Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2020. augusztus 3. 12:30 Világ

Trendforduló: a történelem folyamán először csökken a szénipar kapacitása

Újabb adat jelzi, hogy elkezdődött a szénipar visszaszorulása, ugyanis amióta vannak szénerőművek, azóta először volt olyan féléves periódus, amikor csökkent a kapacitásuk. A Global Energy Monitor kimutatása szerint 2020 első felében ez történt. A 2.9 gigawattos csökkenés inkább szimbolikus, mindössze -0,1 százalékos változást jelent, mégis trendfordulót vetít előre.

A csökkenés mögött két fajsúlyos tényező áll. Egyrészt az Európai Unióban rekordszámban zártak be szénerőműveket, mivel a szén-dioxid-kvóták miatt egyre kevésbé fenntarthatóak gazdaságosan. Másrészt a koronavírus-járvány miatt akadozott az új szénerőművek beüzemelése.

 

Az új erőművek elsősorban Kínában épülnek. Kínán kívül már 2018 óta csökken a szénerőművek kapacitása, az idén globálisan megnyitott erőművek 60 százalékát adták át Kínában. Az egyre szigorúbb észak-amerikai és európai szabályozás miatt egyre inkább Ázsiában koncentrálódik a szénpiac. Azonban Ázsiában is egyre lassabb ütemben terjed a szénenergia, több ország – köztük Banglades és Vietnam – is fontolgatja az új erőművek korlátozását vagy tiltását.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA vártnál jóval gyorsabban visszaszorulhat Európa egyik legszennyezőbb iparága, a lengyel szénszektorEgy év alatt mintegy 10 százalékkal csökkent a szénfogyasztás, a 2030-as célokat akár már idén elérhetik. Úgy tűnik, az utolsónak szánt szénerőmű sem épül meg.

“A Covid-járvány egyedülálló lehetőséget teremt arra, hogy az országok újraértékeljék az energiastragétiájukat és megújjuló energiával helyettesítsék a szénerőműveiket” – mondta Christine Shearer, a Global Energy Monitor programigazgatója. A szénenergia a leginkább környezetpusztító energiaforrás, a klímaváltozást előidéző üvegházhatású gázok 30 százalékaért felel. 

Ugyan a szénerőművek kapacitása idén kezdett el csökkenni, a tényleges termelés már 2018 óta csökken a világban. Tavaly globális szinten mintegy 3 százalékos volt a visszaesés az előző évhez képest, idén ez még nagyobb lehet. 2020 első félévében a szénenergia-fogyasztás 32 százalékkal csökkent az EU-ban, bár ebben az egyre kevésbé hatékony működés mellett szerepe volt a járványnak is.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHa megveszi az állam a Mátrai Erőművet, nagy eséllyel évi sokmilliárdos veszteség hullik a nyakábaNem véletlenül döntöttek úgy Mészáros Lőrincék, hogy inkább mégis eladják a legnagyobb magyar szénerőművet. Annyira megdrágultak a szennyezési jogok, hogy ebben a formában szinte biztos a vastag bukó 2021-től.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ energetika szén szénenergia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.