Míg Franciaországban például az egészségügyi dolgozóknak már kötelező a koronavírus elleni oltás, a görög állam pedig egy havi mobiladatot és 150 eurót ad az oltakozó diákoknak, addig a svédek azzal foglalkoznak, hogy a döntési szabadságot kevéssé befolyásolva hogyan lehet ösztönözni az embereket az oltakozásra.
A Lund Egyetemen Európa legnagyobb kísérletét indítják el ebben a témakörben. A kutatás 8200 hatvan év alatti résztvevővel számol, a jelentkezők pedig négy csoportra vannak osztva. Csoportonként egy-egy módszer hatékonyságát tesztelik.
Az első csoport csak információt kap az elérhető vakcinákról, ami náluk jelenleg a Pfizer-BioNTech, a Janssen és a Moderna által fejlesztett oltóanyag. A második csoport résztvevőit arra kérik, mondjanak egy érvet arra, hogy miért érdemes beoltania magát az eddig oltatlanoknak. A harmadik csoportot arra kérik, sorolják fel, mely családtagjaikat védenék meg az oltás segítségével, ez tehát inkább az érzelmekre ható érv.
Végül a negyedik csoport tagjai anyagi ösztönzőt kapnak arra, hogy beoltassák magukat. Ők 200 svéd koronát, azaz 7100 forintnyi összeget kapnak, de nem készpénzben, hanem egy széles körben elfogadott helyi ajándékkártya formájában.
Ez az ösztönző a kutatók szerint az utolsó, megerősítő motivációt adhatja azoknak akik szeretnék ugyan beoltani magukat, de visszatartja őket az oltással járó adminisztrációs teendők intézése.
Természetesen országonként rengeteg változó tényező befolyásolja az oltástól való elzárkózást, vagyis a kíséreletet érdemes a svéd viszonyok szerint értelmezni. Az anyagi ösztönzés például kevésbé működhet a világviszonylatban is magas svéd életszínvonal mellett, ez is indokolhatja az összeg jelképes voltát.
Világ
Fontos