Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2019. szeptember 30. 16:58 Világ

A világ egyik legfontosabb mezőgazdasági vidéke tehetetlen a tengerszint növekedésével szemben

A klímaváltozás leglátványosabb jelei Európában egyelőre a folyamatosan megdőlő melegrekordok vagy az olvadó gleccserek. A világ számos táján azonban már tízezrek kénytelenek elhagyni lakhelyeiket az emelkedő tengerszint, az olvadó permafroszt vagy a vízhiány miatt.

Ilyen régió a közel 100 milliós Vietnam legsűrűbben lakott területe, a Mekong folyó torkolata. Több mint húsz millió ember él a Mekong-delta környékén, amely világszinten is meghatározó mezőgazdasági központ, a világ rizstermelésének ötöde innen származik.

Egy úszó piac a Mekong-deltában. Fotó: AFP

A régiónak azonban tíz év alatt egymillióval csökkent a lakossága az egyre nehezebb életkörülmények miatt. A Mekong-deltát hasonló jelenségek fenyegetik, mint a sűrűn lakott deltatorkolatokat a fejlődő világban, például a Gangeszét Indiában és Bangladesben vagy az Iravádit Mianmarban.

A jellemzően háromszög alakú deltatorkolatok a folyami hordalék lerakódásával alakulnak ki. Ebből fakadóan a deltatorkolatok földje kifejezetten termékeny, viszont az anyag puhasága miatt folyamatos hordalék-utánpótlásra van szüksége. Ha kevesebb üledék érkezik a folyón, akkor a part menti talaj erodálódik.

Ez a folyamat zajlik a Mekong-deltában is, ahol a folyó felső, kínai szakaszán megépített vízerőművek miatt kevesebb víz és hordalék érkezik Vietnamba. Egy vietnami minisztérium adatai szerint a torkolatvidék egyes részein évente 30-100 centiméterrel kerül beljebb a part az erózió miatt.

Vietnami kisváros és úszó piac a Mekong-deltában. Fotó: AFP

Ennél is nagyobb gondot okoz azonban a tengerszint emelkedése, ami Vietnamnál évi öt milliméter. “Olyan gyorsan emelkedik a víz szintje, hogy nem tudunk ellene védekezni” – mondta a BBC egyik korábbi cikkében egy vietnami kormányzati hivatal vezetője. Mivel a Mekong-delta rendkívül alacsonyan fekszik, a növekvő tengerszint miatt egyre nagyobb mennyiségű sós víz kerül a folyóba.

A só a vízben a parttól hatvan kilométerre is kimutatható. A folyó alsó szakaszán ezért ellehetetlenül a mezőgazdaság. Ezen a részen folyamatosan hagynak fel a rizstermesztéssel, és inkább rákot tenyésztenek vagy nádat termesztenek.

“Az időjárás drasztikusan megváltozott itt. A folyó egyre közelebb ér hozzánk, a talaj erodálódik, aminek a házunk is áldozata lett” – mondta a BBC videóriportjában egy házaspár, amelynek júliusban omlott össze a folyóparti háza.

A riportban megszólal egy másik házaspár is, amelyik földműveléssel foglalkozott a Mekong-deltában, de az egyre sósabb víz és a savasodó talaj miatt kénytelen volt az ország legnagyobb városába, Ho Si Minh-városba költözni, ahol robogók mosásából élnek. 

Egy holland kutatás szerint a Mekong-delta elmocsarasodása jóval gyorsabban megtörténhet, mint azt korábban várták. Azt mutatták ki ugyanis, hogy a torkolat átlagos magassága mindössze 0,8 méterrel van feljebb a tengerszintnél a korábban gondolt 2,8 méternél. Ez azt jelenti, hogy a növekvő tengerszint jóval hamarabb mocsárrá változtathatja a területet, és a kutatás szerint ötven év alatt 12 millió ember hagyhatja el a Mekong-deltát.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ klímaváltozás Vietnam Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Vámosi Ágoston
2025. április 25. 17:05 Közélet, Világ

Uniós forrásokat bukhat Magyarország az arcfelismerő rendszer miatt

Ha sikerül a kormánynak kiépíteni olyan rendszert, amely megfelel az uniós AI-szabályozásnak, akkor is sértheti az Alapjogi Chartát.

Vámosi Ágoston
2025. április 25. 15:24 Világ

A magyar kormány kivár, a lengyelek tovább fegyverkeznek az uniós pénzügyi engedéllyel

Már eddig is ők költötték a legtöbbet a hadseregre a NATO-tagállamok közül gazdaságarányosan, de ezt kevésnek látják az orosz fenyegetés árnyékában.

Elek Péter
2025. április 25. 13:12 Világ

Lehet logika Trump viselkedésében, de megéri?

Meglepő, túlzott és közgazdaságilag nehezen indokolható az elnök vámpolitikája, de az legalább már látszik, hogy a célkeresztben elsősorban Kína van.

Fontos

Bucsky Péter
2025. április 26. 06:06 Podcast

Kimarad a nagy európai hadiipari fejlesztésekből Magyarország, és ennek jó oka van

Európában rég nem látott hadiipari fejlesztések zajlanak, de Magyarországon nincsenek olyan cégek, amelyek ebből igazán profitálni tudnának.

Torontáli Zoltán
2025. április 25. 06:07 Közélet, Vállalat

Kevesebb pénzt adna a kormány a Demján Sándor Program nyertes cégeinek

Az 1+1-nevű részt az utolsó pillanatban 1,25+0,75-re módosíthatják, így a nyertes pályázóknak nem adnának annyi támogatást, amennyit ígértek.

Hajdu Miklós
2025. április 24. 17:30 Élet

Könnyebb hozzájutni a 3+3 milliós felújítási ingyenpénzhez, és van még belőle bőven

Egymást érik az otthonfelújítási programmal kapcsolatos könnyítések, lassan talán kiismerik a potenciális pályázók a lehetőségeket.