A Novinky.cz azt írja, hogy Németország energiaellátásnak átalakulása, vagyis az atomerőművek fokozatos, de végleges bezárása, és a megújuló forrásokra való átállás meg fogja emelni a cseh háztartások rezsiköltségét is. A lapnak nyilatkozó szakértők azzal érvelnek, hogy az elektromos áram ára a térségben a lipcsei tőzsde (EEX) jegyzéseihez igazodik, így a cseh szolgáltatók is e szerint számláznak. Az áremelkedést pedig főként az fogja kiváltani, ha a németek az atomot és szenet kiváltó megújuló és gázos erőműveik építésével megcsúsznak, a piac pedig feszültté válik.
A nagykereskedelmi ár jelenleg 50 euró megawattóránként, de könnyen elképzelhető, hogy már jövőre 60 euró felett lesz, azaz több mint 20 százalékkal emelkedik egy év alatt. A 60 eurós ár csak késve lehet hatással a cseh háztartások villanyszámlájára, amikor a jelenlegi szerződések lejárnak. Másrészt a nagyker szinten 20 százalékos emelkedés a háztartásokban csak enyhébb, 10 százalék körüli drágulást okozhat.
Csehországban az Eurostat adatai szerint a lakossági elektromos áram átlagos díja tavaly 4,4 korona (azaz 58 forint) volt kilowattóránként.
Bár Németországban már most is emelkedik a díj az átállás miatt, az üvegházhatású gázok kibocsátása jelentősen csökken, tavaly 7 százalékkal esett, és 2019 volt az első év, amikor a németek már több energiát nyertek megújuló forrásokból, mint amennyit az atom- és szénerőművekből együttesen.
Világ
Fontos