Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2019. július 26. 12:03 Világ

Ülnek a németek a pénzükön, ezért kell belőle még többet nyomtatni

Lassan kijátssza az összes kártyáját az Európai Központi Bank (EKB) az eurózóna gazdaságának felpörgetése érdekében. Mario Draghi, a szervezet elnöke a tegnapi sajtótájékoztatóján három év után újabb kamatvágást harangozott be szeptemberre, így a már 2014 júniusa óta negatív kamatláb várhatóan még tovább süllyed, emellett pedig a kötvényvásárlások újraindítása is szóba került – vagyis még több eurót nyomhat a gazdaságba a jegybank.

Az EKB eszközei viszont a jelek szerint egyre inkább kevésnek bizonyulnak a gazdaságélénkítés eléréséhez. A posztjáról októberben leköszönő Draghi nyolcéves elnöksége alatt a kamatvágás mellett leginkább a kötvényvásárlások és bankközi hitelek útján próbálta egészséges szinten tartani az inflációt, azonban a pénzromlás mértéke rendre elmaradt a 2 százalékos céltól. Az európai jegybank lazuló pénzpolitikáját ugyanis az eurózóna országai nem támogatták állami költekezéssel. Sőt, a legjelentősebb gazdasági súllyal bíró Németország kifejezetten a költségvetési többletre gyúr, amivel a központi jegybank törekvéseivel szemben – az államadósság törlesztésével – folyamatosan pénzt von ki a gazdaságból.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNémetország toronymagasan világbajnok a spórolásbanPedig a kedvezőnek tűnő makrogazdasági mutatóknak még a németek sem örülhetnek maradéktalanul, a világ többi országáról nem is beszélve.

Tavaly a német költségvetési többlet rekordszintet ütött meg, a GDP 1,7 százalékát tette ki, és Olaf Scholz, a német pénzügyminiszter tegnap a Bloombergnek azt mondta, hogy országa egyelőre nem is tervez változtatni eddigi gazdaságpolitikáján. Pedig a szigorú német fiskális politikát nemcsak az EKB, hanem az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap is régóta kritizálja már.

A Bloomberg az ellentmondásos helyzetet részben azzal magyarázza, hogy a kilencvenes években a jegybankok egyre nagyobb függetlenséget és több, az infláció alakulásával kapcsolatos felelősséget és hatáskört kaptak annak érdekében, hogy megvédhessék az országokat a választások előtt kampányoló politikusok eltúlzott növekedési ígéreteitől. Manapság azonban szó sincs ilyesmiről, a kormányok éppen ellenkezőleg, inkább az államadósság lefaragásán dolgoznak. (Bár a világ legnagyobb gazdasága, az Egyesült Államok éppen kivétel.)

A G7-országok pénzügyminisztereinek idén júliusi találkozóján is elhangzott a tartalékképzés fontossága, az eurozóna egyes részein – Franciaországban, Olaszországban és Spanyolországban – pedig elemzők szerint kifejezetten szükséges további pénzügyi szigorítás, ami ellentétes az EKB igyekezetével.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA hitelezők fizetnének, de a németeknek nem kell a pénzükTíz euró kölcsönön 4 centet keresne a német állam, mégis inkább leépíti az adósságállományt, pedig fél Európa költekezésre ösztönzi.

Világ euró európai központi bank infláció németország Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Kolozsi Ádám
2023. március 31. 09:04 Világ

Több mint ezer céget nyúltak le az oroszok Ukrajnában

Egy orosz ellenzéki lap gyűjtése szerint a megszállt ukrán területeken ezernél is több vállalatot foglaltak le és adtak át orosz tulajdonba az elmúlt egy évben az orosz hatóságok.

Mészáros R. Tamás
2023. március 31. 04:34 Világ

Tizenöt évet vesztett, de stabilizálódott az ukrán gazdaság

A tavalyi, 30 százalékos visszaesés után idén normalizálódni kezdett a gazdasági helyzet Ukrajnában, de az újjáépítés így is évtizedes projektnek ígérkezik.

Nagy Zsolt
2023. március 30. 17:35 Világ

A háborús bűnös Oroszország őrködhet áprilistól a világ békéje és biztonsága fölött

Az ukránok szerint ez egy rossz vicc. Ki lehet-e zárni Oroszországot az ENSZ-ből?

Fontos

Nagy Zsolt
2023. március 30. 13:04 Világ

Kivégzés vár azokra az oroszokra, akik vissza akarnak vonulni a frontról

A visszavonulást megakadályozó egységek nem számítanak újdonságnak az orosz hadsereg történetében.

Jandó Zoltán
2023. március 30. 11:03 Adat

Továbbra is Magyarországra jön a legdrágábban az orosz gáz

Január volt zsinórban a negyedik olyan hónap, amikor az adatot közlő uniós országok közül hazánkba érkezett a legdrágábban az orosz földgáz.

Váczi István
2023. március 30. 04:34 Vállalat

Másfél éve nem emelt fizetést az Aldi az egyik népszerű munkakörben

Ha most kezd valaki területi értékesítési vezetőként a láncnál, 30 százalékkal kevesebbet ér a bére, mint 2021 őszén. Érdeklődőből így sincs hiány.