Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. január 21. 10:43 Világ

Előírják, hogy mennyi hazai élelmiszernek kell lennie a polcokon Csehországban

Felzárkózott hazánkhoz Csehország, tegnap a parlament megszavazta a „kettős minőségű” élelmiszerek árusításának tilalmát, azaz főszabályként a jövőben nem lehet azonos márkanéven olyan élelmiszert eladni Csehországban, aminek külföldön más a beltartalma. Kivételek ugyan vannak, de ha egy céget szabályszegésen kapnak, akár 50 millió korona (680 millió forint) is lehet a büntetés.

Ennél azonban sokkal érdekesebb, hogy a törvényhez egy olyan kiegészítést is fűztek, amely nagyjából száz élelmiszer esetében előírja, hogy a 400 négyzetméternél nagyobb alapterületű boltoknak legalább 55 százalékban cseh terméket kell kínálniuk 2022-től. Ráadásul utána évente 3 százalékponttal nő ez az arány, míg 2028-ban eléri a 73 százalékot. Mentességet csak az említettnél kisebb, valamint a szűk termékköre specializált üzletek kapnak.

Ez egy olyan kemény szabály, amelyhez még a hazai termelőket sokféle módon segíteni igyekvő magyar kormány sem nyúlt, ehelyett a kiskereskedelmi láncokat igyekezett győzködni – esetenként erős hangnemben –, hogy növeljék a magyar élelmiszerek arányát a polcokon. Nem véletlenül, szinte biztosra vehető ugyanis, hogy ez a szabály uniós versenyjogi előírásokba ütközik. (Amennyiben valóban törvényerőre emelkedik, mert ehhez a szenátusnak is meg kell szavaznia, az elnöknek pedig aláírnia.)

A denik.cz arról írt, hogy a készülő jogszabály miatt előzetes figyelmeztetést küldött a cseh parlament mezőgazdasági bizottsága elnökének az Európai Bizottság, valamint Ausztria, Belgium, Hollandia, Francia-, Olasz-, Német-, Lengyel- és Spanyolország is kifejezte nemtetszését. Ezzel együtt, ha a törvény életbe lép, évekbe telhet, míg egy kötelezettségszegési eljárás végigfut az EU-ban.

A lap egy másik cikkében azt mutatja be, hogy a megcélzott élelmiszerek közül többnél nincs akkora termelés Csehországban, amely biztosítaná az 55 százalékos arány teljesítését. Ilyen például a bor, de a gyümölcsöknél is csak egyharmados a hazai termelők részesedése, ráadásul itt a szezonalitás is szerepet játszik.

Idővel persze lehet fejleszteni a tárolási kapacitást, és növelni az előállított mennyiséget, de ez sem mindig egyszerű. Sertéshúsból például felerészt sem önellátó az ország, de amikor valahol egy új sertéstelepet akarnak létesíteni, akkor a közelben lakók – a szagoktól tartva – rendszeresen tiltakoznak ez ellen.

A cseh agrárkamara elnöke azzal érvelt a jogszabály mellett, hogy az üzletláncok az olcsó importtermékekkel tartják sakkban a cseh termelőket, és változtatni kell ezen a helyzeten. Azt is hozzátette, hogy ez nem feltétlenül vezet az árak emelkedéséhez, nem meglepő módon mégis ez a legnagyobb félelem az intézkedéssel kapcsolatban.

Egy elemzés egészen odáig ment, hogy egyes termékeknél visszatérhet a szocializmusból ismert áruhiány és feketepiac, az elérhető élelmiszer-választék szűkülése pedig hosszabb távon a csehek egészségét is károsítja. Ez egyelőre távolinak tűnik, mert ha erről a szabályról kiderülne, hogy mégiscsak összefér az uniós joggal, akkor valószínűleg más országokban is hasonló törvények születnének, ami az élelmiszer-ágazatban némi túlzással az uniós közös piac végét jelentené.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKötelező lesz nemzeti színű zászlót tűzni a sertéshúsba a boltok húspultjainEzzel megint a magyar disznóhúst szeretné megtolni a kormány, de a lépésnek valószínűleg zéró közeli hatása lesz a piaci folyamatokra.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Csehország élelmiszer kiskereskedelem mezőgazdaság Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.