Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. november 2. 13:35 Világ

Felszólították az embereket, hogy spájzoljanak be élelmiszerből Kínában

A kínai kormány utasította a helyi hatóságokat, hogy biztosítsák a megfelelő élelmiszer-ellátást a téli hónapokban, egyben arra bátorította az embereket, hogy legyen otthon alapélelmiszerekből megfelelő készletük. Míg a dolog első részében semmi meglepő nincs – idén többször is kaptak hasonló iránymutatást a helyhatóságok –, a második része már érdekesebb, hiszen egy ilyen tanács könnyen felvásárlási pánikot okozhat.

A koronavírus-járvány nyomán a világ sok részén megfigyelhető volt, hogy a következményektől – például a lezárásoktól – megrémült emberek megrohanták a boltokat, és vittek szinte mindent az élesztőtől kezdve a konzerveken át a WC-papírig. Vagy egészen friss példa a hazai Adblue-helyzet: a Mol következetesen állítja, hogy nem lenne hiány a korszerű dízelmotorokhoz szükséges adalékanyagból, de mivel pánikvásárlások kezdődtek, ezért a máskor elegendő készletek gyorsan elfogytak a benzinkutakon.

Mivel egy ilyen helyzet nagyon könnyen kialakul, a vállalatok és kormányok mindent meg szoktak tenni ennek elkerülése érdekében – ezért is furcsa a kínai gazdasági minisztérium említett tanácsa. Arról ugyan nincs hír, hogy ez felvásárlási pánikot okozott volna az országban, de az interneten elindult a spekuláció arról, mi lehet a háttérben. Többen egy Tajvannal szembeni közeledő konfliktusra tippeltek, míg mások a járvány várható súlyosbodására gyanakodtak. Miután a minisztériumban látták a felzúdulást, a média igyekezett megnyugtatni a kedélyeket, mondván, csak azért tanácsolták a bespájzolást, hogy ne legyen gond, ha a járvány miatt karanténba kerül valaki.

Egyelőre ugyanakkor talán az időjárás a legnagyobb kockázat az élelmiszer-ellátás szempontjából. Az utóbbi hetek heves esőzései nyomán a zöldségek nagykereskedelmi árai máris sokat emelkedtek, és helyenként már többe kerülnek, mint a hús. Most a héten pedig egy hidegbetörés várható, amely az ország jelentős részén veti majd vissza akár 15 fokkal a hőmérsékletet, ami pedig az élelmiszerek szállítását befolyásolhatja kedvezőtlenül.

Rövid távon a kormányzati jó tanács a tartós élelmiszereket gyártó vállalatoknak használt leginkább, ahogy a Bloomberg írja, több ilyen cég részvényárfolyama 6-10 százalékot emelkedett.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMiért vásároljuk fel a boltok tartalékait, ha tudjuk, hogy nem kell felhalmozni?Még a viselkedéstudománnyal foglalkozó tudósoknak is eszükbe jut az üres polcok láttán, hogy elspájzoljanak a maradék wc-papírból, de miért? Két tudós szerint alapvető emberi reflexek magyarázzák a pánikot.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ élelmiszer felvásárlás járvány Kína koronavírus Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.