Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. augusztus 27. 11:38 Világ

Sokkal több helyen ég az erdő Afrikában, mint az Amazonasnál

Napok óra uralják a nemzetközi híreket az Amazonas-medence erdőtüzei, de úgy tűnik, hogy Afrikában még nagyobb a baj. Egy kétnapos időszak műholdas adatai alapján a Weather Source arra jutott, hogy Angolában 6902 helyen égett a növényzet, a Kongói Demokratikus Köztársaságban 2295, míg Brazíliában 2127 tüzet figyeltek meg.

 

Ez egyébként egyáltalán nem szokatlan a közép-afrikai térségben. A NASA adatai szerint tavaly júniusban egyetlen hét alatt 67 ezer tűz volt a régióban, a helyi gazdálkodók ugyanis gyakran így készítik elő vetésre a területeket – írja a Bloomberg.

Mégsem érdemes legyinteni az afrikai fejleményekre, egy nemrég megjelent tanulmány szerint ugyanis Afrika trópusi területeiről 2016-ban 6 milliárd tonna szén-dioxid került a légkörbe. Ez a globális emisszió körülbelül hatoda, és jóval több annál, mint amivel korábban számoltak a szakemberek. Ha ez a térség egy ország lenne, akkor csak Kína előzné meg a kibocsátását – hívta fel a figyelmet nemrég a Carbon Brief egyik cikke.

A kiemelkedő emisszió egyik oka valószínűleg a 2015-16-ban különösen erős El Nino-jelenségben keresendő, amely Afrika trópusi területein a szokásosnál is melegebb, valamint szárazabb időjárást okozott. Ennek hatására pedig a térség esőerdői és mocsarai a megszokottnál több szén-dioxidot bocsátottak ki. A másik ok ugyanakkor a földhasználat jelentős megváltozása, amibe a – részben égetéses – erdőirtás is beletartozik.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkPéldátlan következményekkel járhat a brazíliai erdőégetésLassan visszafordíthatatlan lesz Amazónia erdőinek pusztulása. Ha ez nem csak Brazília szuverén ügye, akkor akár a katonai beavatkozás is szóba jöhet.

Afrikában található a világ esőerdőinek harmada, valamint a legkiterjedtebb trópusi mocsarai, amelyek hatalmas mennyiségű szenet raktároznak. Az említett okok miatt azonban a trópusi Afrika nettó emissziója – vagyis az elnyelt és a kibocsátott mennyiség különbsége – 2015-ben 5,4 milliárd, 2016-ban 6 milliárd tonna szén-dioxid volt.

Ha a világ összes trópusi területét együtt vizsgáljuk, akkor a két szám 3,8, illetve 5,9 milliárd tonna volt, köszönhetően annak, hogy más területek – például Dél-Amerika egyes részei – részben ellensúlyozták az afrikai kibocsátást a műholdas adatok szerint.

Afrikán belül a – közel 31 milliárd tonna szenet raktározó mocsaraknak otthont adó – Kongói-medence jelentős szénelnyelő volt 2015-16-ban, ezt azonban több mint ellensúlyozta a nyugat-afrikai és az etiópiai kibocsátás.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk15 módszer, amellyel meg lehetne fékezni a klímaváltozástAz emberiség rendelkezik azzal a tudományos, technikai és ipari háttérrel, amelynek segítségével 50 év alatt megbirkózhat a problémával.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Afrika Brazília éghajlatváltozás el nino erdőtűz Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Holtzer Péter
2024. november 23. 06:07 Podcast

Sokkal jobban is lehet segíteni a középiskolásokat a pályaválasztásban

Pályaorientáció alatt leginkább egyszeri ismeretátadást szoktak érteni, pedig fontos lenne a diákokat végigkísérni a 9. osztálytól érettségiig.

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.