Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2019. július 28. 12:05 Világ

Az EU eltökélte, hogy megakadályozza a világ erdőinek irtását

Miközben felgyorsult a Föld ökoszisztémájában kulcsszerepet játszó amazóniai esőerdő irtása és az idei második példátlanul erős hőhullám nehezíti a nyugat-európaiak életét, az Európai Unió fontos lépésre szánta el magát. Beismerve korábbi kísérleteinek kudarcát, az Európai Bizottság átfogó tervek kidolgozásába kezd az erdőirtások megakadályozásáért.

Az Európai Bizottság kedden adott ki közleményt arról, hogy átfogó iránymutatást fogadott el a világ erdőinek védelme és helyreállítása érdekében. Az EU ebben azt is elismeri, hogy korábban hiába tűzte ki célul, hogy 2020-ra csökkenjen felére a trópusi erdők irtásának mértéke, kudarcot vallott. „Emiatt elengedhetetlen az erősebb fellépés” – indokolták.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem a pálmaolaj behozatalával romboljuk leginkább a környezetetEurópa pálmaolaj-importjának négyötöde fenntartható forrásból származik, a faanyagnál és a szójánál viszont sokkal rosszabb ez az arány.

Az EU szerint 1990 és 2016 között 1,3 millió négyzetkilométer erdőterületet számoltak fel a világon, ami Franciaország területének kétszerese. Átlagosan óránként 800 focipályányi erdő tűnt el. Bár a tendencia mérséklődött, tavaly is Belgium területének megfelelő (30 ezer négyzetkilométernyi) erdőt vágtak ki.

Az erdőirtások felelnek a üvegházhatású gázok kibocsátásnak a 12 százalékáért. Ezzel a fosszilis energiahordozók után a klímaváltozás második legjelentősebb előidézője az erdők kivágása, hatása a közlekedésnél is nagyobb. A trópusi erdőknek kulcsszerepük van a levegőben egyre nagyobb mennyiségben jelen lévő szén-dioxid megkötésében.

Mezőgazdasági területek egy erdő körül Brazíliában. Fotó: AFP

A kiirtott erdőterületek 80 százalékát a mezőgazdaság hasznosítja. Az EU saját kutatása szerint pedig az ezeken a területeken termesztett növények és tenyésztett háziállatok 30 százalékát uniós tagországokba exportálták. Azaz a letarolt erdők jelentős részével az európaiak fogyasztását elégítették ki.

Az EU ezen jogi szabályozással és nemzetközi együttműködésekkel tervez változtatni. Az érintett országok kormányait bírna rá arra, hogy körültekintőbben használják az erőforrásaikat, például a négy dél-amerikai országot tömörítő Mercosurral kötendő szabadkereskedelmi egyezmény révén, amelyet már megkötöttek, de az Európai Parlament még nem hagyta jóvá.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkLetarolják Szibéria végtelen erdőségeit a kínaiakOroszországból származik a kínai faimport több mint ötöde, ami miatt egyre fogynak a végtelennek tűnő szibériai erdőségek.

Az élelmiszeripari cégeket pedig törvényi eszközökkel venné rá a fenntartható ellátási láncok támogatására. Ez az arra való törekvést jelenti, hogy az EU minimalizálja azoknak a termékeknek, alapanyagoknak a fogyasztását, amelyeket erdők kiirtása révén állítanak elő.

Leginkább olyan mezőgazdasági termékekre lehet ez hatással, mint a kávé, a csokoládé, a pálmaolaj vagy a szója. Az EUobserver véleménycikke szerint amiatt van szükség az EU beavatkozására, mert a legnagyobb élelmiszeripari cégek hiába kötelezték el magukat a fenntartható forrásokból származó alapanyagok használata mellett, ezt mégsem tették meg.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ erdőirtás Európai Unió klímaváltozás környezetvédelem Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Váczi István
2025. március 27. 12:56 Világ

A tűzszüneti területek mutatják legjobban, hol értek el sikereket az ukránok

Ahol az oroszoknak is van veszítenivalójuk, ott legalább nem esélytelen, hogy szüneteljenek a támadások. Más kérdés, hogy ez kinek kedvez jobban.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.

Hajdu Miklós
2025. március 28. 13:29 Adat

Olyasmiről árulkodhat a rekordalacsony születésszám, amiről a kormány hallani sem akar

Ha folytatódik a kedvezőtlen tendencia, az arra utalhat, hogy a családtámogatások csak előrehozták az amúgy is tervezett gyermekek megszületését.