Június végén hőhullám söpört végig Európa számos országán, amely miatt az idei volt a valaha mért legmelegebb június Európában. Megdőlt a mindenkori melegrekord Franciaországban, és a valaha volt legmelegebb júniusi hőmérsékletet mérték Németországban, Lengyelországban, Csehországban és Ausztriában.
Alig egy hónappal később újabb hőhullámtól szenved Nyugat-Európa, amely ismételten példátlan hőséget hozott számos régióba. A mai, csütörtöki napon számítanak a legnagyobb melegre, Párizsban várhatóan 42 Celsius-fok lesz, amellyel megdőlne az eddigi 40,4 fokos mindenkori melegrekord a városban, amelyet 1947-ben mértek.
Az előrejelzések szerint Nagy-Britanniában és Németországban is olyan magas hőmérsékletet fognak mérni, mint korábban soha. Nagy-Britanniában eddig a 2003-ban mért 38,5 fok volt a legmagasabb hőmérséklet, és ma az ország délkeleti részén 39 fokra számítanak.
Németországban 2015-ben mérték az eddigi legmelegebb értéket, 40,3 fokot, ez a napokban dőlt meg, a holland-francia-német hármashatár közelében 40,5 fok volt. Szerdán szintén a valaha volt legmelegebb hőmérsékletet mérték Belgiumban és Hollandiában. Belgiumban húsz éve működik a hatályos időjárás-figyelmeztető rendszer, és most először adták ki a legmagasabb riasztást.
Brüsszelben, Londonban vagy Párizsban tíz fokkal van melegebb a korábban megszokott hőmérséklethez képest, most forróbb az idő, mint Szingapúrban vagy Kairóban. Helyi lapok beszámolói alapján a hétköznapokra óriási hatása van a hőségnek. A párizsi metróban többen elájultak, több atomerőművet leállítottak a hűtésükre használt folyóvizek melegedése miatt, a francia tartományok 70 százalékában korlátozzák a vízfogyasztást, a kiszáradás közelében lévő Loire-ról apokaliptikus fotók láthatóak.
Németországban is hasonló a helyzet, a Duna egyes szakaszain a nagyobb hajók nem közlekedhetnek az apadás miatt, és hamarosan a Rajnán is ugyanerre a sorsra juthatnak. A hétköznapi életre az is befolyással van Németországban, hogy több térségben éjszaka sem megy a hőmérséklet 24 fok alá.
A hőhullámok természetes időjárási jelenségnek számítanak, ugyanakkor példa nélküli, hogy ilyen mértékű hőhullámok kövessék egymást egy hónapon belül Európában. Ez egy újabb jele annak, hogy az éghajlat változása már látványosan zajlik, a hasonló extrém időjárás egyre gyakoribbá válik az előrejelzések szerint.
Világ
Fontos