati jó tanács a tartós élelmiszereket gyártó vállalatoknak használt leginkább, ahogy a Bloomberg írja, több ilyen cég részvényárfolyama 6-10 százalékot emelkedett.
Világ
Fontos