Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2021. február 8. 15:55 Világ

Kína egy tibeti szent folyóra építené a világ legnagyobb vízerőművét

A Tibeti Autonóm Területen átfolyó Jarlung Cangpóra tervezi megépíteni a világ legnagyobb vízerőművét Kína – írja az al-Dzsazíra. A Jarlung Cangpo közel 5000 méter magasban ered, amellyel a világ legmagasabban fekvő folyója.

Tibet legnagyobb folyóját Indiában Brahmaputraként ismerik, és Bangladesben ömlik bele a Gangeszbe (ami Bangladesben Padma). A Jarlung Cangpo a világ kilencedik legnagyobb vízhozamú folyója, és létfontosságú szerepe van több tízmillió indiai és bangladesi lakos élelmezésében. Ahogy a folyó elhagyja a Tibeti-fennsíkot, egy kanyonon megy keresztül, amely a világon a legmélyebb és a leghosszabb.

A Jarlung Cangpo (Yarlung Zangbo), majd Brahmaputra útja a Gangeszbe. Forrás: Creative Commons

Ennél a kanyonnál építenének fel egy 60 gigawatt teljesítményű erőművet. A mértéket jelzi, hogy kapacitása háromszor akkora lenne, mint a világ jelenleg legnagyobb erőműve, a szintén kínai Jangce folyóra emelt Három-szurdok-gáté, amely miatt 1,3 millió embert kellett kitelepíteni.

A Jarlung Cangpóra tervezett erőmű megépítése közvetlenül jóval kevesebb embert érintene, mert itt kisebb a népsűrűség, de konkrét számot nem árult el a kínai állam az al-Dzsazírának.


A Jarlung Cangpo kanyonja

A kínai vezetés tavaly jelentette be, hogy 2060-ra karbonsemlegessé tennék az országot, és ebbe a tervbe illeszkedik a tiszta energiát előállító vízerőmű. Ahogy azonban a Három-szurdok-gátnál történt, várhatóan számos kritika kíséri majd a beruházást, amelynek több oka is van:

  • egy ilyen léptékű beruházás alapvetően megváltoztatja a környék ökoszisztémáját. A Három-szurdok-gátnál a víztározó mérete meghaladja a 630 négyzetkilométert, a beruházás hatására például gyakoribbá váltak a földcsuszamlások
  • a változó vízhozam és a folyó ellenőrzése több tízmillió ember megélhetésére van hatással. Külön konfliktusforrás, ha a gát és a folyó alsó szakasza más országokban van, ahogy azt az etióp óriásgát példája mutatja. A Tibetbe tervezett gát 30 kilométerre épülne Indiától, és a két atomhatalom között alapból feszült a viszony, ami egyelőre kődobálásban ölt testet
  • a Jarlung Cangpónak fontos spirituális szerepe van a tibeti kultúrában, és a közgondolkodás kifejezetten ellenez bármiféle ipari beruházást a szent folyón

A beruházás ellen további intő jel lehet a Mekong folyóra épített erőművek átgondolatlansága. A folyó felső, kínai szakaszán megépített vízerőművek miatt ugyanis kevesebb víz és hordalék érkezik Vietnamba. Részben emiatt – és a tengerszint emelkedése miatt is – a folyó torkolatának egyes részein évente 30-100 centiméterrel kerül beljebb a part. A Mekong-delta a világ egyik legfontosabb élelmiszertermelő vidéke, több mint húsz millió ember él itt, de egyre többen vándorolnak el a nehezedő körülmények miatt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Kína Tibet vízerőmű Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.