Napok óra uralják a nemzetközi híreket az Amazonas-medence erdőtüzei, de úgy tűnik, hogy Afrikában még nagyobb a baj. Egy kétnapos időszak műholdas adatai alapján a Weather Source arra jutott, hogy Angolában 6902 helyen égett a növényzet, a Kongói Demokratikus Köztársaságban 2295, míg Brazíliában 2127 tüzet figyeltek meg.
Ez egyébként egyáltalán nem szokatlan a közép-afrikai térségben. A NASA adatai szerint tavaly júniusban egyetlen hét alatt 67 ezer tűz volt a régióban, a helyi gazdálkodók ugyanis gyakran így készítik elő vetésre a területeket – írja a Bloomberg.
Mégsem érdemes legyinteni az afrikai fejleményekre, egy nemrég megjelent tanulmány szerint ugyanis Afrika trópusi területeiről 2016-ban 6 milliárd tonna szén-dioxid került a légkörbe. Ez a globális emisszió körülbelül hatoda, és jóval több annál, mint amivel korábban számoltak a szakemberek. Ha ez a térség egy ország lenne, akkor csak Kína előzné meg a kibocsátását – hívta fel a figyelmet nemrég a Carbon Brief egyik cikke.
A kiemelkedő emisszió egyik oka valószínűleg a 2015-16-ban különösen erős El Nino-jelenségben keresendő, amely Afrika trópusi területein a szokásosnál is melegebb, valamint szárazabb időjárást okozott. Ennek hatására pedig a térség esőerdői és mocsarai a megszokottnál több szén-dioxidot bocsátottak ki. A másik ok ugyanakkor a földhasználat jelentős megváltozása, amibe a – részben égetéses – erdőirtás is beletartozik.
Afrikában található a világ esőerdőinek harmada, valamint a legkiterjedtebb trópusi mocsarai, amelyek hatalmas mennyiségű szenet raktároznak. Az említett okok miatt azonban a trópusi Afrika nettó emissziója – vagyis az elnyelt és a kibocsátott mennyiség különbsége – 2015-ben 5,4 milliárd, 2016-ban 6 milliárd tonna szén-dioxid volt.
Ha a világ összes trópusi területét együtt vizsgáljuk, akkor a két szám 3,8, illetve 5,9 milliárd tonna volt, köszönhetően annak, hogy más területek – például Dél-Amerika egyes részei – részben ellensúlyozták az afrikai kibocsátást a műholdas adatok szerint.
Afrikán belül a – közel 31 milliárd tonna szenet raktározó mocsaraknak otthont adó – Kongói-medence jelentős szénelnyelő volt 2015-16-ban, ezt azonban több mint ellensúlyozta a nyugat-afrikai és az etiópiai kibocsátás.
Világ
Fontos