Soha nem csökkent annyira a szénalapú energiatermelés, ahogy az előrejelzések szerint 2019-ben fog. A CarbonBrief szerint a világban idén összesen nagyjából 300 terawattóra árammal kevesebbet állítanak elő szénerőművekben tavalyhoz képest. Ez több, mint amennyi Németország, Spanyolország és az Egyesült Királyság szénerőműiben termelődött tavaly. Globális szinten pedig három százalékos csökkenést jelent.
A CarbonBrief az év első tíz hónapjának adatai alapján becsülte meg a várható össztermelést. A számítás azt vetíti előre, hogy fordulóponthoz érkezett a világ, és túl lehetünk a szénalapú áramtermelés csúcspontján. Az elmúlt 35 évben mindössze három olyan év volt, amikor csökkent a termelés. 2009-ben a gazdasági válság állt ennek a hátterében, 2015-ben pedig a világ legnagyobb szénfelhasználója, Kína megtorpanása.
A csökkenésnek számos oka van, és országról országra változik. Általánosságban szerepe van benne az egyre inkább előretörő megújuló, nukleáris és gázerőműveknek, valamint a világgazdasági lassulásból fakadóan mérséklődő vagy egyenesen csökkenő energiaigénynek.
A gazdasági lassulás elsősorban Japánban és Dél-Koreában hatott az áramtermelésre. Az Egyesült Államokban és az Európai Unióban azonban látványosan erőre kapott az alternatív áramtermelés. Az EU-ban az első félévben 19 százalékkal kevesebb szénalapú áramot termeltek, mint egy évvel korábban, a második félévben ez a szám pedig várhatóan 23 százalékra fog nőni.
Egyetlen év alatt tehát mintegy 20 százalékkal csökken az EU szénenergia-fogyasztása.
A kieső szénenergiát felerészt megújulókkal, felerészt gázerőművekkel pótolják.
Abszolút értékben az USA-ban volt a legnagyobb a visszaesés, miután számos szénerőművet bezártak idén. Az első félévben 14 százalékkal kevesebb szénenergiát termeltek a tavalyihoz képest, a második félév pedig még jelentősebb visszaesést vetít előre.
Szintén látványos a zuhanás Indiában. Ez legnagyobb részt a gazdasági megtorpanásból származik, októberben 13 százalékkal volt kisebb az áramfelhasználás, mint egy éve. A szénalapú energiára való igény azonban jóval nagyobb mértékben esett, 19 százalékkal.
Nemcsak a termelés, hanem az erőművek kihasználtsága is visszaesett világszerte. A CarbonBrief szerint soha nem működtek olyan alacsony kihasználtsággal a szénerőművek, mint idén, és ez egyre kevésbé teszi őket gazdaságossá. Egy átlagos erőmű az idő 54 százalékában működött.
A világ legtöbb részén tapasztalható visszaesést Délkelet-Ázsia kompenzálja. Az előrejelzések szerint ebben a térségben mintegy tíz százalékkal fog nőni a szénenergia-termelés.
A szénerőművek az energiaszektor károsanyag-kibocsátásának 30 százalékáért felelnek. Kibocsátásuk visszafogása alapvető feltétele a klímaváltozás mérséklésének.
Világ
Fontos