Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2019. június 6. 08:39 Adat

Soha nem volt annyi szén-dioxid a levegőben, mint idén májusban

Valószínűleg egyre többen fogják megjegyezni egy Hawaii vulkán, a Mauna Loa nevét, aminek az oldalában működik az egyik legfontosabb, a légköri szén-dioxid koncentrációját mérő obszervatórium. Ez a mérőállomás 1958 óta ad összehasonlítható adatokat az üvegházhatású gáz mennyiségéről. A trend megdöbbentően állandó, és sajnos egyre aggasztóbb. Az előző hónapban, 2019 májusában ismét rekord dőlt, az ekkor végzett mérések átlagos eredményei szerint már 415 milliomod részecske (ppm) szén-dioxidot tartalmazott a Föld légköre.

 

 

Ráadásul nem csak maga a szén-dioxid koncentráció, hanem annak növekedési üteme is rendkívüli. A nyolcvanas években még “csak” évi 1,6 ppm volt az átlagos változás, a későbbi évtizedekben pedig 2,2 ppm. Ehhez képest

2018 és 2019 májusa között már 3,5 milliomod részecskével nőtt meg a légkör szén-dioxid tartalma

– nem torpant meg tehát az utóbbi hat évben drámaian meredekké vált trend, már ami a szén-dioxid koncentráció változását illeti.

A következő hónapokban némi mérséklődés várható, azonban ez nem jelenti sajnos azt, hogy valóban javulna a helyzet. A mérőállomásokon rendszerint a májusi hónapokban érzékelhetők a szén-dioxid koncentráció legmagasabb adatai, ami jól látszik a fentebbi ábrán is. Az északi félteke méretes növénytakarója ugyanis csak a nyári hónapok eljövetelével kezdi teljes kapacitással oxigénné alakítani az üvegházhatású gázt, míg ezt megelőzően, az őszi, téli és korai tavaszi időszakban még a talajból és a növényekből is szén-dioxid áramlik a levegőbe.

A Mauna Loa obszervatórium adatait megerősítik más állomások eredményei is, az amerikai National Oceanic and Atmospheric Administration globális mérőhálózatában is egyező tendenciákat észleltek. A szén-dixoid koncentráció növekedését tehát továbbra sem sikerült megfékezni, hiába hangsúlyozzák egyre kétségbeesettebben a szakértők az üvegházhatású gáz okozta felmelegedéssel járó katasztrofális következményeket.

Pedig a bűvösnek számító, 400 ppm-es határ áttörése már 2014-ben megtörtént, ami azért jelentős mérföldkő, mert utoljára a 2,6-5,3 millió évvel ezelőtti pliocén korszákban volt hasonló mértékű a légköri szén-dioxid koncentráció – a globális átlaghőmérséklet 2-3 fokkal volt ekkor melegebb a jelenleginél, a tengerek szintje pedig 10-20 méterrel állt magasabban, mint most.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkBokrok nőttek a Déli-sarkon, amikor legutóbb ennyi szén-dioxid volt a légkörbenHa úgy működik a hőmérséklet és a szén-dioxid-szint kapcsolata, mint pár millió éve, akkor az eddig gondoltnál is sokkal nagyobb bajban van az emberiség.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat globális felmelegedés klímaváltozás mauna loa szén-dioxid Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Hajdu Miklós
2024. július 24. 12:40 Adat

Hiába nőnek meglepően a fizetések, nem merjük elkölteni

A jelenlegi helyzet jó példát mutat arra, hogy aligha csak a jövedelmek alakulásán múlik, mennyire visszafogott a háztartások fogyasztása.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.