Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. június 15. 12:08 Világ

Nem a pálmaolaj behozatalával romboljuk leginkább a környezetet

Európa meglehetősen kétarcú a környezetvédelem, a fenntarthatóság kérdésében. Miközben a kontinensen vagy legalábbis a jelentős részén csökken a szennyezés és terjeszkednek az erdők, ezt részben az teszi lehetővé, hogy a szennyezés és a nyersanyagok kitermelésének egy részét egyszerűen kiszervezte a világ más részeire.

Hasonló a helyzet egy sor mezőgazdasági termény esetében is. Az utóbbi években a pálmaolaj káros környezetvédelmi vonatkozásairól lehetett talán a legtöbbet hallani, ám a hollandiai székhelyű, a fenntartható kereskedelem ügyeire szakosodott IDH adatai szerint pont ebben áll Európa a legjobban, mert az import 79 százaléka fenntartható forrásból származik.

Sokkal rosszabb a helyzet a faanyagnál, ahol csak 28,5 százalék ez az arány, a szójánál pedig még ennél is csapnivalóbb, mindössze 22 százalékos.*Mindegyiknél iparági szervezetek tanúsítványait vették figyelembe. A szójánál ez a FEFAC, a pálmaolajnál a RSPO, míg a fánál az FSC és a PEFC. A szervezet szerint ez arra utal, hogy az importáló európai vállalatok nem tesznek eleget annak érdekében, hogy ne frissen kiirtott erdőből származó faanyagot, illetve az ott létesített ültetvényeken megtermelt terményeket vegyenek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz új brazil elnököt nem nagyon érdekli az esőerdő, már csak a piac védheti az Amazonas-medencétJair Bolsonaro azt ígérte a farmereknek, hogy békén hagyja őket. Ez nem sok jót jelent az erdőirtással szembeni küzdelemnek.

Ez azért aggasztó, mert az erdőirtás többféle módon is hozzájárul a klímaváltozáshoz. Az értékes fák kivágása után ugyanis ez általában égetést jelent, ami szén-dioxodot juttat a légkörbe, ráadásul az ültetvény létesítése során a talaj széntartalmának egy része is ugyanoda jut. A haszonnövények pedig ugyanakkora területen jóval kevesebb szén-dioxidot képesek megkötni, mint az erdők.

A szárazföld erdővel borított területeinek aránya 1990 és 2017 között 31,6 százalékról 30,7 százalékra csökkent a Világbank adatai szerint. Ez nem tűnik drámai változásnak, de úgy jön ki, hogy a szén-dioxidot sokkal nagyobb mennyiségben megkötni képes trópusi erdők drámai fogyatkozását a mérsékelt égöviek terjeszkedése ellensúlyozza valamelyest, például Európában.

A Bloomberg cikke szerint a kontinens országai egyébként nagyon eltérően teljesítenek a fenntartható beszerzés arányát tekintve. Szójából például Hollandia 83 százalékban ilyen minősítésűt vásárol, miközben Olaszország, Spanyolország és Portugália egyáltalán nem vesz ilyet. Pálmaolajból Franciaország lényegében csak fenntarthatónak minősített eredetűt importál, Olasz- és Spanyolország esetében viszont az 50 százalékot sem éri el ez az arány.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAkkor tehetünk a legegyszerűbben a klímaváltozás ellen, ha átalakítjuk az étrendünket. De hogyan?Mennyire ártalmas a marhahús a klímának? Mi van a sajtokkal? Milyen tenyésztett halat enni ökológiai szempontból? Néhány tanács a klímát féltőknek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ erdőirtás klímaváltozás pálmaolaj Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2023. május 29. 04:33 Világ

Megtérülő ravaszság vagy felesleges kockázat Orbánék stratégiája a külgazdaságban?

A befektetések egyre inkább „baráti" országokban koncentrálódnak, Európában Kína szerepe csökken, Amerikáé nő. Magyarország kilóg a sorból, ami egyes értelmezések szerint ravasz, mások szerint kockázatos dolog.

Nagy Zsolt
2023. május 27. 17:32 Pénz, Világ

Orbánék új barátja élőben mutatja meg, hogy kell nagyban Monopoly-t játszani

A háború után meglóduló energiaárak alaposan kitömték a katari államkasszát, és a pénzt nem restek részben a külpolitikai céljaik mentén befektetni.

Váczi István
2023. május 26. 16:49 Világ

Van fontosabb földgáz is az orosznál Kína számára

Miközben az új orosz vezetékkel kapcsolatos döntést halogatják, Közép-Ázsia felé ők szeretnék felgyorsítani a megvalósítást.

Fontos

Banyár József
2023. május 28. 17:35 Élet

A gyermeknevelés luxussá vált, ezt akartuk?

A jövő nemzedék felnevelése a társadalom egyik legfontosabb befektetése, de ezt mintha senki sem akarná tudomásul venni, amikor a gazdaságról vagy a nyugdíjrendszerről van szó.

Jandó Zoltán
2023. május 28. 04:32 Adat

Ősszel annyi gázunk lesz, hogy nem tudjuk majd hova tenni, az árak bezuhanhatnak

Ha ilyen ütemben folytatódik a betárolás, szeptember elejére elérhetjük a szinte teljes töltöttséget. Tavaly emiatt egy hónap alatt nyolcadára esett a gázár.

Trippon Mariann
2023. május 27. 13:03 Pénz

Fordul a kamatciklus a világban?

Az előző időszak masszív kamatemelései után a fejlett gazdaságokban tetőzött vagy hamarosan tetőzik a szigorítási ciklus, a piacok már a várható kamatcsökkentésekre fókuszálnak.