Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2019. április 9. 17:15 Adat

A világgazdaság lassul, a magyar gazdaság gyorsul az IMF szerint

A világgazdaság növekedésének kifulladásáról, ám azon belül Magyarország növekedési potenciáljának apróbb javulásáról számolt be a Nemzetközi Valutaalap ma megjelent világgazdasági kitekintésében, ami a szervezet legfontosabb prognózisait foglalja össze, és évente kétszer jelenik meg.

Hogy miért kezdett hirtelen lassulni a világgazdaság a tavalyi év második felében, annak okairól egyelőre az IMF is csak találgat. Kereskedelmi háború, monetáris szigorítás, kínai hitelszűkítés, a német autógyártás problémái, argentin és török gazdasági problémák – ezek valamilyen mértékben mind hozzájárultak ahhoz, hogy idén a világ országainak túlnyomó többségében gyengébb lesz a növekedés, mint tavaly.

De azért a szervezet mégiscsak optimista, úgy látják ugyanis, hogy az újrakezdett monetáris politikai lazítás az év második felében újabb lendületet ad majd a világnak. De csak akkor, ha nem igazolódnak be a növekedésre leselkedő súlyos kockázatok, például a pénzügyi helyzet romlása gyorsan okozhat reálgazdasági hatásokat, de egy-egy rendszerszinten fontosabb gazdasági központi (például az eurózóna vagy Kína) csalódást keltően gyenge teljesítményének tovagyűrűző hatása lehet.

A magyar adatokkal kapcsolatban viszont – az utóbbi néhány év mérlegében legalábbis – nem kell annyira örülnünk, az IMF ugyanis jellemzően mellélő, amikor a magyar növekedést kellett megjósolni. Ez látszik a lenti ábrán, ahol a színes vonalak a szervezet magyar GDP-bővülésre vonatkozó jóslatait követik. A világoskék vonal mutatja a mostani IMF-prognózist, jól látható, hogy az utóbbi időben rendszeresen felfelé javítja a szervezet a becslését.

 

Persze nem is ez a szervezet fő profilja, hogy minden egyes közepesen apró ország növekedési ütemét eltalálja, de az biztos, hogy a szervezet már 2017-ben a magyar növekedést tetőzését várta, ehhez képest csattanós válasz volt a kevés híján öt százalékos gazdasági bővülés. Az is tény persze, hogy hosszú távon egy ország sem térhet el az alapvető termelési tényezők változásából adódó potenciális növekedéstől (munkaerő, tőke, hatékonyság), márpedig ez Magyarország esetében nem sokkal több évi 2 százaléknál. Ez gyengébb, mint a világgazdaság egészének utóbbi években tapasztalt 3,5 százalékos növekedése.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat globális gazdaság imf nemzetközi valutaalap világgazdaság Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Bucsky Péter
2024. április 18. 04:32 Adat, Vállalat

Most lehet hibáztatni Brüsszelt: kamionok áradatát szabadítja az utakra

A zöldnek mondott intézkedések a közúti áruszállítást hozzák helyzetbe, ezek hatására várhatóan jelentős mennyiségű vasúti forgalom terelődik kamionokra.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Debreczeni Anna
2024. április 3. 10:22 Adat, Élet

Lettországban él a legtöbb, Görögországban a legkevesebb gyermek állami gondozásban lakosságarányosan

Magyarországon a 20 463 állami gondozott gyermek 70 százaléka családoknál, 30 százaléka intézményekben élt a 2021-es adatok szerint.

Fontos

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.

Gergely Péter
2024. április 20. 04:31 Pénz

Az új otthonfelújítási program átrendezheti a lakáshitelek piacát

A támogatás révén több tízmilliárd forint felújítási hitel jut majd a piacra, amelyhez várhatóan jelentős mennyiségű piaci feltételű kölcsön is társul majd.